1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Emekli Maaşını Artırmanın Yolu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Emekli maaşını artırmanın yolu
  Süper formülle emekli maaşını 828 YTL'den 1060'ye artırabiliyorsunuz 31.12.1999 tarihinden önce emekli olan SSK’lıların aylıklarına zam yapılırken yasa gereği gelişme hızı katsayısı eklenmedi. Oysa 2000’den sonra emekli olanlar TÜFE’ye ilave olarak gayri safi yurtiçi büyüme rakamı kadar da gelişme hızı farkı aldı

  1999 öncesi emekli olan birisi, bugün emekli aylığını kestirerek, 1 aylığına da olsa işe girip ardından tekrar emekliliğini isterse otomatikman yeni yasaya geçiş yapabilir ve emekli maaşına 2000’den bu yana eklenmeyen refah payını ekletebilir

  2000 yılından önce emekli olan SSK’lılara, 2000 yılında aldıkları maaşın yüzde 43.1’i kadar daha fazla emekli maaşı almalarını sağlayacak bir yasal boşluk ortaya çıktı. İstanbul Küçükyalı’da yaşayan bir SSK emeklisi, 4447 sayılı kanunla 2000 yılı başından itibaren SSK emekli aylığı zam hesaplamasının değiştirildiğini gözönüne alarak ilginç bir planı devreye soktu ve 31 Aralık 1999 tarihinden önce emekli olan tüm SSK’lılara da maaşlarını artırmalarının yolunu açtı. Söz konusu emekli, bu plan sayesinde 828 YTL olan emekli maaşını 1.060 YTL’ye yükseltmeyi başardı.

  Sosyal güvenlik uzmanlarının da “Pekala yapılabilir. Yasal olmayan bir durum görünmüyor. Tam tersine 2000’den önce emekli olanların cezalandırıldığı eşitsizlik yaratan maaş hesaplama sistemini devre dışı bırakıyor'' dedikleri ve Akşam Gazetesi’nden Ali Tezel’in gündeme getirdiği plan şöyle çalışıyor:


  * 1 Ocak 2000’de devreye giren 4447 sayılı kanunla emeklilerin maaş hesaplama katsayı ve gösterge sistemi değiştirildi.
  * Bu tarihten önce emekli olanlara yaşlılık aylığı bağlandığında maaşları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan TÜFE endeksi artış oranı kadar artırılıyordu.
  * 2000 yılından sonra emekli olanlar için ise TÜFE’ye, gayrisafi yurt içi hasıla büyümesi de gelişme hızı adı altında eklendi.
  * Hem Bağ-Kur hem de Emekli Sandığı emeklilerinin her yıl Ocak ayında tabloları güncellendiği için bu kanundan dolayı bir mağduriyetleri olmadı. Ancak 2000 yılından önce emekli olan SSK’lının maaşına, gelişme hızı yani yurt içi büyüme rakamı eklenmedi.
  * Tekrar emekli olursa, yeni kanundan yararlanabileceğini farkeden bir SSK emeklisi emekli aylığını kestirdi.
  * Yeniden işe girdi. (Uzmanlar yüksek ücret olursa farkın yükselebileceğini belirtiyor.)
  * 1 ay çalıştıktan sonra tekrar emekli olmak için başvurdu.
  * Bu kez maaşı yeni yasa üzerinden hesaplandı. Yani emekli tersten giderek kurumun emekli aylığına eklemediği refah payını dahil ettirdi.
  * Her yıl gelişme hızı yani refah payı oranı açıklandığında emekli maaşını kestirip, bir ay normal çalışıp yeniden aylık bağlattığında söz konusu gelişme hızını aylığına yansıtması mümkün. (Not: Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına göre gayri safi yurt içi hasılada bu yıl yüzde 3.9’luk bir artış görünüyor.)

  SSK’lıya umut olan Bay X ne yaptı


  SSK’LI olarak 1 Nisan 1976’da işe giren Bay X, 21 Mayıs 2005 tarihinde işinden ayrılıp toplam 9 bin 12 gün sayısı ile 15125 göstergeden emekli oldu.

  Kendisine Haziran 2001’de 272.5 YTL’si aylık ve 4.7 YTL’si de sosyal yardım zammı olmak üzere 283.2 YTL emekli aylığı bağlandı.

