1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Eliptik galaksiler de karanlık maddeyle dolu

  Konu, 'Kader Rüya Kozmik Gizli İlimler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.
  Kaliforniya Üniversitesi bilim adamı Joel Primack, bilgisayar simülasyonlarıyla, iki yıl önce bu tür galaksilerde saptanan yıldız hızlarının, karanlık madde modelleriyle birebir örtüştüğünü gösterdi.

  Sadece kütle çekimiyle saptanabilen karanlık madde, bilim adamları için hala bir bilmecedir. Araştırmacılar karanlık maddenin varlığını, spiral galaksilerin dışındaki yıldızların, görülebilir maddenin kütle çekimiyle mümkün olduğundan daha hızlı dönmeleri nedeniyle kabul ediyorlar.

  Bilim adamları artık evrenin %90’ının karanlık maddeden oluştuğu konusunda da hemfikirler.

  Fakat bu teori iki yıl önce tehlikeye girmişti. Ölçümler, karanlık maddenin, iki spiral galaksinin bir eliptik galaksi şeklinde kaynaşmaları halinde kaybolduğunu göstermişti. İki yıl önce Science dergisinde çıkan haberde, eliptik galaksilerdeki yıldızların dışta, içtekinden daha yavaş döndükleri söyleniyordu. Primack ve ekibi şimdi bunun doğru olmadığını öne sürüyor.

  Durum farklı

  Anlaşıldığı üzere veriler hatalı bir şekilde değerlendirilmişti. Çünkü ölçümler sırasında gözlemleyenin bakış açısına göre dikey konumdaki yıldızların hızları saptanabilmiş sadece.

  Spiral galaksilerde, bakış yönüne göre ölçülen hızın, rol oynamadığı ortadaki hızın yeterli olduğu kabul edilir. Primack şimdi bilgisayar simülasyonlarıyla eliptik galaksilerdeki durumun farklı olduğunu kanıtladı.

  Yıldızlar çarpışma sırasında örneğin eliptik ve uzun yörüngelere yönlendirilmekte. Bilim adamlarının açıklamalarına göre ölçülen hızlar, iki spiral galaksinin kaynaşmasıyla ilgili modellerle kesin olarak örtüşmekte.   
Eliptik galaksiler de karanlık maddeyle dolu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Karanlık Madde

  Karanlık Madde

  karanlık ilimler Astrofizikte, ışın yaymayan ya da doğrudan algılanabilecek şekilde elektromanyetik ışınları (ışık, x-ışınları v.b.) yeterince yansıtamayan, varlığı görünür maddeler üzerindeki kütle çekimsel etki ile belirlenebilen maddelere Karanlık madde adı verilir. Karanlık maddelerin varlığını belirlemek için gökadaların döngüsel hızlarından, gökadaların diğer gökadalar içerisindeki...
 2. Karanlık madde için çarpıcı kanıt

  Karanlık madde için çarpıcı kanıt

  Amerikalı astronomlar, kainatın yaklaşık dörtte birini oluşturan karanlık maddeden oluşan bir halka tespit etti. Bu keşif, bu esrarengiz maddenin varlığını gösteren en çarpıcı kanıt Araştırma ekibinde yer alan Johns Hopkins üniversitesinden uzman James Lee, 'Karanlık maddeyi, galaksiler ve gazlardan ayrı bir yapı olarak ilk kez tespit ettik' dedi. Amerikalı bilim adamı, 'Görünmez olmasına...
 3. Karanlık madde 'aydınlanıyor mu?'

  Karanlık madde 'aydınlanıyor mu?'

  Bilim adamları evrenin en büyük sırlarından biri olan Karanlık Madde'nin nasıl var olduğunu anlama yolunda bir adım atmış olabileceklerini söylüyorlar. Amerikalı uzmanlar, geçen Ağustos ayında evreni yüzde 25'inin gezegen yıldız ve galaksilerden değil, ışık yaymayan ve ışığı yansıtmayan, bu nedenle de görülmediği için "karanlık madde" olarak adlandırılan maddeden oluştuğunu...
 4. Bir de lozan barış anlaşmasının maddelerini yazarmısınız

  Bir de lozan barış anlaşmasının maddelerini yazarmısınız

  Az önce ki sorumda eklemeyi unutmuşum, lozan barış antlaşmasının maddelerini de yazar mısınız lütfen :D

Sayfayı Paylaş