1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Düşünmek, Konuşmak, Dinlemek

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Düşünme, yeni bir şey yaratmak, bir şeyin varolduğunu bulmak demektir. İyi bir söz söyleyebilmek için insanın söyleyeceği şeyi önceden bilmesi, yani yaratması, yani düşünmesi gerekir. Bu bakımdan düşünce, kafamızda yeni fikirler yaratmak, neden ve sonuç bağlarını tamamlamak, zihnimizde ve dinleyicilerin kafasında biriken nedenleri çözmek manasına gelir.
  İnsanlar neden düşünmeyi istemiyorlar, neden bu kadar az düşünüyorlar, acaba onlatı düşünmekten alıkoyan engeller varmıdır? Varsa nelerdir?
  Evet, böyle engeller vardır ve onlar şunlardır:
  1- Dogmalar, sabit fikirler, peşin hükümler, boş inançlar
  2- Propaganda, ki kafamızı tembelliğe alıştırmak prensibi demektir.
  3- Mantık zincirinin kopması, bir şeyi sonucuna kadar düşünmekten yorulmak ve işi oluruna bırakmak alışkanlığı
  4- Hislerimiz, sevgilerimiz, nefretlerimiz, sempati ve antipatilerimiz


  Dil ile herşey yapılabildiği gibi, herşey de yıkılabilir. İyi bir konuşma karşı tarafa olumlu bir şey verebilen, onu olumlu yola yöneltebilen ve düşündürebilen bir konuşmadır. Sırf konuşmuş olmak için konuşmak, yemek yemek için yemek yemekten daha tehlikelidir.
  2.Dünya Savaşı'da Churchill için söylenenler; " Eğer bu kadar iyi bir İngilizce'ye sahip olmasaydı ve bu kadar iyi konuşmasaydı, İngiltere savaşı kaybederdi. O, kelimeleri seferber etti, savaş meydanlarına yolladı ve zaferi kazandı."
  İyi bir konuşma yapabilmenin en önemli şartı ise dinlemektir. Dinlemek sabır işidir, insanı çok yorar, ancak bu zahmete katlanılmazsa hiç bir zaman gerçek öğrenilemez ve gerçek verilere dayanmadan yapılacak bir konuşmanın da değeri yoktur.
  Dinlemek demek bir şey öğrenmek, ancak aynı zamanda konuşan kişiye değer vermek, onu saymak demektir.


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Düşünmek, Konuşmak, Dinlemek
  Kesinlikle! Ellerine sağlık canım güzel anlatım için...
   
Düşünmek, Konuşmak, Dinlemek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Olumlu Düşünmek

  Olumlu Düşünmek

  olumlu düşünmek olumlu enerji iç huzur nasıl sağlanır iç huzuru için dua dua etmek insan için neden güç ve güven kaynağıdır OLUMLU DÜŞÜNMENİN GÜCÜ KENDİNİZE GÜVENİN Kendi gücünüze inanmadıkça başarılı ve mutlu olamazsınız. Gücünüze inanır ve kendinize güvenirseniz, daima başarılı olursunuz. Oysa aşağılık ve yetersizlik duygusu ümitlerinizin kırılmasına yol açar. Kendinize güven duygusu daha...
 2. Esnek Düşünmek

  Esnek Düşünmek

  Kurabiye hikayesi Hava alanında aktarma yapmak isteyen yaşlı bir hanım, uçağın 2 saat gecikmeli olduğunu öğrenince, dergiler ve bir kutu kurabiye alarak bekleme salonuna geçmiş. Yanındaki sehpaya da dergileri ve kurabiye kutusunu bırakarak, yanında bulunan kitabı okumaya dalmış. Bir ara bakmış ki, yanındaki koltuğa oturan bir adam, sehpadaki kurabiye paketini açıyor ve de yemeye başlıyor....
 3. Sonat dinlemek

  Sonat dinlemek

  Rüyada bir konserde sonat dinlemek, ruhen çok yorgun bulundugunuz için dinlenmeye ihtiyaciniz olduguna, basinizi dinleyecek bir yer düsündügünüze, fakat islerinizin yogunlugunun simdilik buna müsait olmadigina isarettir.
 4. dinlemek

  dinlemek

  Zorluktan sonra rahata, sıkıntılı günlerden sonra mutlu evliliğe, yoksulluktan sonra zenginliğe, Dinlenmek, dünya hayatının bütün zorluklarıyla birlikte geride kalıp, ebedi mutluluk diyarına göç etmeye delalet eder.Rüyada yorgunluk ve mesakkatten sonra dinlenip rahat etmek, fakirlikten sonra zenginlige, sikinti ve siddetten sonra rahatsizliga ve saliha bir kadina isarettir. Eger rüyayi gören...

Sayfayı Paylaş