Eklem ağrısı neden olur ? Eklem ağrısının nedenleri , belirtileri ve tedavisi.

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Eklem ağrısı neden olur ? Eklem ağrısının nedenleri , belirtileri ve tedavisi.
eklem ağrısı halsizlik,eklem ağrısı tedavisi,diz eklem ağrısı,eklem ağrısı için hangi doktora gidilir,parmak eklem ağrıları,yazın eklem ağrısı,eklem ağrısı ,eklem ağrısı ne kadar sürer,
eklem-agrisi-jpg.84646Eklem ağrısı bir çok olası nedenden dolayı çok yaygın bir sorundur , ancak genellikle yaralanma veya artritin bir sonucudur. Eklemler kemikler arasındaki bağlantıyı oluşturur. Destek sağlarlar ve hareket etmenize yardımcı olurlar. Eklemlerdeki hastalık veya yaralanmalardan kaynaklanan herhangi bir hasar hareketlerinize engel olabilir.Eklem ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Birçok insan için, çeşitli tiplerin olduğu artrit (eklem iltihabı) kaynaklanmaktadır. Eklem ağrısı, hafif olabilir bir veya bir kaç eklemde şiddetli, yanma veya keskin bir his arasında değişebilir. Bazı durumlarda eklem ağrısı, eklem şişliği , sertliği, aşırı yorgunluk, kilo kaybı veya ateş gibi semptomlara neden olabilir. Bu makalemizde eklem ağrısı,eklem ağrısının nedenleri,eklem ağrısının belirtileri ve eklem ağrısının tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.
eklem ağrısı neden olur.jpg


Bir çok farklı durum, osteoartrit , romatoid artrit , bursit , gut , burkulmalar ve diğer yaralanmalar gibi ağrılı eklemlere yol açabilir . Eklem ağrısı çok yaygındır. Yaşlı insanlarda, giderek kötüleşen eklem ağrısı genellikle osteoartritin bir belirtisidir . Sadece bir eklemi veya birçokını etkileyebilir. Bu sayfadaki bilgiler ve tavsiyeler, kendi durumunuzu teşhis etmek için kullanılmamalıdır, ancak size, ağrılarınıza neyin yol açtığı konusunda daha iyi bir fikir verebilir.Artrit ile ilişkili eklem ağrısı, eklem bölgesinde iltihabın meydana geldiğini gösterir. Birkaç artrit tipi vardır ve nedenleri farklıdır. Osteoartrit (OA) artritin en yaygın şeklidir.Bu artrit tipi diz, kalça, boyun, bel ve parmakları etkileme eğilimindedir.Eklem ağrısı , komşu dokuların veya eklem hastalığının yaralanmasından kaynaklanabilir.Bir eklem, bir vücut kısmına hareket sağlamak için iki kemik ucunun buluştuğu alandır. Tipik bir eklem, bitişik kemikler için tamponlama yastığı görevi gören kıkırdakla ayrılan kemiklerden oluşur.

Artrit


Bu, eklemlerin birçok iltihaplanma tipini kapsayan genel bir terimdir. Genellikle dejeneratif bir bozukluk olarak düşünülür, ancak bir yaralanma veya diğer çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir.
osteoartrit

Bu artrit tipi düzenli aşınma ve yıpranmanın sonucudur; Aşırı miktarlarda ağırlık taşıyan eklemlerde olduğu gibi, yaş veya aşırı durumlarda oluşur. Eklem sertliği ve ağrıya neden olur.

Romatoid Artrit

Bu artrit tipi eklemlerde iltihaplanma ile sonuçlanır, ancak nedeni tedavi etmek için çok daha farklı ve daha karmaşıktır. RA olarak da bilinen Romatoid artrit, otoimmün bir durumdur. RA'lı kişilerde, bağışıklık sistemi eklemlerin astarlarına saldırarak, dejenerasyon ve ağrıya neden olur.Kronik yorgunluk sendromu

Kronik yorgunluk sendromunun kesin nedeni bilinmemektedir. Ana semptom yaygın yorgunluktur, ancak hastalar ayrıca şişlik veya kızarıklık olmadan eklem ağrısı yaşayabilir.Ankilozan Spondilit
Bu başka bir artrit türüdür. Genelde omurgada ve pelvisin eklemlerinde başlar. Özellikle de kadınlarda, hastalık dirsek ve kalça gibi eklemlerde ortaya çıkabilir. Bu tür artrit ile hızlı bir tanı almak önemlidir, çünkü omurganın şeklini kalıcı olarak etkileyebilir ve kronik ağrının yolunu açabilir.

