Elmanın faydaları nelerdir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Elmanın faydaları nelerdir ?
Elma son derece sağlıklı ve popüler bir meyvedir. Elma kalp hastalığı, diyabet, kanser ve daha fazlası dahil olmak üzere ciddi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Elmayı kabuklu tüketmek sağlığınız açısından bir çok fayda sağlayabilir. Kabuklu elmanın faydaları ağız sağlığını geliştirmek, kardiyovasküler sağlığı korumak, osteoporozu önlemek, bağırsakları sağlıklı tutmak, nörolojik sağlığı korumak, enerji seviyesini artırmak, cildi sağlıklı tutmak , erken yaşlanmayı engellemek, vücut ağırlığının kontrol edilmesi, hemoroitlerin önlenmesi sayılabilir. Bu lezzetli meyve antioksidanlar, vitaminler lif ve diğer besinlerle doludur. Kırmızı renkli elmalar, büyük bir antioksidan kaynağı dır. Yeşil ve sarı elmanın faydası psikolojik sağlığınızı destekler son derece önemli olan kuersetin içerir.Bunun dışında, elma tüketmek düzenli olarak cildinizin durumunu iyileştirir ve onu kusursuz bir cilde sahip olmanızı sağlar.
elmanın faydaları ve vitaminleri.jpg


Elmanın faydaları ve vitaminleri ; Elmalar, vücudu zararlı bakteri ve virüslere karşı korumaya yardımcı olan flavonoidler, polifenoller ve C vitamini gibi bol miktarda antioksidan içerir. Ayrıca, içindeki beta karoten, anti-kanser ve anti-kolesterol özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda Thiamine, Riboflavin, Pyridoxine gibi mükemmel bir B kompleks vitamin kaynağıdır. Elmalar, glisemik indeks bakımından lif içeriği nedeniyle düşüktür. Bu, yüksek flavonoid içeriği ile birlikte, hem kilo yönetimi hem de diyabetin önlenmesi için önemli olan insülin duyarlılığının arttırılmasına yardımcı olabilir . Genel olarak, elmalar ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Elma kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine sahiptir. Bu en önemli elma tüketimi avantajlarından biridir. Günümüzün vebası kanserden korunmak için elma tüketmeye özen gösterin.
Elma düşük kalorili bir besindir ve diğer temel besin maddeleri bakımından zengindir. Elmalar, A, B1, B2 ve C gibi vitaminler bakımından zengindir. Ayrıca çocuğunuzun genel gelişimine yardımcı olan iyot, fosfor, demir ve kalsiyum gibi mineralleri de içerir. Mineraller ve vitaminler, çocuklarda kas dokusu, cilt, organ, kan ve kemik gelişimi için zorunludur.Kötü kolesterolü azaltmada ve iyi kolesterol miktarını artırmada yardımcı olan iyi bir diyet lifi kaynağıdır.Elmayı pastalarda kurabiyelerde, tatlılarda ve salatalarda kullanabilirsiniz. Elma saç sağlığından diş sağlığına kadar bir çok fayda sağlıyor. Öyleki elme tüketimi bir çok kanser hastalığınıda önlüyor. Elmanın diyete dahil edilmesi hem genel sağlığınız hemde cilt sağlığını için faydalar sunuyor. Elmanın faydalarına değinmeye devam ediyoruz..

kabuklu elmanın faydaları.jpg
Elma, kan damarı duvarlarında kolesterolü düşürdüğü bilinen ve çözünür bir lif olan pektin ile yüklüdür. . Elma tüketimi aynı zamanda ateroskleroz riskini azaltır. . Bir çok çalışma düzenli olarak elma tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha az inmeye meyilli olduğunu kanıtlamıştır. Bu tatlı ve ekşi meyveler ayrıca, kalp krizi riskini önleyen yüksek tansiyonu kontrol ettiği bilinen potasyum içerir.Meyvede yeterli miktarda çözünür lif bulunması, diyabetik hastalarda kan şekeri seviyesini de kontrol eder.Herhangi bir biçimde elma tüketerek akciğer sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Meyvede bulunan bileşikler bronşit, amfizem ve astım gibi çeşitli solunum problemlerinden sizi korur.Anti-enflamatuar, anti-mutajenik, anti-proliferatif özellikler ve flavonoidlerle zenginleştirilen elmalar, pankreas kanseri olasılığını azaltma potansiyeline sahiptir. Uzmanlara göre düzenli elma tüketimi de vücudunuzun meme tümörlerinden korunmasını sağlayabilir. Elmada bulunan oligosakaritlerin kolon kanseri hücrelerini öldürdüğü söylenir.
Elmalar yüksek miktarda lif içerir . Elma yediğimiz zaman, çözünür lifler bağırsaktaki yağlarla rekabet eder. Lifler ve yağlar arasındaki bu rekabet, LDL düşük yoğunluklu lipoprotein veya kötü kolesterol seviyelerinin emiliminin azalmasına ve HDL yüksek yoğunluklu lipoprotein veya iyi kolesterol emiliminin artmasına neden olur. Elma ve kolesterol seviyelerinin vücuttaki kontrolünü böyle bağlar.Kırmızı elmalar yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. antioksidan, vücudun doğal savunmasını oluşturmak için bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir elmada bulunan diğer besin maddesi, anti-enflamatuar özelliklere sahip C vitaminidir. Lifler ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Bundan dolayı elmaları yüksek bağışıklık arttırıcı olarak kabul edilir .
sarı elmanın faydaları.jpg
Bu inanılmaz meyvede bol miktarda flavonoid vardır, bu da kadınları osteoporoza karşı korur . Elmalarda bulunan bileşik , kadınların daha fazla kemik problemini önleme kemikleri güçlendirmede etkilidir. Uzmanlar günlük olarak en az bir elma tüketmeyi vurguladılar çünkü diyet lifi bakımından zengin olmaları, divertikülit, mide kanseri ve hemoroitler dahil olmak üzere bağırsak rahatsızlıklarında son derece faydalıdır. Bir çok çalışma ishali ve kabızlığı tedavi etmenin basit ama etkili bir yolu olduğunu kanıtlamıştır. Elmanın faydaları ibrahim saraçoğlu hocamız tarafından listelenmiştir. İbrahim saraçoğlu hem elmayı hemde elma sirkesi tüketmeyi önermektedir.Elma şifalı bir meyvedir ve mutlaka beslenmede yeri olmalıdır. Elma suyu içmek Alzheimer riskini azaltabilir ve beynin çürümesine karşı savaşabilir.
Elmanın bir diğer önemli sağlık yararı, diyabete neden olan oksijensiz radikallerle mücadelede yardımcı olmasıdır. Elmalardaki pektin olan yüksek çözünür lif, şekeri kan akışına daha yavaş bir hızda taşıyarak vücuttaki kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olur . Günde en az bir elma yiyen kadınların, elma yemeyenlere göre tip 2 diyabet geliştirme olasılığı yüzde 28 daha azdır. Safra kesesi taşlarını inhibe etmek için, doktorlar kilonuzu ve kolesterol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olmak için lif açısından yüksek bir diyet önerir. Elmalar , vücuttaki kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilecek pektin lifi bakımından zengindir . Lif bunu LDL'nin emilimini azaltmaya yardımcı olarak yapar. İrritabl barsak sendromu kabızlık, ishal ve karın ağrısı ile karakterizedir. Bu semptomları kontrol etmek için doktorlar, diyetinize yüksek miktarda lif almayı da içerdiğinden süt ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanızı önerir ve elmalar lif bakımından zengindir.Elma sirkesinin faydaları nelerdir ?


