Eliptik galaksiler de karanlık maddeyle dolu

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Eliptik galaksiler de karanlık maddeyle dolu
Kaliforniya Üniversitesi bilim adamı Joel Primack, bilgisayar simülasyonlarıyla, iki yıl önce bu tür galaksilerde saptanan yıldız hızlarının, karanlık madde modelleriyle birebir örtüştüğünü gösterdi.

Sadece kütle çekimiyle saptanabilen karanlık madde, bilim adamları için hala bir bilmecedir. Araştırmacılar karanlık maddenin varlığını, spiral galaksilerin dışındaki yıldızların, görülebilir maddenin kütle çekimiyle mümkün olduğundan daha hızlı dönmeleri nedeniyle kabul ediyorlar.

Bilim adamları artık evrenin %90’ının karanlık maddeden oluştuğu konusunda da hemfikirler.

Fakat bu teori iki yıl önce tehlikeye girmişti. Ölçümler, karanlık maddenin, iki spiral galaksinin bir eliptik galaksi şeklinde kaynaşmaları halinde kaybolduğunu göstermişti. İki yıl önce Science dergisinde çıkan haberde, eliptik galaksilerdeki yıldızların dışta, içtekinden daha yavaş döndükleri söyleniyordu. Primack ve ekibi şimdi bunun doğru olmadığını öne sürüyor.

Durum farklı

Anlaşıldığı üzere veriler hatalı bir şekilde değerlendirilmişti. Çünkü ölçümler sırasında gözlemleyenin bakış açısına göre dikey konumdaki yıldızların hızları saptanabilmiş sadece.

Spiral galaksilerde, bakış yönüne göre ölçülen hızın, rol oynamadığı ortadaki hızın yeterli olduğu kabul edilir. Primack şimdi bilgisayar simülasyonlarıyla eliptik galaksilerdeki durumun farklı olduğunu kanıtladı.

Yıldızlar çarpışma sırasında örneğin eliptik ve uzun yörüngelere yönlendirilmekte. Bilim adamlarının açıklamalarına göre ölçülen hızlar, iki spiral galaksinin kaynaşmasıyla ilgili modellerle kesin olarak örtüşmekte.
 
Üst