Dyspareunia Ağrılı Cinsel İlişki Nedenleri Ve Tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Dyspareunia Ağrılı Cinsel İlişki Nedenleri Ve Tedavisi
Kadınlarda bir takım pelvik bozukluklar ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir ve cinsel hazzı azaltabilir. Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kadının labial, vajinal veya pelvik bölgelerinde ağrı rahatsızlık vericidir. Günümüzde, ağrılı ilişkinin birçok nedeni kolayca keşfedilebilmekte ve tedavi edilmektedir. Cinsel ilişki ağrısı veya disparoni, bir çiftin cinsel ilişkisinde sorunlara neden olabilir . Fiziksel olarak acı veren ilişkinin yanı sıra olumsuz duygusal etkiler de söz konusudur. Dolayısıyla sorun ortaya çıktıktan sonra ele alınmalıdır. Makalemizin devamında ağrılı ilişki ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


ağrılı ilişki.jpg

Dyspareunia cinsel ilişki sırasında genital bölgede veya pelvis içinde tekrarlayan ağrı için geçen terimdir. Ağrı keskin veya yoğun olabilir. Cinsel ilişkiden önce, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Dyspareunia kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Birçok olası nedeni vardır, ancak tedavi edilebilir. Çeşitli koşullar disparunia neden olabilir. Bazı kadınlar için, fiziksel bir sorunun bir işaretidir. Diğer kadınlar duygusal faktörlerin bir sonucu olarak ağrı gelişebilir.

Dyspareunia ortak fiziksel nedenleri şunlardır:
vajinal kuruluk , menopoz , doğum, emzirme , ilaçlar, ya da çok az uyarılma
maya veya idrar yolu enfeksiyonları
yaralanma ya da doğum travması, kaza, epizyotomi , histerektomi ya da pelvik cerrahi
vajinit veya vajinanın iltihabı
vajinusmus
endometriyozis
sistit
pelvik inflamatuar hastalık
rahim miyomları
irritabl bağırsak sendromu
radyasyon ve kemoterapi


Cinsel isteği azaltan veya bir kişinin uyandırılmasını etkileyen faktörler de dispareuniye neden olabilir. Bu etkenler şunları içerir:

stres , pelvik tabanın kaslarının sıkışmasına neden olabilir
cinsellikle ilgili korku, suçluluk ya da utanç
öz görüntü veya vücut sorunları
doğum kontrol hapları gibi ilaçlar
İlişki sorunları
kanser , artrit , diyabet ve tiroid hastalığı
cinsel istismar veya tecavüz öyküsü

Ağrılı ilişki risk faktörleri

Hem kadınlar hem de erkekler disparoni yaşayabilir, ancak durum kadınlarda daha sık görülür. Dyspareunia postmenopozal kadınların en sık görülen sorunlarından biridir . Cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel işlev bozukluğunun en sık görülen nedenlerinden biridir. Bu tür ağrıların yaygınlığı zamanla artmaktadır. Ağrılı ilişkinin nedenleri çeşitlidir ve fiziksel faktörleri, psikolojik faktörleri veya her ikisini de içerir.

Vajinismus .
Bu ortak bir durumdur. Vajinal kaslarda istemsiz bir spazm içerir, bazen de incinme korkusu neden olur. Vajinismusun çeşitli biçimleri vardır. Semptomlar bireyler arasında değişir ve hafiften ağır dereceye değişir. Buna tıbbi faktörler, duygusal faktörler veya her ikisinin de neden olabilir.

Vajinusmus nedir tedavisi varmıdır ?Vajinal enfeksiyonlar .
Bu koşullar yaygındır ve maya enfeksiyonlarını içerir .
Serviks ile ilgili sorunlar .
Dolayısıyla serviks ile ilgili sorunlar (enfeksiyonlar gibi) derin penetrasyon sırasında ağrıya neden olabilir .
Rahim ile ilgili sorunlar.
Bu sorunlar, derin ilişki ağrısına neden olan miyomları içerebilir .
Yumurtalıklarla ilgili problemler.
Sorunlar yumurtalıklardaki kistlerden olabilir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar .
Bunlar, genital siğiller , herpes uçukları veya diğer CYBH leri içerebilir.
Genital yaralanma .
Genital bölgedeki herhangi bir travma ağrılı ilişkiye neden olabilir.

Kişisel hijyen ürünlerinde tahriş veya alerjik reaksiyonlar da ağrıya neden olabilir. Birkaç test doktorlara disparoni tanımlamasına ve teşhis etmesine yardımcı olur.Bir pelvik muayene tanı da yaygındır. Dyspareunia tedavileri durumun sebebine dayanır. Uzun süreli bir ilaç vajinal kuruluğa neden oluyorsa, doktorunuz reçetenizi değiştirebilir. Alternatif ilaçlar denemek doğal yağlanmayı geri kazandırabilir ve ağrıyı azaltabilir. Düşük östrojen seviyeleri bazı kadınlarda disparoni neden olur. Cinsel ilişki alternatifleri, temel koşullar tedavi edilene kadar faydalı olabilir. Dyspareuni için özel bir önleme yoktur. Ancak cinsel ilişki sırasında ağrı riskini azaltabilirsiniz.

Bazı ortak duygusal ve psikolojik faktörler ağrılı cinsel ilişkide rol oynayabilir. Kaygı , korku ve depresyon cinsel uyarılmayı engelleyebilir ve vajinal kuruluk veya vajinismusa katkıda bulunur. Stres , pelvik taban kaslarının sıkışmasını tetikleyebilir, ağrıya neden olabilir. Cinsel istismar ya da cinsel şiddet öyküsü, disparoni katkıda bulunabilir. Tedavi, durumun altında yatan nedeni rahatlatmayı amaçlıyor. Seçenekler ilaç ve danışmanlık içerir. Sevgili okurlarımız ağrılı ilişkiyle ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bu başlık altından yönlendirebilir, en kısa zaman da sorularınıza yanıt alabilirsiniz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Cinsel ilişki sırasında ağrı yaygındır 4 kadından yaklaşık 3 ü hayatları boyunca bir süre cinsel ilişki sırasında ağrı çekmektedir. Bazı kadınlar için ağrı sadece geçici bir sorundur; Diğerleri içinse, uzun vadeli bir sorundur. Cinsel ilişki sırasında ağrı, yumurtalık kistleri veya endometrioz gibi jinekolojik bir sorunun işareti olabilir . Bu koşullardan bazıları, tedavi edilmezse başka sorunlara neden olabilir. Makelemizde ağrılı cinsel ilişkinin her bir nedenini belirtmiştik. Tıbbi ve cinsel geçmişiniz, bulgularınız ve belirtileriniz ve fiziksel muayene bulgularınız, ağrınızın nedenini belirlemede önemli faktörlerdir. Bazen nedenini bulmak için testlere ihtiyaç vardır. Cinsel ilişkide ağrı yaşıyorsanız mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda vardır.
 
Üst