Embriyo dondurma Kriyoprezervasyon nedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Embriyo dondurma Kriyoprezervasyon nedir ?
Kriyoprezervasyon, yardımcı üreme tedavilerinde daha sonra kullanılmak üzere olgun yumurta, sperm veya embriyoların dondurulmasıdır. Dondurma, tüm biyolojik etkinliği durdurur ve mevcut hücrelerin canlılığını korur.Kriyoprezervasyonda devam eden ilerlemeler, süreci ve başarı oranlarını iyileştirmekte ve bunun sonucunda kullanımında bir artışa neden olmaktadır.Donma tercih edilen yöntem vitrifikasyon denir . Dondurma işlemi, hücrelerin gelecekte kullanılmak üzere çözülene kadar tüm biyolojik aktiviteleri askıya alır. Dondurulmuş yumurta, embriyo veya sperm genellikle bir doğurganlık kliniğinde veya kriyoprezervasyon bankasında saklanır. Kriyoprezervasyon, Kriyoprezervasyon nedir, Kriyoprezervasyon nasıl yapılır, Kriyoprezervasyon kimlere yapılır, Kriyoprezervasyon ile ilgili tüm ayrıtıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

Sperm dondurma işlemi hangi durumlarda uygulanır?
Kriyoprezervasyon.png
Oosit kriyoprezervasyonu, fermente edilmemiş yumurtaların (oositler) dondurulması ve depolanmasıdır. Kadın yumurta üretimini ve yumurtalar olgunlaştıktan sonra ilacı indükleyen bir yumurtlamayı uyarmak için hormon enjeksiyonlarını alır. Yumurtalar daha sonra basit bir ayakta ameliyat prosedürü ile ekstrakte edilir ve dondurulur.Kadın veya çift doğurganlık tedavisine başlamaya hazır olduğunda, dondurulmuş yumurtalar IVF esnasında eritilir ve kullanılır. Dondurulmuş yumurta kullanıldığında, dondurma yumurta kabuğunu sertleştirir, sperm nüfuz etmesini zorlaştırır , intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) gerçekleştirilir. ICSI, doğrudan bir yumurta içine bir sperm enjeksiyonu gerektirir.

Oosit (Yumurta) DondurmaYumurta dondurma, bir kadının gelecekte kendi sağlıklı yumurtalarını kullanarak hamile kalmasını mümkün kılacak bir seçenektir.Bu, kariyeri tehlikede olan veya bazı nedenlerden dolayı anneliği ertelemeyi tercih eden kadınlar için yararlı olabilir. Ayrıca, doğurganlığına zarar verebilecek kanser tedavisi gören kadınlar için yararlı olabilir.

Embriyo dondurma

Embriyo kriyoprezervasyon döllenmiş yumurtaların dondurulması ile korunmasıdır. Bu yöntem, genellikle IVF tedavi döngüsünde kullanılanlardan daha canlı embriyolar üretildiğinde kullanılır. Kadın uterus içine tek bir taze embriyo aktarmayı ve diğerlerini dondurarak daha sonra kullanmak üzere saklayabilir.

IVF kullanarak yumurtaların alınması ve döllenmesinden sonra, embriyoların 3-5 gün içinde olgunlaşmasına izin verilir ve daha sonra dondurulur. Embriyolar depolanır ve daha sonra IVF transferi için ısıtılır.

Embriyo dondurmayla hamile kalan varmı?
Yumurtalık dokusu kriyoprezervasyonu

Yumurtalık dokusu kriyoprezervasyonu, agresif kemoterapi veya kanser için radyasyon tedavisi almayı hemen gerektiren, onu infertil hale getirebilen kadınlar için kullanılabilir. Tedavinin aciliyeti, yumurta veya embriyo dondurma işlemini engeller ve bunun 4-6 hafta sürebilir, yumurta alımı için kullanılan hormonlara hassasiyet gösteren kadınlar için de kullanılabilir.


Yumurta Dondurma İşlemi Sağlıksız Gebeliğe Yol Açarmı?Sperm dondurma

Sperm kriyoprezervasyonu, gelecekteki kullanım için spermlerin dondurulması ve depolanmasıdır. Spermin bir kadının yumurta oranından daha düşük bir su içeriği (yaklaşık yüzde 50) olması nedeniyle vitrifikasyon işlemi sırasında buz kristali oluşumundaki hasarlara daha az eğilimlidir.

