El egzamasına dikkat!!!

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
El egzamasına dikkat!!!
el egzaması ellerde kuruluk el kuruluğu ellerde egzama eldeki egzamaya ne iyi gelir
Çok şükür bu zamana kadar ellerimde egzama olmadı.Ama annemde sık rsatlıyorum bu duruma.Özellikle yaz aylarında aşırı oluyor.Ben dermatoloji uzmanımızın bu yazısını okudum ve anneme bilgi vericem sizde mutlaka okuyunuz.Bende yok die es geçmeyin olmayacak die birşey yok:):)


En sık görülen cilt hastalıkları içinde yer alan el egzaması özellikle ev kadınlarının korkulu rüyası. Ne yapmalıyız? Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Savaş İyigün anlattı…

Kaşıntı kızarıklık deride kabuklanma ve su kabarcıkları şeklinde kendini gösteren el egzaması kendi alacağınız basit bazı önlemler ve doktorunuzun önereceği birkaç aylık tedaviyle ortadan kalkıyor…
Medical Park Sağlık Grubu Göztepe Hastane Kompleksi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr.Canan Savaş İyigün egzamayla ilgili merak edilen soruları yanıtladı…
El egzamaları neden olur?
Ellerimiz sürekli dış ortamla temas halindedir. Bazı kişilerin elleri normal günlük aktivitelere karşı daha duyarlıdır ve kolayca tahriş olurlar. El egzamalarının çoğu bu nedenledir. Daha nadiren ellere temas eden bazı maddelere karşı alerji olabilir.
Belirtileri nelerdir?
Ellerde kuruluk çatlama soyulma parmak izlerinde silinme sızlama şeklinde ortaya çıkar.
Daha çok kimlerde görülür?
Su sabun deterjan ve temizlik maddeleri deriyi en sık tahriş eden ajanlardır.El egzamaları bu nedenle özellikle ev kadınları ahçılar temizlik işçileri ve elleri su ile fazla temas eden kişilerde daha fazla görülür.
El egzamasının nedenini nasıl bilebiliriz?
Alerjik el egzamaları daha çok mesleğe bağlı olarak ortaya çıkar. İnşaat işçilerinde çimentoya kuaförlerde saç boyalarına sağlık personelinde eldivenlerde bulunan latekse karşı allerji görülebilir. Şüpheli durumlarda nedeni saptamak için alerji testleri yapılabilir.
El Egzamasından korunmak için nelere dikkat edilmelidir?
Korunma ve tedavi de en önemli nokta tahriş edici su ve deterjan gibi maddelerden kaçınmaktır. Egzama allerjik ise bu maddelerle teması önlemek gerekir.
Bulaşıkta eldiven kullanmak egzamadan korunmak için yeterli bir önlem midir?
Eldiven kullanmak gereklidir ama elleri terletebildiği için pamuk astarlı eldivenler tercih edilmeli arada bir eldivenler çıkarılarak eller havalandırılmalıdır.
Nemlendirici el kremleri fayda sağlar mı?
Nemlendiricilerin kullanılması cildin yıkama ile kaybettiği doğal yağları yerine koyma açısından çok faydalıdır. Ancak bazı el kremleri parfüm ve tahriş edici başka maddeler içerebilir ve alerjik kişilerde sorun olabilir bu hastaların doktorlarına danışmaları gerekir. Nemlendiriciler suyla her temas sonrası ve cilt kuru hissedildikçe ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır.
El egzaması olanlar mutfakta nelere dikkat etmelidir?
Eller sudan korunmalıdır. Aşırı sıcak ve soğuk su yerine ılık su tercih edilmeli. Ellerin hangi sıklıkta ıslandığı ıslanma süresinden önemlidir. Saplı fırçalar ve süngerler faydalı olabilir. Taze meyva ve sebzelerin öz suları da şikayetleri arttırabilir.Özellikle yemek yaparken bunlarla doğrudan temastan kaçınılmalıdır.
El egzaması nasıl tedavi edilir?
El ekzeması tedavisinde en çok kortizonlu kremler kullanılır ancak bunlarında uzun vadede yan etkileri olabilir. Bu yüzden günlük el kremi şeklinde devamlı kullanılmamalı ve tedavi doktor kontrolünde yapılmalıdır.
El egzaması tekrarlar mı?
Tekrarlayabilir. Hastalığın tekrarlamaması için hastanın korunma yöntemlerine dikkat etmesi şarttır. Egzama şiddetliyse hastanın yaşam şeklini işini değiştirmesi bile gerekebilir.
Ellerin korunması gerçekten önemli midir?
Ellerinizin normale dönmesi birkaç ayı alabilir. Ellerinizdeki bu döküntünün geçmesi ve tekrar etmemesi için şu kurallara uyulmalıdır:
• Ellerinizi sabun deterjan ve diğer kimyasallardan marketlerde ve eczanelerde satılan allerjik olmayan eldivenler kullanarak koruyun. Bu eldivenlerden birkaç çift alarak banyo mutfak ve çamaşırda farklı eldivenler kullanın. Eldivenleriniz delindiğinde yenileriyle değiştiriniz.
Eldivenleri işiniz bittikten sonra kurulayınız. Sebze ve meyvelerle özellikle yemek yaparken ellerin direkt temasından mümkün olduğunca kaçının
• Bulaşık makinesi kullanın. Giysileri ve bulaşıkları elle yıkamaktan kaçınınız.
• Ellerinizi ılık su ve hafif sabunlarla yıkayınız ve yıkarken yüzüğünüzü çıkarın. Çünkü yüzük altında biriken sabun egzemanızı şiddetlendirebilir.

• Soğuk havalarda dışarı çıkarken deriyi kurumaktan koruyan eldivenler giyin ellerinizi yumuşak tutan ürünler kullanın. Bu ürünleri gün boyunca ihtiyacınız oldukça kullanın.
 
Üst