1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  Ekzimer Lazer lastik..

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Ekzimer Lazer ile LASIK ‘ in farkları Ekzimer Lazer’ de ışın direkt
  olarak gözün kornea tabakasına
  yönlendirilir. LASIK’ te ise kornea tabakasında
  bir kapak açıldıktan sonra ışın
  kornea tabakasının ortasına
  yönlendirilir ve kapak kapatılır.
  Gözün Kırılma Kusurları Nelerdir ?
  Miyopide, gözün ön-arka ekseninin genelde uzun olmasından dolayı uzaktaki cisimlerin görüntülerinin gözün arkasındaki merkez görme noktasına varmadan odaklaşması sonucu ağtabakada net görüntü oluşamaz.

  Hipermetropide, gözün ön-arka ekseni kısa olduğundan görüntü merkez görme noktasında bulanık olur, ancak arkasında netleşir. Astigmatta ise, görüntü merkez görme noktasında eğik / bozuk olarak meydana gelir.
  Ekzimer Lazer nedir ?
  Ekzimer Lazer yüksek enerjili ültraviyole ışınları yayan bir Lazer cihazıdır. Bu ışınlar gözün en önündeki saat camına benzeyen şeffaf kornea tabakasına temas edince, buradaki kornea moleküllerini birbirine bağlayan kimyasal bağları koparır ve böylece korneanın yüzeyindeki o kısım yok olur. Bu olay fotokimyasal bir işlem olduğundan gözün hiçbir dokusuna zarar vermez, hatta etkisi gözün iç kısımlarına bile girmez; çünkü gözyaşına veya herhangi bir sıvıya rastladığı anda tüm etkisini kaybeder.
  LASIK Nedir ?
  LASIK ( Lazer in situ Keratomileusis ) yönteminde ise önce gözün ön bölümündeki kornea tabakası ileri teknoloji ürünü otomatik kesici olan mikrokeratom ile ortalama 160 mikron kalınlığında bir bölüm korneadan ayrılmadan, ince bir yaprak halinde kaldırılır ve orta tabakaya Ekzimer Lazer uygulandıktan sonra ince kapak tekrar eski yerine kapatılır.
  Ekzimer Lazer ve LASIK ile eski Rusya’ daki eski miyop düzeltme ameliyatları arasında benzerlik var mıdır ?
  Radyal Keratotomi eski Rusya öncülüğünde uygulanıp, artık terk edilmiş olan bir başka yöntemdir: bu ameliyatta bıçak ile sağlam korneanın büyük bir bölümü dikey olarak derinlemesine kesilmektedir. Bu nedenle - ben de dahil olmak üzere - bir çok doktor bu müdahaleye karşı çıkmışlardır ve çıkmaktadırlar.
  Halbuki Ekzimer Lazer yöntemi, ameliyathane şartlarını bile gerektirmeyen bir müdahale olup, gözün önündeki saat camı gibi duran kornea dokusu 0,2 mikron yani milimetrenin onbinde ikisi kalınlığında mikroskopik tabakalar halinde inceltilerek korneaya yeni bir şekil verme işlemidir; bilgisayar hesaplamalarıyla yapılan bu işlem sonunda miyopi, hipermetropi ve astigmatizma düzeltilmiş olur.
  Anlaşılacağı üzere ne Ekzimer Lazer, ne de LASIK yönteminin Rusya’ da yapılan ameliyat ile hiç bir teknik benzerliği yoktur.
  Ekzimer Lazer ile LASIK yöntemlerinin karşılaştırılması :
  Ekzimer Lazer LASIK
  Tedavi Sonrası : Göz 2 gün bantlı kalır. Hasta gözleri bantsız
  gider.
  1. ve 2. Günler: Ağrı ve Batma olur. Hiç batma olmaz.
  Yüksek derecelerde: Geri dönüş olur. Daha başarılı sonuç
  alınır.
  Haze ( Puslu Görüntü ) : Olabilir. Hemen hemen hiç
  olmaz.
  Ekzimer Lazer / LASIK kimlere uygulanabilir ?
  Bir veya iki gözü miyop, miyop astigmat, hipermetrop veya hipermetrop astigmat olanlara,
  Hipermetropisi veya astigmatı 6,00 diyoptriden az olanlara,
  18 yaşını bitirmiş olup, gözlük veya kontakt lensinden veya bunların sunduğu görüntüden memnun olmayanlara,
  Miyopu son bir senede -1,00 diyoptriden fazla ilerlememiş olanlara,
  Mesleklerini gözlük veya lenslerle zor uygulayan sporcu, dalgıç, pilot gibi kişilere,
  Yapılacak işlem, kornea kalınlığını 380-400 mikronun altına indirmeyecek kişilere…
  Tedavi Nasıl Gerçekleşir ?
  Hastanın gözü narkoza gerek kalmadan, yerel anesaaaik bir damla ile uyuşturulduktan sonra, hasta önündeki bir ışığa bakarken Ekzimer Lazer kansız ve bıçaksız, LASIK’ te ise kansız olarak işlem tamamlanmaktadır.
  Müdahale sonrası hastanede kalmaya gerek olmadığından, hasta rahatlıkla evine gidebilmektedir.
  Görme ne zaman sağlanır ?
  Ekzimer Lazer’ de müdahale bitiminde göz birkaç gün kapalı kalır ve hasta yaşına göre giderek düzelen bir görmeye kavuşur. Fakat Hipermetrop ve Hipermetrop Astigmatların görmelerinin tümüyle düzelmesi zaman almaktadır.
  Halbuki LASIK’ te, hasta gözü kapatılmadan evine gönderilir ve müdahale masasından kalkışından itibaren hemen hemen normale yakın görme sağlanmış olur.
  Ekzimer Lazer’ in diğer tedavi alanları nelerdir ?
  Görmeyi engelleyen ve kornea kalınlığının 1/3′ ünden azını etkileyen lekelerin temizlenmesinde
  Görmeyi azaltan yüzey pürüzlerinin giderilmesinde,
  Tedaviye cevap vermeyen inatçı mikrobik keratitlerde,
  Tekrarlayan kornea erozyonlarında,
  Bazı göz tansiyonu tiplerinde
  Hangi Ülkelerde uygulamaktadır ?
  FDA onayını aldıktan sonra Ekzimer Lazer, Amerika da dahil olmak üzere Fransa, Belçika, Almanya, İngiltere, Japonya gibi 35 ülkenin 230 merkezinde uygulanmaktadır ve yeryüzünde şu ana kadar 3,320,000 göz başarı ile tedavi edilmiştir.


