1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Düz Tabanlıkta Yaş Sınırı

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Operatör Doktor Murat Korkmaz, “Düz tabanlıkta sınırımız 2 yaştır, 2 yaşına kadar hiçbir çocuğa (düz taban) demeyiz. Çünkü bu yaşa kadar bu ayak kasları tam ortaya çıkmaz” dedi.
  Ortopedi Uzmanı Operatör Doktor Murat Korkmaz, düz tabanlığın doğuştan itibaren ortaya çıkan, ayak arkının oluşmadığı bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

  Düz tabanlığın, toplumda yüksek oranda görülen bir rahatsızlık olduğunu belirten Operatör Doktor Korkmaz, “Genellikle ailesel bir geçiş gösterir, yani annesinde, babasında veya büyüklerinde düz tabanlı olanların kendisinin de düz taban olma olasılığı yüksektir” dedi.

  Düz taban diyebilmeleri için bir yaş sınırları bulunduğunu ifade eden Korkmaz, şu bilgileri verdi:
  “Düz tabanlıkta sınırımız 2 yaştır, 2 yaşına kadar hiçbir çocuğa (düz taban) demeyiz. Çünkü bu yaşa kadar bu ayak kasları tam ortaya çıkmaz ve çocukların ayağı genelde tombuldur. Yani baktığınız zaman (düz taban) diye düşünür aileler. Ama bu kesinlikle düz taban değildir. 2 yaştan sonra görüp de düz taban teşhisi koyduğumuz çocuklar için 2-6 yaş önemlidir. Çünkü yeni gelişmeler, bu yaş grubunda çocuklara verilecek egzersizler, yaptırılacak hareketlerle buradaki kas dokularının istenilen şekle gelebildiği ve böylelikle düz tabanlığın daha rahat tedavi edilebildiğini ortaya koymuştur.”

  Düz taban olabileceğini tahmin ettikleri çocuklara uyguladıkları egzersizler hakkında da bilgi veren Korkmaz, şunları kaydetti:
  “Biz 2 yaşına gelen çocuğu görüp (düz taban) dediğimiz zaman bu çocuklara parmak uçlarında yürüme egzersizi yaparız. Böylelikle amaç parmaklara gelen kasların gelişmesini sağlamaktır. Yine bu tür rahatsızlığı olanlara, topuklarda yürüme, parmak uçlarıyla bir eşyayı alıp sağdan sola, soldan sağa yürüme, bir kalemi tutup parmak uçlarıyla sağ sol yaptırma hareketleri, çakıllı kumda yürüme egzersizi, çıplak ayakla halı üzerinde yürümesini öneririz.”

  “ORTOPEDİK BOTLAR TEDAVİDE ARTIK KULLANILMIYOR”

  Ortopedik botların hiçbirinin düz tabanlığın tedavisinde kesin bir sonuç olmadığını ve tedavide artık kullanılmadığını anlatan Korkmaz, şöyle konuştu:
  “Doktorlar tedavide ortopedik botları kullanmıyor. 7-8 yaşında bir çocuk bize geldi. Şikayetleri var, koşarken ağrısı oluyor, yürürken ağrısı oluyor, istediği kadar koşamıyor. Burada tedaviye yönelik değil de çocuğun bu şikayetlerini düzeltmeye yönelik olarak ortopedik bot veya tabanlık veriyoruz. Bunun haricinde esas tedavimiz düzenli egzersiz. Bu egzersiz için de önemli yaş grubu 2-6 arasındaki çocuklar.”

   
Düz Tabanlıkta Yaş Sınırı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düz tabanlık nedir

  Düz tabanlık nedir

  düz tabanlık nedir düz taban nedir düztaban taban belirtileri düztabanlık Düz tabanlık Çocuğunuzun ayağı basarken düz, otururken veya parmak uçlarındayken normal ayak içi girintisi görülüyorsa buna esnek düz tabanlık denir. Bu durum aileler için büyük bir endişe kaynağıdır. Oysa çocukların büyük kısmı sorunsuz olarak büyürler. Bu durumda genellikle; Ağrısızdır, Yürüme veya spor...
 2. düz tabanlık

  düz tabanlık

  düz tabanlık egzersizleri Düz tabanlık ( Pes plana valgus) Şişman çocuklarda ayak tabanı uzunlamasına olan kemerinin kaybolması sonucu çocuk yere bastığı zaman düz taban görünür. Bunun dışında ayak normal görünümde ise tedaviye gerek yoktur. Üzerine ağırlık binmediği zaman normal görünümde olan ayağın , üzerine basıldığında düz ve topuktan içe dönük basması “ zararsız düz tabanlık” tır....
 3. striptiz ( + yaş sınırı yok )

  striptiz ( + yaş sınırı yok )

  stiptiz show striptiz striptiz mekanları 14 yaş helal :huhe::huhe::huhe::huhe:
 4. Çocuklarda Düz Tabanlık Ya Da Çukur Tabanlık

  Çocuklarda Düz Tabanlık Ya Da Çukur Tabanlık

  çocuklarda düz tabanlık, çukur tabanlık, nedir, tedavisi, öneriler, tavsiyeler Sevgili melekler, Çocuklarımızın sağlıklarıyla yakından ilgilenmek hepimizin görevidir.Yalnız gözden kaçan bazı rahatsızlıklar da olabilir.Mesela düz tabanlık ya da çukur tabanlık.. işman çocuklarda ayak tabanı uzunlamasına olan kemerinin kaybolması sonucu çocuk yere bastığı zaman düz taban görünür....
 5. Devlet Memuru Yaş Sınırı

  Devlet Memuru Yaş Sınırı

  devler memuru olma, yaş sınırı, şartları, nasıl olabilirim, kaş yaşına kadar memur olabilirm hakkında bilgiler burda sevgili arkadaşlarım devlet memuru olabilemek için herkes kpss ler sayesinde büyük çaba sarfediyor peki memur olabilme yaş sınırı kaç? işte cevabımız Devlet Memuru Olma Yaşı Genel olarak 18 yaşını tamamlıyanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek ya da...

Sayfayı Paylaş