Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Egzersiz programına başlarken..

  Konu, 'Egzersiz Bilgisi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Bu gerçekten iyi haber! Egzersizin, ruhsal durumunuz ve beden sağlığınız için ne kadar yararlı olduğunu zaten biliyorsunuz. Şimdiyse nereden başlamanız gerektiğini öğrenmek istiyorsunuz. İşte işinize yarayabilecek birkaç öneri: İşe küçük adımlarla başlayın
  Egzersiz için verilecek tavsiyeler, kişiye ve amaca göre değişiklik gösterir. Ama günlük olarak yapılacak bir saatlik, orta yoğunluktaki bir egzersiz programı başlangıç için iyi bir hedef sayılabilir. Ağırlık çalışması, bisiklet çevirme ve yürüyüş gibi standart egzersiz kategorisine giren aktiviteler dışında kalan yoga, bol hareket içeren ev temizliği bile egzersiz sayılır. Ya da bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, en basitinden dışarı çıkıp yürüyün. Egzersizin anafikri, her gün hareket etmenizi sağlayacak bir uğraş edinmenizdir. Bu uğraş sizi bir de terletiyorsa, o zaman doğru yoldasınız demektir!

  Hoşunuza giden şeyi yapın
  Bir spor salonuna kaydolup, haftada üç kez step yapmak için kendinizi zorlamanıza gerek yok. İlla da aletlerle çalışacağım diyorsanız, o zaman bazı egzersiz aletlerini eve de alıp koyabilirsiniz. Ama bir kenarda tutup tozlanmalarına izin vermek yok! Kullanın onları. Mesela en sevdiğiniz diziyi seyrederken biraz da pedal çevirseniz fena mı olur?

  Yürüyüş, paten, bisiklete binme ya da kır gezileri, dışarıda aile ve dostlarınızla yapabileceğiniz aktiviteler arasında. Kır gezileri için değişik aktiviteler sunan birçok şirket olduğu gibi, kendiniz de organize edebilirsiniz.
  Bir diğer seçenek de bugüne kadar yapanlara imrendiğiniz ve hoşunuza giden bir spor dalı bulmak. Mesela tennis, ya da squash. Hatta masa tenisi, yelken ya da sörf. Bunlar hem hareket etmenizi sağlayacak, hem de yeni bir şeyler öğrenmiş olacaksınız.
  Egzersiz için zaman yaratın
  Egzersizi, günün en az rahatsız edileceğiniz zamanında yapmaya çalışın. Böylece kaçamak yapmak için de özür bulamazsınız. Egzersizi, yapmaktan hoşlandığınız bir tercih olarak kabul edin ve öncelik tanıyın.

  Alışkanlıklarınızı değiştirin
  Egzersiz yaparak kaybedeceğiniz ve ihtiyacınız olan su, mineral ve enerjiyi dengeli bir beslenme programıyla geri kazanabilirsiniz. Bu nedenle, yeme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirin. Ayrıca yaptığınız aktivitenin size sağladığı yararları sabote edebilecek kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın.

  Kendinizi ödüllendirin
  Egzersize başladıktan sonra, büyük ihtimalle, kendinizde oluşan değişikliklerin önce siz farkına varacaksınız. Bu durumda kendinizi ödüllendirin. Mesela bir mesaj, alışveriş, kısa bir tatil ya da ödül sayabileceğiniz başka bir şeyi deneyin. (Asla yemek yemeyi bir ödül olarak kullanmayın.)

  Önünüze çıkacak engeller için hazırlıklı olun
  Yolculuk, tatil ya da günlük rutin içerisindeki değişiklikler, egzersiz alışkanlıklarınızda aksamalara debep olabilir. Bu durumda, egzersiz için ayırdığınız zamanı korumaya çalışın. Yapamadığınız egzersizlerin yerine geçecek aktiviteler bulmak da bir çözüm olabilir. Mesela alışverişe gittiğinizde yürümeyi tercih edin. Gene asansörü kullanmak yerine, merdivenlerden çıkın. Tatileyseniz, otobüs turlarındansa, yürüyüş turlarını tercih edin.

