1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Eğitimde İletişimin Amaçları

  Konu, 'Rehberlik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  eğitimde iletişim iletişimin amaçları iletişimin amacı amaçları nelerdir amacı nedir Ders planlarını ve eğitim oturumlarını hazırlamadan önce davranışsal hedeflerimizin neler olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Bu nedenle, iletişim çabalarımız için aklımızda spesifik bazı amaçları yerleştirmemiz şarttır. İletişimin gözönünde tutulabilecek bazı amaçları şöyledir:

  Davranış Değiştirme: Bu açık şekilde görülecektir ki, iletişimin ilk amacı, öğrenmenin insan davranışlarındaki değişim olduğu tanımıyla örtüşecektir. Etkin bir eğitim ve etkin bir iletişim esnasında, davranış modellerimizde de değişim oluşmaktadır.

  Hareket Oluşturma:
  Hepimiz yönetim tanımının şöyle yapıldığını biliyoruz; “Başkaları aracılığıyla işlerin yapılmasını sağlama sanatıdır”. Bu tanımı bir de şöyle düzenleyerek yapalım, “Başkaları aracılığıyla doğru işlerin yapılmasını sağlama sanatıdır”.
  Etkin bir eğitim sürecinde katılımcılarınız işin nasıl yapılacağını öğreneceklerdir. İş yalınlaştırma uzmanları bize herzaman daha iyi bir yol olduğunu anlatıyorlar. Etkin bir iletişim katılımcılarımızın daha iyi bir yolla öğrenebilmelerine yardımcı olur.


  Bilgi Verme / Alma : Eğitim oturumları esnasında yetenek ve tutum gibi yeni kavramlar iletilmektedir. Bu konu hakkında “ne” sorusu yanında “neden” sorusunun da önemi unutulmamalıdır.

  İletişimin önemini daha iyi anlamak için kendinize yalnızca şu soruyu sormalısınız : “Ne kadar zamanımı iletişimle geçiriyorum?” Eğer bu günü kendiniz için bir avaraj olarak kabul ederseniz, bugün okumak, yazmak, dinlemek ya da konuşmak gibi iletişim safhaları için zamanınızın kaçta kaçını harcamış bulunuyorsunuz?
  Bu soru belirli aralıklarla ve defalarca araştırıldı ve sonuçların şaşırtıcı olduğu görüldü. Ortalama bir insan gün içerisinde geçirdiği bir zamanın %80’nini iletişim süreci için harcamaktadır. Şimdi bunu kendi oranınızla karşılaştırın. Biraz şaşırtıcı olmakla birlikte, biz, birçok eğitimcinin bu oranın %80’in de üzerinde olduğunu öğrenmiş buluyoruz.

  Şimdi size belirgin bir soru soruyoruz: İletişim kurmanız için size ne kadar ödeniyor? Daha önce bahsettiğimiz %30 verimlilik oranıyla, kendi iletişiminizdeki verimlililk oranınızı karşılaştırdığınızda size fazla ödeme mi yoksa az ödeme mi yapılıyor olduğunu söyleyebilecek misiniz?

  Anlaşma Sağlama :
  Bir öneceki amaca paralel olarak, bu amaç da anlamanın iletilmesini ve alınmasını içermektedir. Çift yönlü bir iletişim çabası ile sizin eğitim tekniğiniz, katılımcılarınızın sunulan konu içeriğini gerçekten anlıyor olmasını sağlar. Bu nedenle yanlış anlamaları engellemek için dikkatli olmalıyız.

  İkna Etme : Katılımcılarımızın kişisel motivasyonları için uygun bir iklim yaratmak önemli bir noktadır. İkna edici iletişimler bu konuda yardımcı olabilir. Bundan sonra fikirlerinizi ve kavramlarınızı katılımcılara satabilirsiniz.

   
Eğitimde İletişimin Amaçları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zihinsel Engellilerde Eğitimin Amaçları Nelerdir?

  Zihinsel Engellilerde Eğitimin Amaçları Nelerdir?

  Zihin engelli çocuklar, özel eğitime muhtaç çocuklar içerisinde oldukça önemli bir grubu oluşturmaktadır. Zihin engelli çocuklara ilişkin ilk tanımların 1800′lü yıllara dayandığı; (Simon, Binet, 1939; Çağlar, 1979) daha açıklayıcı tanımların ise 1900′lü yıllarda yapıldığı gözlenmektedir (Eripek, 1996). Son olarak AAMR (American Assocation Mental Retardation); zihin engelliliği,...
 2. Zihinsel Engellilerin Eğitim Amaçları

  Zihinsel Engellilerin Eğitim Amaçları

  Zihinsel Engellilerin Eğitim Amaçları Giriş Zihin engelli çocuklar, özel eğitime muhtaç çocuklar içerisinde oldukça önemli bir grubu oluşturmaktadır. Zihin engelli çocuklara ilişkin ilk tanımların 1800'lü yıllara dayandığı; (Simon, Binet, 1939; Çağlar, 1979) daha açıklayıcı tanımların ise 1900'lü yıllarda yapıldığı gözlenmektedir (Eripek, 1996). Son olarak AAMR (American Assocation...
 3. Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi iletişim bilgileri

  Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi iletişim bilgileri

  Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi hastane randevu iptal Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi iletişim bilgileri Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi irtibat bilgileri Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi online randevu almak Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi randevu alma Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi randevu iptal etme Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi telefon numarası Ankara...
 4. beden eğitimi amaçları maddeler halinde arıyorum

  beden eğitimi amaçları maddeler halinde arıyorum

  beden eğitimi amaçları 18 tane madde var mı
 5. Isparta'da ki Halk Eğitim Merkezleri İletişim Bilgileri

  Isparta'da ki Halk Eğitim Merkezleri İletişim Bilgileri

  ısparta halk eğitim merkezi ısparta halk eğitim merkezi iletişim ısparta halk eğitim merkezi telefonu Merak eden ve bilgi almak isteyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için Isparta'da bulunan Halk Eğitim Merkezleri ile ilgili iletişim bilgilerini sizlerle paylaşmak istiyoruz melekler :)

Sayfayı Paylaş