Ebeveyn ve çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır ?

Uzman SühaN

Administrator
Ebeveyn ve çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır ?
Hayattaki tüm ilişkiler çaba gerektirir, ancak çocuğunuzla güçlü bir ilişki kurmak ve devam ettirmek büyük olasılıkla karşılaşacağınız en zgüç zorluklardan biri olacaktır. Herhangi bir ilişki gibi, bir ebeveyn ile çocuk arasındaki bağ, günlük alışkanlıklarınıza kolayca dahil edilebilen bazı alışkanlıklar ile daha güçlü hale getirilebilir.ebeveyn çocuk ilişkisi.Jpeg

Çocuğunuzla yakın bir ilişki kurmak bir sürü fayda sağlamaktadır, bu nedenle çocuğunuzla bağ kurmak çok önemlidir. Hayatınızda oluşturduğunuz en samimi ilişkilerden biridir. Ebeveynler ve çocuklar arasındaki derin aşk ve bağ, yıllar boyunca inşa edilmiştir. Çocuğunuzla olan bağlantınız gelecekteki sosyal, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığının gücünü de etkiliyor. Ebeveynlerin iyi ilişki kuramaması nedeniyle kendini güvende hissetmeyen bir çocuk, depresyon, saldırganlık ve hatta olumsuz duygusal dalgalanmalar riski altındadır. Bunun için, sizinle çocuğunuz arasındaki bağın güçlenmesine yönelik gerekli adımları atmanız gerekiyor.


Çocuk nasıl terbiye edilir ?Çocuğunuza sürekli sarılın.Sarılmak ve kucaklamak, yalnızca çocuğunuzla bağlantı kurmanın ve ebeveyn-çocuk bağınızı güçlendirmenin harika bir yolu

Çocuğunuza zaman ayırın. Çocuklar ilgisizlik durumunda cep telefonu, bilgisayar ve tablete yönelmektedir.

İyi bir dinleyici olun. Bağlantı dinleme ile başlar. Çocuğunuzun konuşmasını bozmadan sabırla dinleyin

Çocuğunuzla oyunlar oynayın . Çocuğunuz sizinle zaman geçirdiği için kaygılarından kurtulacaktır.Oyun süresi en iyi bağlanma zamanıdır.


Çocuğunuz uykuya geçmeden önce ona masal okuyun.

Gün hakkında konuşmak, ebeveyn-çocuk bağını güçlendirir.

Çocuklar yaramazlık yapabilir, bir çok hata yapabilir. Bu durumda çocuğunuz size bir disiplin uygulamanızı gerektiren bir şey yapmış olsa da, sakin ve sevecen bir şekilde onunla konuşabilirsiniz.

Çocuklarınıza lütfen ve teşekkür ederim demeyi benimsetin. Bu davranış saygılı bir çocuk yetiştirmenize olanak sağlar.


Çocuklarla etkili iletişim kurmaÇocuklar doğal olarak yardımcı olmayı severler ve onlara iş ve sorumluluk verdiğinizde özgüvenlerini artırır ve değerli hissettirirsiniz. Onlara ne kadar iyi bir iş yaptıklarını ve yardımlarından ne kadar memnun olduğunuzu söyleyin. Bu durum çocuklarınızda olumlu etki yaratacak başka insanlara da yarım etmelerini sağlayacaktır.


Çocuklarımıza onları sevdiğimizi söylemek yeterli değil. Sevgimizi her gün hissetirmek için harekete geçirmeliyiz. Çoğunlukla bu, çocuğumuzla bu bağlantıyı en öncelikli hale getirmek demektir. Huzurlu ebeveynlik, kendi duygularınızı düzenleyerek başlar . Öncelikle çocuğunuza karşı sabırlı ve anlayışlı olun.En etkili disiplin stratejisi çocuğunuzla yakın bir bağ oluşturmanızdır . Anne ve babalarına bağlı hisseden çocuklar doğal olarak onları memnun etmek istiyorlar. Sevgi dolu bir rehberlik düşünün. Ceza, çocuğunuzla olan ilişkiniz için yıkıcıdır ve sonunda daha fazla yanlış davranış yaratır. Sınırları gerektiği gibi ayarlamaktan çekinmeyin, ancak bunları empati ile ayarlayın.ebeveyn çocuk.jpg


Kararsızlık daima bir ilişki problemidir.Çocuğunuz bazı durumları kabullenmeyebilir.Bu noktada, durup, ilişkiyi nasıl güçlendireceğinizi düşünün . Durumu bir iktidar mücadelesine dönüştürmeyin. Zorlu disiplin ve ceza, ironik olarak, çocuğun öz disiplin geliştirmeye kabiliyetine müdahale eder.Ebeveynlik tarzınızı anlama ve tanımlama, çocuğunuz üzerinde olabilecek olası etkileri keşfetmenize yardımcı olabilir. Bir ebeveyn olarak, muhtemelen çocuğunuzu, sahip olmasını istediğiniz değerleri en iyi şekilde beslediğini düşündüğünüz şekile getirmek istersiniz.


Çocuklara disiplin uygulanırken dikkat edilmesi gerekenlerÇocuklar anne-babalarının birbirleriyle ve dünyayla etkileşim halinde olduklarını izleyerek toplumda nasıl davranacaklarını öğrenirler. Bu nedenle çocuklarınıza iyi bir rol model olun. Mutsuz bir Ailede büyüyen çocuklar da mutsuz olur.Aile değerlerine sahip olmayan çocuklarda öz güven eksikliği oluşmaktadır. Beklenen davranışları modelleme, ailedeki ebeveynlerin de birbirleriyle nasıl iletişim kuracaklarını öğrenmeleri için mükemmel bir yoldur.Kurallar önemli olabilir, ancak güçlü bir ilişki olmadan, daha az etkili olma eğilimindedir. Ailenizi önemli derecede etkileyen başka bir kültürel gelişme, kitle iletişim araçlarının ve kitle iletişiminin patlaması, özellikle internet tarzı. Teknolojideki bu evrimsel adım, ebeveynlerin çocuklarının gelişimini izlemeye ve kontrol etmeye çalıştığı ortamı kalıcı olarak değiştirmiştir. Şimdiye dek, ebeveynleri ve çocukları kendi çevrelerinde birebir etkileşimden bahsediyoruz. Ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendirmek için bir başka pencere ev dışında yapılacak etkinliklerdir. Çocuğunuzla birlikte parka gidin, oyunlar oynayın. Bu sayede çocuğunuzun dünyasına adım atarak empati yaparsınız ve çocuğunuzla nasıl sağlıklı bir bağ oluşturabileceğinizi görürsünüz.Davranış biçimini tekrar tekrar etmek alışkanlık yapar. Alışkanlıklar karakter oluşturur ve karakter bir insandır. Alışkanlıklar çocukluğun erken döneminde oluşur. Çocuklar çevrelerinden yoğun şekilde haberdardır. Yetişkinlerin davranışlarına yakından izliyorlar.Bir çocuğu sağlıklı bir ev ortamında yetiştirmek onun iyi ve öz güvenli bir insana dönüşmesi açısın dan önemlidir.Unutmayın, çocuğunuz eylemlerini ve yaptığınız seçimleri taklit eder.
 
Üst