Düşük şüphem var ne yapmalıyım?

Uzman SühaN

Administrator
Düşük şüphem var ne yapmalıyım?
Görülen belirtirler arasında ilk sıraya kanamalar yazılmalıdır. Her düşükte mutlak surette görülen bir durumdur ve zaman zaman gerçekleşen, olağan kanamalar ile karıştırılabilmektedir. Birçok anne adayı gebeliği boyunda en ufak bir kanamada dahi hastaneye koşuyor olsa da bu duruma özen göstermeniz gerektiğini söyleyebiliriz.Bunun yanı sıra kanama ile birlikte görülen ağrılarda düşük belirtilerinden bir tanesidir diyebiliriz. Bunun yanı sıra ultrasonda ortaya çıkabilecek bazı bulgular, minik yavrunuz dan belli bir süre sonra kalp atışı alınamıyor olması düşük belirtileri arasında gösterilebilir.7.jpg
GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

Tüm bunlardan sonra belirtilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, gebelik sürecinde cinsel ilişki yaşanması, hareketli bir hayata devam edilmesi ya da yüksekte bir şeye uzanılması gibi faaliyetlerin düşük ihtimali doğurmuyor olmasıdır.

Düşük Şüpheniz Varsa Ne Yapmalısınız? Düşük şüpheniz durumunda yapmanız gerekenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Düşük Şüpheniz Varsa Ne Yapmalısınız yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.Düşük şüphesi yaşıyorsanız yapılacak en doğru şey doktorunuzu ziyaret etmektir. Doktorunuz kanama ve akıntılar hakkında sizden detaylı bilgi aldıktan sonra fiziksel muayene yapacaktır ve gebelik hormonu ölçümü isteyecektir.Hormon ölçüm testi, seviyelerin olması gerektiği gibi yükselip yükselmediğinin belirlenmesi için 2-3 gün sonra tekrar yapılabilir. Doktorunuz dış gebelik olasılığını elemek için ultrason isteyebilir. Ultrasonda bir şey çıkmazsa ancak dış gebelik şüphesi devam ediyorsa kontrol için 7 hafta sonra tekrar ultrason çekilebilir.


Son olarak sonografi ile embriyo görülüp, normal kalp atışı tespit edilerek düşük olasılığı tamamen elenir. Bazı durumlarda gebelik normalden daha yavaş ilerleyebilir ve sonografi sırasında kalp atışı olması gerekenden daha zayıf duyulabilir. Bu durumda doktorunuz ultrasonu ve kan testini 2 hafta sonra tekrar isteyebilir.
 
Üst