Sürekli olarak toksin tüketiyoruz, karaciğerimiz bu toksinlerin vücudunuzdan atılmasından sorumludur. Karaciğerinizi toksinlerden arındırmak için yiyebileceğiniz en iyi şeylerden biri,elmadır.Parkinson, beynin dopamin üreten sinir hücrelerinin parçalanmasıyla karakterize bir hastalıktır. Elmalardaki antioksidanlar bu bozulmayı önler. Hemoroitler, pelvik ve rektal alanlarda aşırı baskı nedeniyle anal kanaldaki şişmiş damarların sonucudur. Bu, yaşamı tehdit edici olmamakla birlikte günlük aktivitelerin acı verici olmasını sağlar. Elmada bulunan lif içeriği, ağrıyı azaltır. Meyvede bulunan lif kilo vermenize yardımcı olur.Bu meyvenin ısırılması ve çiğnenmesi, ağızdaki tükürük salgısını artırarak diş çürümesini geciktirir. Boyut olarak küçük olmasına rağmen, bu meyveler diyet lifi bakımından zengindir. Bunları günlük diyetinize dahil etmek, sindirim sürecinizin bozulmadan kalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda, kabızlık problemini gidercektir.

Elma yemek veya elma suyu içmek hücresel sağlık için oldukça iyidir. Araştırmalar, elmanın serbest radikal yok etme özelliklerine sahip olduğu sonucuna varmıştır.Elma yaprakları kemik ve kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olan analjezik özelliklere sahiptir. Bitkinin yaprağını ve kabuğunu ezin ve en iyi sonucu almak için topikal olarak uygulayın. Vücut ağrıları için doğal bir terapidir. Elmanın faydaları cilde de vardır. Elma kollajen ve elastik içerir buda cildinizin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Elma aynı zamanda cildi nemlendirir. Düzenli olarak elma tüketimi kırışıklıkları giderebilir. Elma maskeleri güneş ısışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilir. Sivilcelerden kahverengi lekelerden müzdarip olanlar hem alma yemeli hemde elmayı rendeleyerek ciltlerine uygulamalıdır. Elmalar, cildinizi sıkılaştırmaya ve cilt yüzeyine kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olan harika tonerlerdir. Ham elma özü ve elma sirkesi bu konuda oldukça faydalıdır. A Vitamini cilt gelişiminde önemli bir rol oynar, elma tüketerek cilt kanserinden korunabilirsiniz. Elma ayrıca saçlarınızın çabuk uzamasını sağlar, kepek oluşumunu önler. Elma suyunu bo faydaları sağlamak için kullanabilirsiniz. Elmalar, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve yaşa bağlı diğer anormallikler gibi cilt sorunlarını azaltır. Günde bir elma yiyerek hem sağlığınızı korumaya hemde güzelleşmeye ne dersiniz ?
 
H

handelirk

Forum Okuru
Benim midem ağırdığı zaman elma çekirdeği yutuyorum iyimi yapıyorum bilmiyorum . Elma çekirdeği yutmak çiğnemek zararlımıdır ?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Mide ağrınızın nedeni sebepsiz değildir, mide ağrısı bir kaç problemden dolayı olabilir. Nedenini öğrenmek için hekime görünmenizi öneriyoruz. Elma çekirdeği faydalı olduğu gibi zararları da vardır. Elma çekirdeği siyanür asit içerir ve buda zehirlenmeye neden olabilir. Az miktarda tüketilmesi zarar vermemekle birlikte yüksek miktarlarda tüketmek ölümle sonuçlanabilir. Elma çekirdeği, kiraz çekirdeği , erik çekirdeği, armut çekirdeğide aynı etkidedir. Zehirlenme belirtieri baş dönmesi,kusma ve ankesiyete dir. Tüketmemenizi öneririz.
 
Üst