  Bir egzersiz günlüğü tutun
  Yaptığınız egzersizlerin kaydını tutmakla, aktivite için ne kadar zaman harcadığınızı görebilir, aynı zamanda da bunun vücudunuz üzerindeki etkisini ölçebilirsiniz. Yaptığınız aktiviteyi, ne kadar süreyle uyguladığınızı, yoğunluğunu ve öncesi ile sonrasında nasıl hissettiğinizi not alın. Kendinizdeki gelişmeye siz bile hayret edeceksiniz.

   
Egzersiz programına başlarken.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Egzersiz programına başlamadan bunu okuyun

  Egzersiz programına başlamadan bunu okuyun

  Bu gerçekten iyi haber! Egzersizin, ruhsal durumunuz ve beden sağlığınız için ne kadar yararlı olduğunu zaten biliyorsunuz. Şimdiyse nereden başlamanız gerektiğini öğrenmek istiyorsunuz. İşte işinize yarayabilecek birkaç öneri: İşe küçük adımlarla başlayın Egzersiz için verilecek tavsiyeler, kişiye ve amaca göre değişiklik gösterir. Ama günlük olarak yapılacak bir saatlik, orta yoğunluktaki...
 2. Programlar

  Programlar

  programlar Yavuz’un Süper Minibüsü 13 Haziran 2008 Cuma | 10:03 Yavuz Seçkin hafta için her gün 18.00–20.00 saatleri arasında sizlerle . . Radyo Güzeli 20 Mart 2008 Perşembe | 10:26 Hafta içi her akşam 20:00'de Süper FM'de Denizhan Burhan'la Yansıma 26 Ekim 2007 Cuma | 19:07 Gecenin yalnızlığı şiirlerle ve duyguların paylaşıldığı...
 3. Masa başında iş yapanlar için egzersizler

  Masa başında iş yapanlar için egzersizler

  masa başında zayıflama ---Sandalyenize oturup geriye yaslanın.Başınızı öne doğru eğin.Önde biraz bekleyin,ensenizin gerildiğini hissetmeye çalışın.daha sonra tekrar başınızı karşıya bakar konuma getirin(bu hareketi yavaşça 4-5 kere tekrarlayın) ---boynunuzu sağa eğin(4-5 kere) ---boynunuzu sola eğin(4-5 kere) ---Gövdenizi oturduğunuz yerde dik tutarak başınızı sağa-sola çevirin.(yavaş...
 4. Masa Başında Çalışanlar İçin Ofis Egzersizleri

  Masa Başında Çalışanlar İçin Ofis Egzersizleri

  ofis egzersizleri otururken egzersiz masa başında egzersiz ofis hareketleri oturarak çalışanlar için egzersizler Yoğun çalışma temposunda bilgisayar başında uzun saatler boyunca çalışmak, vücudumuzda ilerleyen zamanlarda çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkları minimuma indirmek için 10 dak. ayırarak anlatacağımız egzersiz programını uygulamanız hem sağlıklı bir yaşamı hem...
 5. Klavye başında egzersiz yapmanın püf noktaları

  Klavye başında egzersiz yapmanın püf noktaları

  Özellikle tüm gün bilgisayar başında çalışınların, boyun, omuz ve sırt bölgesi ağrır. Sevgili Melek'ler, bu yazımızda klavye başında egzersiz yapmanın inceliklerini ele alıyoruz. Dik olarak oturun. Ayaklarınızı yere tam basın. Yavaşça çenenizi göğsünüze yaklaştırın ve üç kez derin ve uzun nefes alın. • Ardından ayaklarınız düz yerde durmalı ve sırtınız dik olarak oturmalısınız. Yine derin...

Sayfayı Paylaş