  Bay X, 6 yıldan bu yana sadece enflasyon kadar zam aldı ve maaşı da son olarak 828.1 YTL’ye çıktı.

  Kendinden sonra emekli olan, daha az prim ödeyenlerin daha fazla emekli aylığı aldığını gören Bay X durumu araştırdı. Emekli olduğunda henüz 2000 yılı refah payı oranının belli olmadığını dolayısıyla eski sisteme göre emekli edildiğini gördü.

  Bunun üzerine 1 Nisan 2007’de tekrar işe girdi ve 506 sayılı kanunun 63. maddesi gereğince emekli maaşının kesilmesini ve normal işçi gibi kendisinden prim alınmasını istedi.

  Çalıştığı kurum da Bay X’in Nisan 2007 bordrosunu hazırladı ve aylık ücretini tavan sigorta primine esas kazanç tutarı olan 3 bin 656 YTl üzerinden gösterip prim ödedi.

  Bir ay SSK’da normal işçi gibi prim ödeyen Bay X, 30 Nisan 2007’de işden ayrılıp SSK’ya yeniden emekli müracaatı yaptı. Böylece 2000 yılından itibaren tüm gelişme hızı rakamı da eklenerek kendisine yeni bir maaş bağlandı. Bay X maaşını 232 YTL birden artırarak 1.060 YTL’ye çıkardı.


  Kaynak

   
Emekli Maaşını Artırmanın Yolu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğurganlığı artırmanın yolları

  Doğurganlığı artırmanın yolları

  yumurtlamaya yardımcı besinler yumurtlamaya yardımcı bitkiler doğurganlığı arttırmanın yolları yumurtlamayı arttırıcı besinler yumurtlamayı artıran Çocuk sahibi olmayı gereğinden fazla mı ertelediniz? Yalnız değilsiniz. Çoğu kadın kariyer nedeniyle çocuk sahibi olmayı erteliyor. Ancak nereye kadar? Geç kalmış olmamak ve kötü sürprizlerle karşılaşmamak için bu yazıyı okuyun. İşte biyolojik...
 2. Beyin performansınızı artırmanın yolu

  Beyin performansınızı artırmanın yolu

  Beyindeki dikkat ve odaklanma problemini oyun oynayarak gidermeyi sağlayan 'Mindball', özellikle polis, doktor, öğretmen, öğrenci, iş adamı ve sporcuların konsantrasyon gücünü artırıyor. Beynin eğitimini, düşünce yönetimini, motivasyon ve performansın artmasını sağlayan 'Mindball', Eleco 2008 fuarı'nda büyük ilgi gördü. Düşünme ve stres azaltıcı alfa ve teta beyin dalgalarının kontrol...
 3. Su tüketimini artırmanın yolları

  Su tüketimini artırmanın yolları

  Hayat kaynağımız su...Sağlığımız ve kilo vermemiz için çok önemli bir yere sahip olan suyu uzmanlar günde 1,5-2,5 litre arasında tüketmemizi öneriyor...Çoğumuz su içmeyi unutuyor veya üşeniyoruz...Peki meleklerim siz günde ne kadar su içiyorsunuz... Su içimini yeterli miktara çıkartmak yeteri kadar su içmek için neler yapmalıyız işte size 10 pratik öneri :tik: 1- Her sabah işyerinize...
 4. 2012 emekli maaş zammı

  2012 emekli maaş zammı

  2012 emekli maaş hesaplama emekli maaş zammı 2012 Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda emekli vatandaşlarımız için, 2012 yılında ki emekli maaş zamları hakkında merak edieln bilgileri konu alıyor ve sizlere gerekli tüm bilgileri aktarıyoruz. Emeklilerin merakla beklediği intibak düzenlemesi için geri sayım başladı. Düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alındı. Tasarıya...
 5. Doğurganlığı artırmanın yolları

  Doğurganlığı artırmanın yolları

  hamile kalmak için ne yapmalıyım,hamile kalmanın yolları,doğurganlık nasıl artırılır,doğurganlığı artırmak için beslenme,doğurganlığı artırmak için yöntemler hakkında bilgiler Bir beslenme uzmanına görünün Beslenmeniz hem sağlığınız, hem de doğurganlığınız için çok önemlidir. Bu nedenle yaşamınız için bir beslenme uzmanı edinmelisiniz. Beslenme uzmanınızın önereceği tetkikler ile...

Sayfayı Paylaş