elektrik faturalarının düşük gelme yolları!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
elektrik faturalarının düşük gelme yolları!
İTÜ'den Prof. Dr. Sermin Onaygil, 16 milyon konutun küçük bir değişiklikle bir elektrik santralının yıllık üretimine eşit miktarda enerji tasarrufu sağlanabileceğini söyledi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü Enerji Planlaması ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil, 16 milyon 235 bin 830 konuttan her birine yalnızca bir kompakt floresan lamba takılarak bir elektrik santralının yıllık üretimine eşit miktarda enerji tasarrufu sağlanabileceğini söyledi.

Onaygil, konutlarda kullanılan lambaların yüzde 78,5'inin enkandesen, yüzde 21'inin floresan, tüp floresan olduğunu belirterek, aydınlatmanın toplam elektrik enerjisi tüketimindeki payının yüzde 20 olduğunu söyledi.

Evlerde kompakt floresan lamba kullanımının enerji tasarrufu açısından önemine değinen Onaygil, şunları kaydetti: "16 milyon 235 bin 830 konuttan her birine yalnızca bir kompakt floresan lamba takarak elde edilen tasarruf, bir elektrik santralının bir yıllık elektrik üretimine eşit. Bu, çok kısa sürede sonuçlarını görebileceğiniz ve kolay uygulanabileceğini düşündüğümüz bir proje."

Elektrik tasarrufu için neler yapılabilir?
Bir akkor lamba, kompakt floresan lamba ile değiştirildiğinde yüzde 80'e kadar aydınlatma maliyeti azalır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmeli. Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalı. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır.

Zamanlayıcılar, fotoseller ya da yaklaşım sensörleri vasıtasıyla aydınlatmanın kontrol edilmesi de enerjitasarrufu sağlar. Buzdolabının etrafının toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulması gerekiyor. İhtiyaçtan çok büyük bir klima enerji kaybına sebep oluyor.

Eğer evde birkaç tane fırın varsa daima küçük olanın tercih edilmesi gerekir. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmaması, yapılsa bile bu sürenin 10 dakikayı geçmemesi gerekir. Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık suyla yıkamak, durulamanın ise soğuk su ile yapılması gerekir. Ayrıca, yıkama programları tam kapasite çalıştırılmalı.

Bulaşık makinesi yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılarak, ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlanmalı.

Gizli tüketim...
Tüm elektrikli aletlerinizi kapattıktan sonra elektrik sayacınızı kontrol edin. Sürpriz bir şekilde hala döndüğünü göreceksiniz.! Örneğin bilgisayarlar işlem yaparken 140 Watt, işlem yapmazken 27 Watt, kapatırsanız bile 5 Watt Elektrik tüketiyor.

Kapanmayan elektrikli ev aletlerinin "Gizli Tüketimi" dünya elektrik tüketiminin en az yüzde 2'sine denk düşüyor. Yani, sadece Avrupa Kıtası'ndaki elektrikli aletlerin gizli tüketimi her yıl altı nükleer santralı çalıştırabilecek kapasitede.
  • Kahve Makinenizin Ortalama Tüketimi = 800 W
  • Kahve Makineniz Kapalı Olduğundaki Tüketimi = 1.5 W
  • Ve de Kahve Makinenizin Fişini Çektiğinizde Ulaştığınız Sonuç = 0 W
Bazı elektrikli ev aletleri kapatılsalar bile elektrik tüketimini sürdürüyorlar. Bu da hem gereksiz bir enerji tüketimine hem de tüketicilerin elektrik faturalarının kabarmasına neden oluyor.

Bilgisayar örneğini ele alalım. bilgisayar çalışırken gücü yaklaşık 140 Watt' yükseliyor. Bilgisayarda tüm işlemler durdurulduğunda da sayaç dönmeye devam ediyor. Bilgisayarın hemen çalışabilmesi için sürekli "stand by" olması gerektiği göz önüne alındığında, bu da mantıklı gözüküyor.

Ancak bilgisayarda hiç bir işlem yapılmadığı "yarı uyanık" zamanda da 27 watt gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir miktarda elektrik tüketilmesi oldukça şaşırtıcı.

Bundan daha da kötüsü "off" düğmesine basıldığında bile PC'nin gücünün sıfırlanmayıp 5 watt civarında bir elektrik tüketmesi. Sonuç olarak, bilgisayarın hiç elektrik tüketmediğinden emin olmak için tek bir çözüm var, o da prizin fişten çekilmesi.
 
Üst