Eklem Ağrısı Belirtileri

Eklem ağrısı, eklem sertliği, lokal sıcaklık, şişme ve hassasiyet gibi belirtiler ve semptomlarla ilişkilendirilebilir. Ağrılı eklemlerin şişmesi ve kızarıklığı olabilir veya bel ağrısı gibi belirli bir bölgede ağrı yaşayabilirsiniz . Bu acı hafif veya şiddetli olabilir. Ağrı bir kaç dakika sürebilir veya sabit olabilir.

Enfeksiyon varsa ateş, titreme olabilir.
Kaslarınızda ve eklemlerinizde ağrı olabilir.
Aşırı yorgun olabilirsiniz. Normal aktivitelerinizi yapmak sizin için zor olabilir.


Eklem ağrısı (aynı zamanda artralji olarak da bilinir) hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Akut eklem ağrısı bir kaç hafta sürebilir ve tedavi olmaksızın giçebilir. Kronik eklem ağrısı , ömür boyu olmasa da, aylarca veya yıllarca sürebilir. Eklem ağrısı yaşarsanız, muhtemelen sınırlı hareket aralığına sahip olursunuz . Normal eklem fonksiyonunu düzeltmek için eklem ağrınıza neyin neden olduğunu bilmek önemlidir, böylece uygun şekilde tedavi edilebilir.Eklem yaralanması (örneğin, kırık bir ayak bileği) etkilenen eklemin yapısal bileşenlerini tehlikeye atabilir veya zayıflatabilir. Eklem yaralanmasının ardından kemik çürümesi, kemik yeniden şekillenmesi, çevredeki yapılarda hasar (örn., Bağlar) veya kıkırdak hasarı olabilir. Eğer bir eklem tehlikeye girerse, olağan faaliyetlere girdiğinizde ve bazen de dinlendiğinizde ağrılı olabilir. Eklem yaralanması iyileştikten sonra bile yıllar sonra ağrılı osteoartrit gelişme riskini artırabilir .

Avasküler kangren
Kırık kemik
çıkık
Burkulma
Gerginlikeklem ağrısı belirtileri ve tedavisi.jpg

Eklem iltihabı yaralanma, hastalık veya enfeksiyon ile ortaya çıkabilir. Bir eklem iltihaplandığında, sinovya kalınlaşır. Sinoviyal sıvı üretimi artar ve eklem kapsülü şişer. Dolaşan inflamatuar hücreler eklem dokusuna geçer. İşlem aktif sinovit olarak bilinir . İltihaplanma ile birlikte, genellikle etkilenen eklemde kızarıklık, sıcaklık , ağrı ve sertlik vardır .


Ankilozan spondilit
bursan iltihaplanması
Gut
Juvenil romatoid artrit
Lupus
Lyme hastalığı
osteoartrit
Psödogut
Psoriatik artrit
Romatoid artrit
Tendinit

Mikroplar (bakteri, virüs veya mantar) vücutta bir ekleme gidebilir. Mikrop, vücuda cilt, burun, boğaz, kulaklar veya açık bir yara ile girebilir. Mevcut bir enfeksiyon bir ekleme yayılabilir. Enfekte bir eklem yerinde enfeksiyöz artrit gelişebilir. Hızlı tedavi ile enfeksiyöz artrit genellikle düzelir. Gecikmiş tedavi ile eklem hasarı kalıcı hale gelebilir. Uyarı işaretlerini tanımak önemlidir.

Enfeksiyöz artrit
Reaktif artrit
Septik artrit

Tümörler nadiren eklemleri etkiler ancak eklemin bir kemik veya yumuşak doku tümörü yakınında yer alması durumunda bunlar olabilir. Bununla birlikte, eklemlerin kaplamasında gelişen iki tip tümör (sinovyal kondromatoz ve villonodüler sinovit) vardır. Tipik olarak bu tümörler iyi huyludur, ancak agresif olabilirler. Çoğu zaman bir eklem etkilenir ve tümör sinovektomi ile çıkarılıncaya kadar ağrılıdır (eklemin sinoviyumunun bir kısmını veya tamamını çıkarmak için ameliyat).