Erkekler, tehlikeli veya zorlayıcı meslekleri varsa veya doğurganlıklarına zarar verebilecek kanser tedavisi veya başka bir tıbbi duruma sahip olursa, spermlerini geleceği için saklayabilirler. Erkek doğurganlık, kadın doğurganlık kadar belirgin değilse de yaşla biraz geriler, bu nedenle bazı erkekler spermleri hayatın ilerleyen döneminde kullanmak için dondurmaktadır.


Kriyoprezervasyon riskleri

Dondurulmuş embriyolar veya spermlere kıyasla, fermente edilmemiş yumurtaların yüksek su içeriği daha yüksek bir buz kristali oluşumuna neden olabilir. Bununla birlikte, son gelişmeler kriyoprezervasyon sürecinin, özellikle fermente edilmemiş yumurtaların emniyetini ve başarısını arttırmıştır. Çalışmalar, kriyoprezervasyon yoluyla doğan çocuklarda normal doğumlarla karşılaştırıldığında doğum kusurları riskinde bir artış olmadığını göstermektedir.

Kriyoprezervasyon ile ilgili etik ve ahlaki konular genellikle kullanılmayan donmuş embriyoları veya yumurtaları yok etme endişesini içerir. Kadın doğum doktorları bu endişeleri olan hastaları uzman doğurganlık danışmanlarına yönlendirebilirler. Çiftler ayrıca annenin rahmine implante edilecek yumurtaları veya embriyoları sadece dondurmaya da karar verebilirler.

Kriyoprezervasyonun faydaları

Kriyoprezervasyon, kanser veya üreme kabiliyetine zarar verebilecek diğer ciddi hastalıklar için tedavi altına alınması gerekenlere veya ileride hamileliği geciktirmek isteyen erkekler veya kadınlara fayda sağlayabilir.

Kriyoprezervasyon, daha önce IVF sürecini kullananlar için ekstra risk oluşturur ve daha sonraki IVF döngülerinde kullanılmak üzere ekstra embriyoların dondurulması durumunda hastanın zaman ve paradan tasarruf etmesine yardımcı olabilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Dondurulmuş embriyoyla gebelik oranları, kriyoprezervasyon sırasında hastanın yaşına ve embriyoların kalitesine bağlıdır .Genç hastalardan elde edilen en kaliteli embriyolar% 50'yi aşan gebelik oranlarına neden olurken düşük kalite embriyolar eritme işleminden bile kurtulamayabilir . Bazı kliniklerde, embriyonların% 75 inden fazlası dondurma-çözülme döngüsünden canlı kurtulur.
 
N

Ner2828

Forum Okuru
Slm ben 28 yaşındayım erken mepoza giriyormuşum çocuğum yok eşiminde sperminde sorun var dr dondurma işlemini önerdi gerçekten işe yarıyormu hamile kalan varmı ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba,

Kariyer yapmak isteyen,menopoza giren ,bazı nedenlerden dolayı çocuk yapma planını erteleyen kişiler bu yönteme başvuruyor. Şayet böyle bir girişimde bulunacaksanız hekiminiz konu hakkın da sizi bilgilendirecektir.Bu yöntemle tabiki hamile kalanlar var.
 

Uzman SühaN

Administrator
Bugün, embriyo dondurma her kliniğin IVF programının temel bir parçası haline geldi. Embriyo dondurma, kullanılmayan embriyoların süresiz olarak depolanmasını sağlar. In vitro fertilizasyon ve yumurta bağışı döngüleri, aslında transfer için ihtiyaç duyulduğundan daha fazla embriyoya neden olur. Donmaya elverişli kalan embriyolar kriyoprezervasyona tabi tutulabilir. Dondurulmuş bir embriyo transferi daha sonra basit bir kısa prosedürde gelecek bir zamanda yapılabilir. Kriyoprezervasyon, infertilite programlarında, embriyoların yardımcı üreme döngüsünden (IVF, ICSI, PICSI) dondurulması ve depolanması için kullanılmaktadır.
 
Üst