1. İzmirella

  İzmirella Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.370
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Elektrik neden çarpar?

  Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında İzmirella tarafından paylaşıldı.

  [FONT=Trebuchet MS, Microsoft Sans Serif]Elektrik neden çarpar?
  [/FONT][FONT=Trebuchet MS, Microsoft Sans Serif]Birçoğumuz hayatımızda en az bir kere elektriğe çarpılmışızdır. Sonucu tehlikeli olmasa da, acı vermese de vücudumuz anında reflekslerle tıkradığı için şaşırmış ve korkmuşuzdur. Aslında belirli şartlarda az miktarda elektrik dahi hayati tehlike yaratabilir, kalbin ve solunumun durmasına, deri yanıklarına ve doku zedelenmelerine sebep olabilir.

  Arabaların akülerinde ve pillerde olduğu gibi hep aynı yönde akan akıma `doğru akım` denilir. Günlük hayatta, evlerde kullanılan akım ise farklıdır. Düzenli aralıklarla yönünü değiştirir. Önce bir yana sonra aksi yöne devamlı hareketlerle akar. Bu tip akıma da `alternatif akım` deniliyor. Akım yönündeki bu değişiklikler yani akımın frekansı o kadar hızlıdır ki örneğin bir lambada kırpışan bir ışık yaratmazlar.

  Alternatif akımın en büyük avantajı uzak mesafelere az bir kayıpla iletilebilmesidir. Alternatif akımın uzaklara taşınabilmesinde en önemli faktör voltajıdır. Elektrik akımını bir borudan geçen suya benzetirsek `volt` suyun basıncına, `amper` de birim zamanda geçen su miktarına karşı gelir. Borudaki suyun basıncı ne kadar yüksekse su da o kadar uzağa taşınabilir. Elektrik akımında da akım 400 bin volt gibi yüksek gerilimlerle taşınır, bölgeye gelince 11 bin volta, evlere verilmeden önce de 220 volta, trafolar vasıtasıyla düşürülür.

  Elektrik akımında volt da, amper de, frekans da ölüme sebep olabilir ancak en tehlikelisi yüksek voltajdır. Aslında insan derisi iyi bir izolatördür. Voltaj çok yüksek olmadıkça akımın geçip girmesine izin vermez. Akım bir kere girmeyi başarırsa içerde rahatça ilerler, çünkü vücudumuzun çoğunluğu iyi bir iletken olan sudur.

  Elektrik akımı deriyi yüksek voltajla deler ama 0,030 amper yani 30 mili amper bile vücutta tehlike oluşturur. 100 mili amperde sinirler etkilenmeye başlarlar. Daha yüksek amperde ise şok oluşur. Görüldüğü gibi alternatif akım doğru akıma göre daha tehlikelidir. Araba aküsündeki 12 volt, 45-60 amper tehlike yaratmazken tost makinesindeki 220 volt, 10 amper öldürücü olabilir.

  İlginçtir, yüksek frekanslı alternatif akım hastalıkların tedavilerinde kullanılırken insana en tehlikeli olan frekans aralığı evlerde kullanılan 50-60 Hz.dir. Bu frekansta 110 volttan bile düşük voltajlar tehlikeli olabilirler. Kalbi etkileyerek kasların çalışmasını durdururlar, kan basıncını sıfıra düşürürler.

  120 ile 1200 volt arasındaki akım kalbe ve soğancığa aynı anda etki eder. 1200 voltun üstündeki akımlar kalbe etki yapmadan soğancığı etkileyip soluğun tıkanmasıyla ölüme yol açarlar. Elektrikli sandalyede, ölüm mahkumlarına bir elektrot baldıra diğeri alın üzerine konularak, şahıs ölene kadar 1300 volt verilir.

  50-60 Hz. frekanslı akım insan için tehlikelidir ama organizma 100 bin Hz. ve daha yüksek frekanslı akımlara dayanıklıdır. Bu akımların sadece ısısal etkileri vardır. 100 bin Hz. ötesinde kas sinirlerine etki yapmadan, insan bedeninde tehlike yaratmadan birçok amperlik akımlar uygulanabilir. Bu nedenle yüksek frekanslı akımlar sinir, kas ve eklem ağrılarının tedavilerinde kullanılırlar.

  Elektrik çarpmasının bilimsel açıklaması[/FONT]
  alıntı
   
 2. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)
  Cevap: Elektrik neden çarpar?
  son acıklamadakı olayı gormustum..

  emegıne saglık
   
Elektrik neden çarpar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kalbimiz neden solda çarpar?

  kalbimiz neden solda çarpar?

  Aynaya baktığınızda ne görürsünüz? Birbirinin hemen hemen aynısı iki kulak, iki göz, iki kol ve iki bacakÉ Görüntümüz baştan sona çarpıcı bir simetriyi yansıtır; sağ tarafımız sol tarafımızın yansımasıdır. Ama bu yalnızca görünüşte! Çünkü vücudumuzun içinde her şey çok farklı. Aynaya baktığınızda ne görürsünüz? Birbirinin hemen hemen aynısı iki kulak, iki göz, iki kol ve iki bacakÉ Görüntümüz...
 2. Elektrik insanı neden çarpar ?

  Elektrik insanı neden çarpar ?

  elektrik insanı nasıl çarpar insanlara neden elektrik çarpar insanı neden çarparsa ne olur vücudumuz akımını iletir Meleklerim; acaba elektrik insanları neden çarpar ??? ??? ??? Elektrik akımı, şiddetine ve süresine bağlı olarak, insan vücudundan geçtiği zaman, ölüme kadar giden hasarlara sebep olur. Elekrtriğin insan vücudundan akmasının nedeni, vücudumuzun iletken olmasıdır. Hücre...
 3. Korktuğumuz Zaman Neden Dişlerimiz Birbirine Çarpar?

  Korktuğumuz Zaman Neden Dişlerimiz Birbirine Çarpar?

  korktuğumuzda neden dişlerimiz çarpar, dişlerimiz vurur, nasıl, ne zaman, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Üşüdüğümüzde,heyecanlandığımızda ya da korktuğumuzda dişlerimiz birbirine çarpar,öyle ki bunun önüne geçemeyiz.Aslında bu hareketi yaptıran dişler değildir.Şöyle ki; Bir insan büyük bir tehlike veya korku verici olayla karşılaşınca vücudu otomatikman...
 4. Elektrik Nasıl Çarpar?

  Elektrik Nasıl Çarpar?

  elektrik, nasıl çarpar, etkileri, sonuçları, açıklaması, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Özellikle çocuklarımız için en büyük tehlikelerden biri elektrikli aletler ve prizlerdir.Çarpılma sonucunda çok kötü neticelerle karşılandığı gibi bilinçsizlik yüzünden yardım etmeye çalışan kişiler de kendilerini hayati tehlikeye atarlar.Peki elektrik çarpması nasıl...
 5. Çocuğunuzu Sıcak Çarparsa Ne Yapacaksınız, Ne Yapmayacaksınız ?

  Çocuğunuzu Sıcak Çarparsa Ne Yapacaksınız, Ne Yapmayacaksınız ?

  sıcak çarpması nedir sıcak çarpması tedavisi Sevgili melekler, sıcak yaz günlerinde çocuklarımız bol bol sokakta oynamak ya da denize girmek ister. Onları bir türlü eve sokmayı başaramayabiliriz. Kıyamayıp biraz daha oynasın dediğimiz bazı durumlarda da sıcak çarpması gibi bazı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Bu yazımızda yaz hastalıkları içinde yer alan sıcak çarpması nedir,...

Sayfayı Paylaş