Eklem Ağrısı veya Artralji ile İlgili Diğer Koşullar

hemokromatozis
Hipotiroidi
Lösemi
kemik yumuşaması
kemik iliği iltihabı
Kemiğin Paget Hastalığı
sarkoidoz

Eklem ağrısının tedavisi, altta yatan kesin nedene yöneliktir. Sorun bir yaralanma ise, ilk tedavi genellikle dinlenme, soğuk uygulamalar ve anti-inflamatuar ilaçlar içerir. Ağrı kontrolü için ek ilaçlar gerekli olabilir veya olmayabilir. Kademeli rehabilitasyon fizik tedavi gerekebilir.Eklem ağrısının nedeni artrit ile ilişkili ise, iltihap önleyici ilaçlar önerilebilir, bunu artritin nedenine yönelik başka ilaçlar takip eder. Kemik, ligament veya kıkırdak hastalığı varsa cerrahi operasyon gerekebilir.Evde eklem ağrısı için ilk kişisel bakım, dinlenme ve soğuk uygulama gibi doğal ilaçlar içerebilir. İnsanlar ağrıyı ve iltihabı kontrol etmek için ilaç alabilir. Kronik eklem ağrısıyla, bir sağlık uzmanı tarafından tıbbi bir değerlendirme yapılmalıdır.Tıbbi tedavi, yukarıda tartışıldığı gibi eklem ağrısının altta yatan nedenine bağlıdır. Artrit ağrısı, artritin tipine bağlı olarak anti-inflamatuar ilaç ve çeşitli başka ilaçlar gerektirebilir. Kıkırdak veya ligament hasarı için cerrahi gerekebilir.

Eklem ağrısı, eklemdeki hasarın derecesine bağlı olarak hoş olmayan ve zayıflatıcı bir deneyim olabilir. Eklem ağrısı ile ilişkili, gutdan romatoid artritlere kadar pek çok tıbbi şikayet vardır, bu da rahatsızlığınızın nedenini belirlemeyi zorlaştırır.Eklem ağrısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Soruna bağlı olarak, bir veya daha fazla eklem iltihaplı veya ağrılı hale gelebilir.Vücudumuzdaki eklemler kemik , kaslar, bağlar, tendonlar ve diğer dokulardan oluşan karmaşık yapılardır. Bir eklemde yaralanma veya hasar, bu yapılardan herhangi birini içerebilir ve bundan dolayı, bunlardan hangisinin ağrı sebebi olduğunu belirlemek zor olabilir.En çok etkilenen eklemler diz ve kalçadır . Eklem ağrısı belirtileri kişiden kişiye değişir ve eklem ağrısının nedenine de bağlıdır. Ancak, bu çeşitliliğe rağmen, birçok insan deneyimleyecek: Eklemdeki hareketlerin ağrı nedeniyle daha sınırlı hale geldiği sertlik, Eklem şişmesi , Eklemin işlev kaybı..Belirtilerinizin şiddeti ekleminize verilen hasarın derecesine bağlı olacaktır.

Bir veya daha fazla eklemdeki ağrı, nispeten yaygın görülen sağlık durumlarından kaynaklanabilir. Genellikle artan yaş ile ilişkili olmakla birlikte, eklem ağrısı yaşlılara özel değildir. Örneğin, ayak bileği burkulması gibi bir spor yaralanması eklemde şişlik, hareket kısıtlaması ve yukarıda açıklanan diğer semptomlarla birlikte ciddi eklem ağrısı ile sonuçlanabilir.Osteoartritin aksine, romatoid artrit, nispeten genç yaşlarda eklem ağrısına neden olabilen bir durumdur. Doktorların otoimmün bir hastalık olarak tanımladığı bir durumdur - vücudun genellikle, bakteri ve virüs gibi istilacı organizmalara saldırmak için tasarlanmış bağışıklık sistemi kendi hücrelerine saldırır. Tipik olarak, romatoid artrit aynı anda birkaç eklemde ağrıya neden olur. Osteoartritin aksine, eller ve ayaklardaki gibi küçük eklemler ilk önce dahil olma eğilimindedir.Soruna neden olan açıklanamayan eklem ağrıları araştırılmalıdır. Sağlık uzmanınız size bir dizi soru sorarak eklem ağrılarınızın olası nedenini belirlemeye çalışacaktır.Doktorunuz muayene edecek ve bir takım testler uygulayacaktır.Eklem ağrınızın tedavisi, nedene bağlı olacaktır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst