Elektronik bilete geçildi, 3 milyar dolar cepte kaldı

tuqqce

tuqqce

Daimi Üye
Üye
Elektronik bilete geçildi, 3 milyar dolar cepte kaldı
İstanbul’da bugün başlayan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Kurulu öncesinde yapılan törenle havacılıkta kağıt bilet uygulaması resmen sona erdi.

Son kesilen kağıt biletin önünde IATA Başkanı Giovanni Bisignani’nin yanı sıra aralarında THY Genel Müdürü Temel Kotil, Lufthansa’nın CEO’u Wolfgang Myrhuber ve British Airways’in CEO’su Willie Walsh’un da aralarında bulunduğu büyük şirketlerin CEO’ları katıldı.

Yolculuk daha kolay

Havacılıkta yeni bir dönemin başladığına dikkat çeken Bisignani, elektronik biletle yolculuğun artık çok daha kolay olacağına dikkat çekti. İlk olarak 1920’lerde ilk yolcu uçaklarıyla birlikte ortaya çıkan kağıt biletler 1972’den bu yana IATA tarafından bastırılıyordu. 2004’te alınan kararla kağıt bilet uygulamasına 2008’de son verilmesi hedeflenmişti.

3 milyar dolar tasarruf

Kağıt biletin son bulmasıyla tüm biletleme işlemleri elektronik sistem üzerinden gerçekleştirilecek. E-bilet olarak adlandırılan elektronik biletleme sayesinde havayolu sektörü yılda 3 milyar dolar tasarruf edecek. IATA verilerine göre birim başına kağıt bilet 12 YTL, e-bilet ise sadece 60 kuruşa mal oluyor.

Bilet kaybetmeye son

Sektör uygulamadan yılda 3 milyar dolar tasarruf ederken yolcular da bilet kaybetme derdi ortadan kalkıyor. Yolcuların tüm uçuş bilgileri bilgisayar sisteminde tutulduğu için havayolunun bilet satış ofisine gitmeden tüm değişikleri yapabilmek mümkün. Ayrıca e-bilet sayesinde yolcular check-in işlemlerini de bilgisayardan kendileri gerçekleştirebiliyorlar. IATA Genel Kurulu’nun Türkiye’de yapılması için 1949’da başvurulduğunu söyleyen THY Genel Müdürü Temel Kotil, aradan geçen 59 yıl sonrasında havacılık dünyasının en büyük buluşmalarından birini İstanbul’da yapma onuruna sahip olduğunu söyledi. 800’den fazla havayolu ve imalatçı şirketlerinin başkanlarının Türkiye’ye geldiğini söyleyen Kotil, "Böylesine büyük bir organizasyonda ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz. Bu aslında hızla büyüyen Türk havacılığının bir yansıması" diye konuştu.

THY’nin 3 aylık net kárı 125 milyon YTL

TÜRK Hava Yolları (THY), ilk üç aylık net kárını 125 milyon YTL olarak açıkladı. THY’den yapılan yazılı açıklamada, şirketin net kárının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 207 artış gösterdiği belirtildi. Akaryakıt USD/ton maliyetindeki yüzde 46 artışa ve bu artışın getirdiği 87 milyon dolar ilave maliyete rağmen, faaliyet kárı sadece yüzde 14 düşüşle 101 milyon YTL oldu. Şirketin satış gelirleri ise yüzde 13 artışla 1 milyar 89 milyon YTL olarak gerçekleşti. Tarifeli hizmet gelirlerinin yüzde 76’sı dış hatlardan, yüzde 24’ü ise iç hatlardan elde edildi. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 25 olan akaryakıt giderlerinin faaliyet giderleri içindeki payı bu dönem yüzde 31 oldu. Gelirlere paralel olarak trafik sonuçlarındaki büyüme trendi devam eden şirketin, yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 16 artışla 4 milyon 533 bine, taşınan kargo-posta yüzde 8 artışla 45 bin tona ulaştı.

kaynak:hürriyet ekonomi
 

Benzer İçerikler

Üst