elleriniz kırılsın

gökçe

Yeni Üye
Üye
elleriniz kırılsın
Güngören’de iki ayrı noktada peş peşe bombalar patladı. Ortalık savaş alanına döndü. 19 ölü, 150 yaralı var

İstanbul Güngören’de hain saldırı. Güngören Menderes caddesinde, trafiğe kapalı alanda dün akşam saat 21.45’te iki ayrı noktaada patlama oldu. Görgü tanıklarına göre ilk patlama bir telefon kulübesinde meydana geldi. Hafif çaplı bu patlamadan sonra vatandaşların olay yerine koştuğu anda çok daha şiddetli ikinci bir patlama oldu. Asıl faciaya da ikinci patlama neden oldu. Polis gelen son bilgilere göre şu ana kadar 19 ölü 150’yi aşkın yaralı var. Yaralılar arasında durumları ağır olanların olduğu bildiriliyor. Emniyet yetkilileri ise olayın bir terör saldırısı olduğunu açıkladı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Patlamanın nedeni olarak ortaya atılan canlı bomba iddiası doğru çıkmadı. İstanbul Valisi Muammer Güler olayın bir terör olayı olduğunu söyledi. Bir görgü tanığı ise, ikinci bombanın yakınlarında patlamasına rağmen sadece ayaklarının yerden kesildiğini ancak ölülerin uzakta olanlar arasında olduğunu söyledi. Görgü tanığının ifadesi ikinci bombanın parça tesirli olduğu şüphesini gündeme getirdi. Ankara’da güvenlik kaynakları ise ilk bilgilere göre eylemin PKK tarafından yapıldığı görüşünde. PKK daha önce de küçük bir bomba ile halkın dikkatini bir noktaya çektikten sonra ikinci ve daha büyük bombayı patlatarak daha büyük hasar yaratma yöntemini kullanmıştı. İkinci patlamanın 500 metre uzakta bile hasar yarattığını belirten bir başka görgü tanığı “Çevrede kopmuş bacak ve kafalar gördüğünü” söyledi. Patlamanın gerçekleştiği sokağın 13 metre genişliğinde olduğunu hatırlatan bir yetkili ise bombanın havayı sıkıştırarak hasar etkisini artırdığını açıkladı. Edinilen bilgilere göre ilk bombanın patlamasının ardından diğer sokaklardan pek çok vatandaşın bölgeye geldiğini ve ikinci bombanın bu kişileri etkilediği sanılıyor.
İstanbul Valisi Muammer Güler, olay yerinde yaptığı açıklamada örgüt ismi vermezken, “Üzücü olan 19 vatandaşın ölmesi. Yaralılar hastanede tedavi görüyor. Plastik patlayıcı olmadığı sanılıyor. İki bomba 12 dakika arayla patladı. Canlı bomba olduğuna dair bir emare yok” derken, televizyonlarda kötü görüntülerin gösterilmemesini rica etti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı olay yerine geldi. Yazıcı, basın mensuplarına yaptığını açıklamada ikinci bombanın öldürücü etkisi olduğunu, ilk bombanın ses bombası olduğunu söyledi. Yazıcı “Bu bir terörist saldırıdır. Ancak hangi örgüt tarafından yapıldığını söylemek için erken” dedi. Yazıcı, olayın Başbakan tarafından da dakika dakika takip edildiğini açıkladı.


İstanbul Valisi Muammer Güler, olay yerinde yaptığı açıklamada örgüt ismi vermezken, “Üzücü olan 19 vatandaşın ölmesi. Yaralılar hastanede tedavi görüyor. Plastik patlayıcı olmadığı sanılıyor. İki bomba 12 dakika arayla patladı. Canlı bomba olduğuna dair bir emare yok” derken, televizyonlarda kötü görüntülerin gösterilmemesini rica etti.
ÖLÜ VE YARALILAR

Aleyna Çelik, Dursun Ali Aydemir, Murat Ağca (14) Macide Aydın, Fadime Başkum, Yavuz Öztürk, Servet Aşan, Halit Öge, Abdullah Güler ve Alim Makaracı hayatını kaybetti.

Hastanedeki yaralılar

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi: Semih Maden, Tuğba Gök, Sümeyye Bilgi, Abdullah Dinleyici, Himmet Ali Erinç, Mehmet Durak, Kamuran Altıkardeş, Emine Gök, Elmas Ercan, Fatma Kaboğlu.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi: Süleyman Özdemir, İrfan Özyalçın, Ali Osman Yiğit.

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi: Şaban Sakarya, Asım Balkan, Bekir Uslu, Saffet Kaya, Onur Bozkurt, Ali Osman Aydemir, Bekir Dağdeviren, Perihan Özkul, Umut Aydın, Onur Aydın, Songül Demirpolat, Yunus Emre Azizoğlu, Nilgün Yücel, Abdullah Dinleyici, Yakup Geridönmez, Mehmet Demirpolat, Feyat Yasak, Sadık Kılıç, Remzi Tanrıkulu ve 3 yaşında ismi belirlenemeyen bir çocuk.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi: Mehmet Koç, Ahmet Yıldız, Oya Kuş, Aslıhan Korkmaz.

Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi: Yeşim Azali, Zeynep Atakol, Sanem Gelve, Hanife Kağızmanlı, Tahsin Kalkanoğlu, Şengül Yıldızlı, Gülsüm Gazi.
iNSANLIK DISI VAHSET

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Terörün acımasızlığını, kadın-erkek, genç-yaşlı ve çocuk ayrımı yapmaksızın insanlık dışı vahşet ve şiddet isteğini ortaya koyan bu saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyorum.

Başbakan Tayyip Erdoğan: İşlek bir caddede ve yoğunluğun bulunduğu bir saatte kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayırt etmeden hunharca masum vatandaşlarımızı hedef alan terör saldırısını nefretle lanetliyorum. Bu vahşetin sorumluları, nerede olurlarsa olsunlar hiç bir şekilde kendilerini bekleyen sondan kurtulamayacaktır.

TBMM Başkanı Köksal Toptan: Kaynağı, amacı, hedefi ve iletmek istediği mesaj ne olursa olsun, sivillere yönelik terör eylemlerini nefretle kınıyorum. Bu hain saldırıda bir kez daha görüldü ki, terörün masum ve savunulabilir bir tarafı yoktur
Akşam.com
 

Vijdan

Yeni Üye
Üye
Cevap: elleriniz kırılsın

Lanet olsun bunu yapanlara..Ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet,yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.Ulusça başımız sağolsun.
 
Üst