   
Ekzimer Lazer lastik.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Lastik

  Lastik

  Rüyanızda lastik görmeniz, iki yüzlü birisiyle tanışacağınıza, onunla bir işe girecek olursanız büyük ölçüde zarara ugrayacağınıza, paranız ve itibarınızdan olacağınıza işarettir. Rüyada lastik görmek, iki yüzlü bir kişiyle tanışacağınıza, onunla bir iş yapmaya kalkıştığınızda büyük zarar edeceğinize yorumlanır. Bu işten hem para hem de saygınlığınızı kaybetmenize neden olacaktır. Rüyasında...
 2. Lastik top

  Lastik top

  Rüyada lastik topla oynadigini görmek, çok sevinecegine isarettir. Lastik topla oynarken topunu kaçirdigini görmek, kisa bir zaman sonra bir yolculuga çikacagina delalet eder
 3. Lastik tekerlek

  Lastik tekerlek

  Rüyada lastik bir otomobil veya araba tekerlegi görmek, yeni arkadaslarla tanisacagina, bunlardan biri ile bir akrabalik kuracagina isarettir
 4. Şişme Lastik

  Şişme Lastik

  Şişme lastik aynı zamanda inşaat muhendisi olan mucit Robert Thomson tarafından 10 Aralık 1845'te icat edildi. Çok geçmeden patentini aldı. İlk tanıtımını yaptığı yaz Mechanics' Magazine dergisinde çok şaşkınlık yarattı. O dönemde yaygın olarak kullanılan at arabalarının tekerleklerine uygulanacak bu lastikler sayesinde inanılmaz bir sessizlik sağlıyordu. Aynı zamanda istenildiği ölçüde...
 5. kış lastiğini nasıl tanırız?

  kış lastiğini nasıl tanırız?

  Aracımıma kış lastiği taktıracağım ama tamircilerin kandırmasından korkuyorum bayanım diye.Kış lastiğini nasıl anlarım ?

Sayfayı Paylaş