Elbiseler temiz olmalı ki!

mislinay

Yeni Üye
Üye
Elbiseler temiz olmalı ki!
elbise temizliği temiz olmamız ile ilgili yazı Giyim eşyalarının seçim ve bakımı, sağlık yönünden önem taşır. Ortaçağda, Avrupa’da yaşayanlar sıcak tutan ama temizlenmesi güç, yünlü giysiler giyerlerdi. O çağlarda insanlar pek yıkanmaz, giysileri kirlenir, kokar, bitlenir ya da pirelenirdi. Kokuyu gidermek için de otlardan yapılan esans kullanırlardı. Ancak 18. yüzyılda pamuk ticaretinin başlamasıyla Avrupalılar, ilk kez ucuz, hafif, kolayca yıkanabilen iç çamaşırlarına kavuştular. Üst sınıflarda temizlik yeniden önem kazandı. 19. yüzyılda kişisel temizlik, iyi yaşamanın bir şartı sayılmaya başlandı. Vücut temizliği ve giyim eşyalarının daha sık değiştirilip yıkanması sonucunda, bit ve pirelerle birlikte veba ve tifüs gibi hastalıklar da kayboldu. Müslümanlarda ise, namaz kılabilmenin olmazsa olmaz şartlarından birisi elbise temizliğidir. Dışkı ve idrar bulaşmış bir elbise ile namaz kılınamaz. Yani Müslümanlar günde beş kez elbiselerinin temizliğini kontrol etmek mecburiyetindedirler. Temiz giyinme konusunda Peygamber Efendimiz (sas)’in şu sözü, O’nun temizliğe verdiği ehemmiyeti açıkça göstermektedir: “Beyaz elbise giyiniz. Zira beyaz elbise, daha güzel ve temizlik açısından daha elverişlidir. Ölülerinizi de bununla kefenleyiniz.” Beyaz ve açık renkliler, üzerlerindeki kiri gösterdiğinden onların temizliğine ayrı bir özen göstermek gerekir. Avrupa’da 19. yüzyılda temiz giyimin değeri yeni yeni anlaşılırken, Müslümanlığı gerçek manada yaşayan insanlar, 7. yüzyıldan beri elbise temizliğine dikkat ediyorlardı.
Ali Budak

ailem.zaman.com.tr

Cevap: Elbiseler temiz olmalı ki!
Mislinay çok güzel bir konuya parmak basmışsın avrupalılarda yıkanmak günahtı o zamanlar onlar bizden öğrendiler temizliği ama şimdiki insanlar onların geçmişini bilmeden avrupalıları beğeniyor kendi insanını beğenmiyor ben buna tanık oldum anlattım ama yinede bir özenti var ellerine sağlık mislinay teşekkürler....

Yazlık ince kot elbiseler hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Gelin adaylarına özel modern nişan elbiseleri Gelin adaylarına özel modern nişan elbiseleri
Evlilikten bir önce ki resmi merasim olan nişan töreni, bazen sade bir tören ile aile arasın da bazen de daha teferruatlı bir törenle kalabalık davetliler eşliğin de bir mekan da gerçekleşir. Her iki merasimde de önemli olan çiftlerin arasında...
Ben Evleniyorum:)) 0
Kışlık elbise modellerin de trend triko elbiseler Kışlık elbise modellerin de trend triko elbiseler
triko elbise modelleri, kışlık elbise modelleri, en yeni elbise modelleri, yeni sezon triko elbise modelleri, triko elbise kombinleri Elbise modelleri, bayanların elbise dolabının demirbaş giysilerinden biridir. Günlük ve özel günler...
Moda Güncel 1
Yılbaşı gecesi için giysi önerileri Yılbaşı gecesi için giysi önerileri
yılbaşında ne giysem, yılbaşı elbiseleri, yılbaşı için kombinler, yılbaşında ne giyilir ile ilgili bilgileri sizler için paylaşıyoruz. 2018 yılına girmemize artık sayılı günler kaldı.. Yılbaşını evde ailece geçirmek isteyenler olduğu...
Moda Güncel 0
Abiye nişan elbiseleri sarı siyah yeşil ve diğer elbiseler Abiye nişan elbiseleri sarı siyah yeşil ve diğer elbiseler
abiye modelleri, nişan elbisesi modelleri, nişanlık modelleri, abiye elbiseler ile ilgili bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Dğünden bir önce ki resmi tören olan nişan merasimi bazen aile arasın da sade bir tören ile kutlanır bazen de...
Ben Evleniyorum:)) 0
Yazlık ince kot elbiseler Yazlık ince kot elbiseler
kot elbise modelleri, jean elbiseler, denim elbise modelleri, yazlık elbise modelleri ile sizlerleyiz. Kot kumaşlar yıllardır her yaştan bayan erkek ve çocuklar için vazgeçilmez bir giyim stili olmuştur. Daha önceleri günlük olarak...
Moda Güncel 1