1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.796
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  E-kayıt da velilerin cebini kurtarmadı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Okullara kayıt dönemlerinde hortlayan "kayıt parası" çilesi bu yıl da sürüyor. Okullara kayıtlar elektronik ortamda alınmaya başlanmasına karşın, e-kayıtların yapılması için velilerin okullara gitmesi gerekiyor. e-kayıtların da okullara gidilerek yapılması nedeniyle de bitirilmesi amaçlanan "kayıt parası" ise son bulmuyor. Milli Eğitim Bakanlığı bilgi edinme sistemine ise her gün onlarca veli, kayıt parası nedeniyle şikayette bulunuyor. Şikâyetler, velilerin çocuklarını ana sınıflara bile kaydettirirken kayıt parası ödediği, kayıt parasının ise 50 YTL'den başlayıp 10 bin YTL'lerin üzerine çıktığını gözler önüne serdi. Şikâyetlerde veliler kendilerinden para istenerek belli bir süre tanındığını, bu para ödenmezse kayıt yapılmayacağının söylendiğini belirtiyor. Şikâyetler yanında, Ankara ve İstanbul'da bazı okullarda kayıt paralarının 10 bin YTL'lere ulaştığı, bazı velilerin bu miktarları kendilerinin önererek ödediği de belirtiliyor. MEB'e yapılan başvurularda velilerin çoğunluğu, bu kayıt parasının yasal olup olmadığını ve söz konusu parayı ödeyip ödememeleri gerektiğini soruyorlar. Eğitimle ilgili olarak yasalar ve uluslararası yasalara ve sözleşmeler ise şöyle diyor: Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre: "Taraf Devletler... ilköğretimi herkes için zorunlu ve parasız hale getirirler." (madde 28); Anayasanın ilgili hükmüne göre: "İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır." (madde 42); İlköğretim ve Eğitim Kanunu: "İlköğretim, ilköğretim kurumlarında verilir. Kız ve erkek çocuklar için mecburi, Devlet okullarında parasızdır." (madde 2) sabah.com

   
E-kayıt da velilerin cebini kurtarmadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Veli

  Veli

  Bakınız; Evliya.Rüyada bir veli ile karsilasip onunla konustugunuzu görmek, din bakimindan aydinlanmaya ihtiyaciniz bulunduguna delalet eder.
 2. 2012 İlköğretim E Kayıt Hakkında bilgi

  2012 İlköğretim E Kayıt Hakkında bilgi

  ARtık çocuklar da e-okul e-kayıt olayından kayıt ediliyormuş. Acaba 2012 yılında bunu nası yapacağız tam olarak gerekli bilgileri vermeniz mümkün mü bana. Sağolun.
 3. ilköğretim 1. sınıflar için e kayıt sorgulama 2013 hakkında yardım

  ilköğretim 1. sınıflar için e kayıt sorgulama 2013 hakkında yardım

  Selam arkadaşlar mümkünse acele tarafından ilköğretim 1. sınıflar için e kayıt sorgulama 2013 hakkında bilgi verip ve yardım eder misiniz?
 4. 2012 -2013 e okul öğrenci kayıt sorgulama

  2012 -2013 e okul öğrenci kayıt sorgulama

  e kayıt sorgulama 2012 çocuğum hangi okula kayıt oldu nasıl öğreneceğim Merhaba Sevgili Melek'ler bu yazımızda 2012 - 2013 eğitim öğretim yılı ile ilgili konularımıza bir yenisin daha ekliyor ve çocuğum hangi okul gidecek diyen anne ve babalar için, 2012 e kayıt sorgulama linki paylaşlıyoruz. Öğrenci sorgulama 2012 - 2013 linki için aşağıda ki bilgileri okuyup, verdiğimiz bağlantı linkine...
 5. Meslek lisesi yerleştirme e kayıt sonuçları 2012

  Meslek lisesi yerleştirme e kayıt sonuçları 2012

  Meslek lisesine yerleştirme sonuçları ne zaman saat kaçta açılacak arkadaşlarım. Bu hususta yardımcı olmanızı rica ediyorum. Yerleştirme sınavına girdim ama sonuçları hangi tarihte nereden öğrenebilirim.

Sayfayı Paylaş