1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  El Cerrahİsİ

  Konu, 'Çöplük' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  parmakta kist tendon kisti tendom kisti bilekte şişlik bilekteki şişlik
  El cerrahisi, hem plastik cerrahi, hem de ortopedinin alanına giren çok özelleşmiş bir cerrahi dalıdır.
  [​IMG] Karpal Tünel Sendromu [​IMG] [​IMG]Bu hastalık daha çok hobileri veya işleri gereği tekrarlayıcı el ve bilek hareketleri yapanlarda görülür. Elle ilgili olan üç büyük sinirden birinin (median sinir) bilek seviyesinde basıya uğramasıdır. Hastalar genellikle kolda, elde veya parmaklarda hissizlik, ağrı veya karıncalanma hissi ile başvururlar. Median sinir ve eşlik eden dokuz kiriş "karpal tünel" adı verilen ve bilekte bulunan tünelden geçerek ön koldan ele ulaşırlar. Bu tünelde oluşan herhangi bir şişlik nedeniyle oluşan bası da hissizlik, ağrı ve karıncalanma gibi bulgulara neden olur.
  [​IMG]Sebebi genellikle belli değildir. Tendon kılıflarında gelişen şişlikler, eklem çıkıkları, kırıkları veya artrit nedeniyle tünel daralabilir.
  [​IMG]His kusuru ve karıncalanma genellikle başparmak, işaret, orta veya yüzük parmaklarında görülür. Bazan elle kavramada güçlük, el becerilerinde azalma veya elde taşınan objeleri düşürme gibi yakınmalar da olabilir.
  [​IMG]Çeşitli atellerle el bileğinin dinlendirilmesi bazı hastalarda bulguların azalmasına neden olabilir. Karpal tünel içine kortizon injeksiyonu da bulguları düzeltebilir. Şayet bulgular çok şiddetli veya alınan önlemlere rağmen düzelmiyorsa cerrahi tedavi gereklidir. Cerrahi tedavide tünelin üst kısmını oluşturan ligament kesilerek karpal tünel rahatlatılır. Ameliyattan sonra hissizlik ve karıncalanma hemen yok olmasına rağmen güçsüzlüğün düzelmesi birkaç ay alabilir.
  [​IMG] Tetik Parmak (Stenozan Tenosinovit) [​IMG] [​IMG]Tetik parmak, parmakları hareket ettiren kiriş ve makara sistemini ilgilendiren bir hastalıktır. Kirişler, koldaki adalelerle eldeki kemikleri birleştiren sicimler şeklinde tanımlanabilir. Makaralar ise bu sicimlerin içinden geçtiği halkalardır. Bunlar tendonları kemiğe yakın pozisyonda tutarlar.
  [​IMG]BU makara sistemindeki kalınlaşmalar sonucunda tendonun hareketi zorlaşacak olursa tetik parmak ortaya çıkar. Bazen tendon üzerinde de bir kabarıklık oluşabilir. Tendonun bu makara sistemi içindeki hareketi zorlaştığından ağrı hissi olabilir, tendon hareketlerinde zorlanma ve engellenme olabilir. Tendon sıkıştıkça ödem artar, ödem arttıkça tendon daha çok sıkışır ve bir kısır döngü oluşur.
  [​IMG]Tedavide atel ve kortizon uygulamaları yapılabilir. Bu tedavilerle sonuç alınamazsa cerrahi tedavi uygulanır. Ameliyat lokal anestezi altında yapılabilir. Amaç tendonun sıkıştığı bölgeyi açarak hareketlerini rahatlatmaktır. Ameliyattan hemen sonra normal el hareketleri yapılabilir.
  [​IMG] Ganglion [​IMG] [​IMG]El ve bilek bölgesinde, tendon ve eklemlerin yakınında ganglion adı verilen kistlere sık rastlanır. En sık görülen yerler bileğin üst dış kısmı, iç kısmı, el ayasında parmak tabanında ve parmak ucunda rastlanır. Ganglionlar balon şeklinde kistlerdir ve içleri jölemsi bir sıvı ile doludur. Kistlerin boyutları zamanla değişebilir veya tamamen kaybolabilirler. Bazıları hiç ağrı yapmamasına rağmen bazılarında şiddetli ağrılar olabilir.
  [​IMG]Şayet kist ağrıya neden oluyorsa veya kozmetik olarak hastayı rahatsız ediyorsa cerrahi olarak çıkartılmalıdır.
  [​IMG] Amputasyonlar [​IMG] [​IMG]Yaralanma veya tümöral nedenlerle vücudun bir parçasının tümüyle çıkartılmasına amputasyon denir. Amputasyonlar travmatik yaralanmalar nedeniyle olabildiği gibi, planlı ameliyatlarla da yapılabilir. Travmatik olarak kopan parmaklar bazı hallerde yerine dikilebilmesine karşın bazen bu mümkün olmayabilir.
  [​IMG]Cerrahi olarak yapılan amputasyonlar ya proteze gerek bırakmayacak şekilde yapılır, ya da geride bırakılan kısım protez uygulamalarına uygun hale getirilir.
  [​IMG] Replantasyon [​IMG] [​IMG]Kol, el ve parmak gibi uzuvların kopmasını takiben bu uzuvların yerine iadesi amacı ile yapılan ameliyata replantasyon denir. Replantasyonda amaç mümkün olduğunca çok fonksiyonun yerine iadesidir. Kopan parça çok fazla harabiyete uğradıysa replantasyon yapılamayabilir. Bu durumda protezler kullanılabilir.
  [​IMG] Konjenital (Doğumsal) El Problemleri [​IMG] [​IMG]Doğan her 20 çocuktan birinde doğumsal el problemlerine rastlanır. En sık görülen doğumsal el problemleri; sindaktili (parmaklar arasında perdelenme, parmakların birbirine yapışık kalması) ve polidaktili (elde fazladan parmak olması) dir.
  [​IMG]Doğumsal el problemli çocuğu olan aileler şaşkın, kızgın veya kendilerini suçlu hissediyor olabilirler. Bunlar erken dönem için normaldir. Zamanla bu duygular sakinleşecek ve aileler bu durumun kendi suçları olmadığını anlayacaklardır.
  [​IMG]Doğumsal el problemlerinin önemli bir kısmı cerrahi olarak tedavi edildikten sonra normal veya normale çok yakın görünüm ve fonksiyon elde edilir.
  [​IMG] Travmatik Yaralanmalar [​IMG] [​IMG]Bu tür yaralanmalar daha çok iş veya trafik kazaları nedeniyle meydana gelir. El ve parmaklardaki tendonlar (kirişler), damarlar, sinirler veya elin yalnızca derisinde yaralanma olabilir. El yaralanmalarında acil tedavi önemlidir. Geçen süre alınacak sonucu olumsuz yönde etkileyebilir.
  [​IMG] Tümörler [​IMG] [​IMG]Elde vücudun diğer kısımlarında rastlanan bütün yumuşak doku tümörlerine (iyi veya kötü huylu) ek olarak, tendon veya kemik kaynaklı tümör veya kistlere de rastlanabilir. Eldeki bütün oluşumlar olmazsa olmaz yapılar olduğu için vücudun diğer kısımlarına oranla çok daha hassas ve dikkatli cerrahi müdahaleler gerekir.
   
El Cerrahİsİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. El Cerrahisi ve Plastik Cerrahi

  El Cerrahisi ve Plastik Cerrahi

  El yaralanmaları, dejeneratif hastalıklar ve doğumsal eksikliklerin tedavisinde son yıllarda belirgin bir ilerleme görülmüştür. Bu ilerlemenin sağlanmasında plastik cerrahlar önemli rol oynamışlardır ki onların ana ilgisi hem fonksiyon hem de görüntüyü düzeltmektir.Bu yazı size sık görülen el problemlerinin neler olduğunu, plastik cerrahların bu problemleri düzeltmek için neler yaptıklarını ve...
 2. Ortakulak İnfeksiyonları ve Cerrahisi

  Ortakulak İnfeksiyonları ve Cerrahisi

  Akut Otitis Media: Genellikle bir üst solunum yolları infeksiyonunu takiben infeksiyonun orta kulağa ilerlemesi sonucu akut orta kulak infeksiyonu gelişir. Genel hastalık belirtilerinin yanında kulak ağrısı ve işitmede azalma bulunur. Östaki tüpünün tam gelişmemesi sonucu çocuklarda daha sık görülen bu hastalık iyi tedavi edilmezse ilerler ve orta kulakta infeksiyon (iltihap) birikir. Daha...
 3. Yüz Gençleştirme Cerrahisi

  Yüz Gençleştirme Cerrahisi

  Yüz Gençleştirme Cerrahisi:Yıllar içinde yıpranan ve eskiyen yüzün eski görünümüne dönmesi için yapılabilecek girişimler bu kapsamdadır. Bu kapsamda ayrı bir bölümde de bahsedilen cildin soyularak yenilenmesi, göz kapaklarındaki sarkma, torbalanma ve kırışıkların yok edilmesi, yüz cildinin gerilmesi, boyun ve gıdının...
 4. Cerrahisiz Boyun Gençleştirme Teknikleri

  Cerrahisiz Boyun Gençleştirme Teknikleri

  Botox, cerrahisiz boyun gençleştirme, cerrahisiz boyun gençleştirme teknikleri, cerrahisiz gençleştirme, cerrahisiz gençleştirme yöntemleri, cilt bakım ürünleri, cilt lekeleri, cilt yaşlanması, cilt yenileme, dekolte bölgesi, dermaterapi, dolgu, Estetik, estetik operasyon, kimyasal soyma, kırışıklık, Mezoterapi, yaşlanma Meleklerim estetik yapmadanda genç görünmek mümkün.. Cerrahisiz boyun...
 5. Guatr (Tiroid) Cerrahisi

  Guatr (Tiroid) Cerrahisi

  guatr cerrahisi nedir,guatr cerrahisi,nasıl yapılır,guatr cerrahisi kimlere uygulanır,guatr cerrahisi hakkında bilgiler Halk arasında, boynun ön tarafında bir kitle oluşması olarak algılanan guatr; birçok vücut fonksiyonunda denge unsuru olan tiroid bezinin büyümesine deniyor. Bu büyüme, tiroid bezinin işlevini olumsuz etkiliyor.Tiroid bezi normalde yaklaşık 15-25 gram ağırlığında...

Sayfayı Paylaş