1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Emekli CIA ajanı, Türkiye ile ABD arasında çatışma noktasına gelen gerilimi yazdı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Türk ordusuyla ÇATIŞABİLİRDİK
  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>


  1990’lardan bu yana Türkiye’nin güneydoğusu ve Ortadoğu’da faaliyet gösteren CIA ajanı Sam Faddis, anılarını anlattığı ve geçen günlerde ABD’de piyasaya çıkan “Operation Hotel California” adlı kitabında, 2003 Irak Savaşı sırasında CIA timleriyle Türk askerleri arasında çatışmanın eşiğinden dönüldüğünü belirtti.

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), CIA’nin 2002-2003 yıllarında Kuzey Irak’taki gizli faaliyetlerine büyük zorluk çıkardığını kaydeden Faddis, kitabında sık sık TSK’ya ve Türkiye’ye olan kızgınlığını dile getiriyor.

  START TÜRKİYE'DEN VERİLDİ
  “Operation Hotel California” isimli kitaba göre, CIA’nin kontr-terör ajanları 7 Temmuz 2002’den itibaren TSK’nın bütün muhalefetine rağmen Kuzey Irak’a girdi. Türkçe ve Yunancayı ana dili gibi konuşan Charles Sam Faddis ve emrindeki ekibin amacı Afganistan’daki Tora Bora’dan Kuzey Irak’a gelen El Kaide ve Ensar El İslam militanlarını öldürmekti. Peşmergelerle CIA’nin büyük işbirliğinin bu operasyonda başladığını anlatan Faddis, “Kurmal ve Sargat yakınlarında El Kaide’nin kimyasal silah ürettiğine dair elimizde deliller vardı. Yerlerini de belirledik. Saldırı için Beyaz Saray’dan izin ve Türkiye üzerinden gelecek silah ve helikopterlere ihtiyacımız vardı. Türkiye izin vermedi. Beyaz Saray da operasyona yeşil ışık yakmadı” diyor.

  TÜRK KOMUTAN KARŞI ÇIKTI
  Kitaba göre, Faddis ve ekibinin TSK’yla sürtüşmesi Şubat 2003’ten sonra gözle görülür hale geldi. “TSK’nın bize PKK’lı var dediği yere 6 tane cip ve adamlarımı yolladım. Hiç kimse yoktu” diye yazan Faddis, “Gizli operasyonlar için İncirlik’ten gelecek malzemeye ihtiyacımız vardı. Her seferinde TSK’nın onayını almak gerekiyordu. Haftalar süren prosedür işimizi çok zorlaştırıyordu. Silopi’deki Türk komutan bizim Kuzey Irak’ta olmamızdan çok rahatsızdı” iddiasında bulunuyor. Mart 2003’te savaşın başlamasına haftalar kala, Faddis ve adamları bu kez gizli operasyonlar için Türkiye üzerinden silah, patlayıcı ve yiyecek geçirmek istedi. Türkiye’nin buna izin vermemesi üzerine CIA ajanları, Peşmergelerden Kalaşnikov ve kıyafet satın aldı, Kürtler gibi giyinerek onların arasına katıldı.

  SINIRI GEÇERSE YAKALARIZ
  Faddis, TSK’nın Kuzey Irak’a gidecek olan İncirlik merkezli sevkiyatları denetlemek istediğini belirterek “Sınıra gelen gizli görevli ekiplerimize çok kötü davranmaya başladılar” diyor ve şöyle devam ediyor:
  “CIA merkezindeki gizli operasyonlar bölümünden bir üst düzey görevli Şubat 2003’te durumu görmek için bölgeye geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bu geziden çok rahatsız oldu. Toplantılara gözlemci sokmak istediklerini, bunun anlaşmalar gereği olduğunu söylediler. CIA bu iddiayı reddetti. Buna Silopi’deki Türk Özel Harekât Birimi Komutanı çok sinirlendi. Bir gün Salahaddin’deki toplantımıza gelen Türk Teğmen, ‘Eğer bu gizli görevli sınırı geçerse Türk Ordusu kendisini gözaltına alacak’ dedi.”

  ANKARA'YA KADAR GİDEBİLİRDİK, TÜRK ASKERLERİ ÖLEBİLİRDİ
  TSK’nın bu çıkışı üzerine sınıra tepeden tırnağa silahlı olarak ve çatışmaya hazır bir durumda gittiklerini belirten Sam Faddis, “CIA yetkilisine bir şey olursa Türk askerlerinin ölebileceğini söyledik. Sonuçta birileri Silopi’deki komutanı uyardı da şef sınırı geçti. Gerekirse şefin yanında Ankara’ya kadar gidebilirdik” diyor.

  SAVAŞ TÜRKLER YÜZÜNDEN UZADI
  CIA ajanı Faddis, savaş öncesi peşmergeleri, Kalaşnikoflar, cephane, GPS cihazları ve uydu telefonlarıyla donattıklarını anlatarak Kürtlerin Musul’a Türkiye’nin engellemesi yüzünden giremediğini ve bunun da Irak’ta 2 yıl süren iç savaşa yol açtığını, El Kaide’nin Musul’da toparlandığını savunuyor.
  Sam Faddis, ABD’nin Kürtlere mutlaka bağımsızlık vermesini, Kuzey Irak’taki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının tamamen çıkarılmasını ve PKK’nın terör örgütü dışında bir yapı haline dönüştürülmesini istedi.

  Sam Faddis kimdir?
  “Operation Hotel California” kitabını Deniz piyadesi Mike Tucker ile birlikte yazan Faddis, kitabın bir bölümünde 1997 Nevruzu’nda Diyarbakır’daki gösterileri ve olayları şehrin içinden takip ettiğini anlatıyor. Türkiye’de 90’lardan bu yana gizli görevli olduğu anlaşılan Faddis, Mayıs 2008’de CIA’den emekli oldu. Türkçe, Kürtçe, Yunanca ve Arapça bilen Faddis halen Annapolis’te yaşıyor.


   
Emekli CIA ajanı, Türkiye ile ABD arasında çatışma noktasına gelen gerilimi yazdı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ferhunde ile gelen gerilim

  Ferhunde ile gelen gerilim

  ferhunde dövmesi ferhundenin kedi dövmesi ferhundenin ferhunde kedi Ferhunde ile gelen gerilim Ferhunde’nin hamile olduğu yalanını söyleyerek yaptığı plan tutmuş, Hayriye ve Ali Rıza onu eve götürmek için ayağına kadar gelmiştir. Ferhunde bir süre zaferinin tadını çıkarır, sonra eve dönmeye razı olur. Fikret de bebeğin hatırına olanları unutmaya hazırdır. Ferhunde evde çok iyi karşılanır,...
 2. Türkiye ile AET arasında ortaklık yaratan anlaşma...

  Türkiye ile AET arasında ortaklık yaratan anlaşma...

  ANKARA ANLAŞMASI Türkiye ile AET arasında ortaklık yaratan anlaşma... 12 Eylül 1963 Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) arasında ortaklık yaratan anlaşma 12 Eylül 1963 tarihinde Ankara'da imzalandı. Bu anlaşma Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin hukuki temelini oluşturmaktadır. Anlaşma ve ekleri şöyle: Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında bir ortaklık...
 3. Bingölde PKK ile çatışma

  Bingölde PKK ile çatışma

  Bingöl'ün Yedisu ilçesi Güzgülü köyüne erzak toplamaya gelen teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 terörist etkisiz hale getirildi. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, önceki gün Yedisu ilçesi Güzgülü köyüne giderek erzak toplamak isteyen bir grup teröristten 3'ü dün gece yeniden söz konusu köyün Köyiçi mezraasına geldi. Burada, teröristlerin köye yeniden gelme...
 4. Obama ile Sarkozy arasına Türkiye girdi

  Obama ile Sarkozy arasına Türkiye girdi

  Prag'da AB liderlerine Türkiye'yi üyeliğe kabul etme çağrısı yapan Obama'ya Sarkozy'den jet yanıt geldi. AB dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da bulunan Obama, Avrupa Birliğine Türkiye'yi üyeliğe alması çağrısında bulunurken, bunun İslam dünyasına ''olumlu bir sinyal'' olacağını belirtti. Obama, konuşmasında, Batının İslam ülkeleriyle daha yakın ilişkiler ve...
 5. Yeni Zelanda İle Türkiye Arasında Vizeler Kaldırılıyor!

  Yeni Zelanda İle Türkiye Arasında Vizeler Kaldırılıyor!

  Bu konu; Yeni Zelanda İle Türkiye Arasında Vizeler Kaldırılıyor haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bir ülke ile daha Türkiye arasındaki vizeler kaldırılıyor. Bu ülke Yeni Zelanda. Artık vize olmadan giriş çıkış yapabileceğimiz Yeni Zelanda ile ilgili haberimiz şöyle... Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yeni Zelanda ile Türkiye arasında vizelerin kaldırılacağını...

Sayfayı Paylaş