1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Emeklilere de KEY ödeniyor mu? KEY için hangi şartlar gerekiyor?

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Ali Tezel, KEY beklentisi içinde olan emeklilerin ve yakınlarının merak ettiklerini yazdı. Emeklilere de KEY ödeniyor mu? KEY için hangi şartlar gerekiyor? Akşam gazetesi yazarı Ali Tezel, KEY beklentisi içinde olan emeklilerin merak ettiklerini yazdı.

  Emekliler veya yakınları korkmayın 1987-1995 arasını emekli olarak geçirenler de KEY parası alabilir

  Sizlerden binlerce KEY sorusu geliyor ama hepsini tek tek cevaplamamız imkansız. O nedenle sorularınızı gruplayarak cevaplamaya çalıştık. En çok da emeklilerden soru geliyor. Kimisi ‘bize de var mı?’ diyor, kimisi ‘adım listede çıktı. Parayı alsam suç olur mu?’ diyor.

  1987-1995 arasını emekli olarak geçirenlere de KEY var

  SORU 1:Ali Bey, rahmetli dedem 1979 yılında devletten emekli olan bir işçi emeklisidir ve yakın zamanda vefat etmiştir. KEY hesapları için açılan sitede TC kimlik numaralarıyla kontrol yaparken tesadüfen rahmetli dedem adına KEY hesabı olduğunu gördüm. Hem de tavan seviyesinde 1400 YTL. Aynı şekilde dedemle beraber emekli olan ve hayatta olan kardeşinin de hesabında aynı şekilde aynı miktar para görünüyor. Sizden bu paranın dedemin emekli maaşından mı yoksa başka bir türlü yatırılan para mı olduğu hakkında bilgi istiyorum. Ayrıca bu para üzerinde bir hak iddia edebilir miyiz?

  İsmi mahfuz-Elazığ

  CEVAP: Sayın okurum, 1986 yılında kanunlaşan ve 1987 yılı ocak ayında başlayan “3320 sayılı Memurlar Ve İşçiler İle Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılması Hakkında Kanunu”nun 1’inci maddesine göre;

  Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununa göre almakta bulunan Devlet memurları ile diğer kamu görevlilerine,

  Kanunla veya kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kuruluşlarda çalışanlara,

  T.C. Emekli Sandığı’ndan emekli, adi malullük ve vazife malullüğü aylığı almakta olanların kendilerine,

  10 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde çalışan işçilere,

  506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile aynı Kanun’un Geçici 20’nci maddesine tabi ve 991 sayılı Kanun ile Sosyal Sigortalar Kurumu’na devredilen sandıklar mevzuatına göre yaşlılık veya malullük aylığı bağlanmış bulunanlara, konut edindirme yardımı yapılmıştır.

  Gördüğünüz üzere ister SSK’dan, ister Emekli Sandıkları’ndan emekli olanların adlarına da Emlak Bankası’na KEY ödemesi yapılmıştır.

  Kanun’un 4’üncü maddesine göre SSK kendisinden emekli olanların KEY ödentilerini Türkiye Emlak Kredi Bankası’nda Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı adına açılacak “İşçiler ve Emeklileri Konut Edindirme Yardımı Hesabı”na yatırmıştır.

  Yakın zamanda vefat eden dedeniz için veraset (ölüm) ilamında adı geçenler mirasçı sıfatıyla bankaya gidip gönül rahatlığıyla KEY paralarınızı alabilirsiniz. Dedenizin kardeşi de sağ olarak gidip gönül rahatlığıyla KEY parasını alsın. Hatta etrafınızdaki emeklilere de duyurun. Onlar da listelere baksınlar, isimlerinin karşısında paraları vardır.

  SORU 2:İtiraz mercii konusu...

  AdIma yapılan KEY ödemeleri listesini dosyamdan çıkardım. Bu belgeleri ek yaparak, KEY ödemeleri ile ilgili itiraz dilekçesi mercii olarak, (Tasfiye Hâlinde Türkiye Emlak Bankası A.Ş. Konut Edindirme Yardımı Bölüm Müdürlüğü Atatürk Bulvarı No:62 Kat:5 06440 Yenişehir/ANKARA) adresini başvuru yapabilir miyim?

  Murat Raşit Demir

  CEVAP: Sayın okurum, 5564 sayılı Kanun gereğince itiraz mercileri kamu çalışanları (memurlar-askerler-öğretim üyeleri) için çalıştıkları kamu kurumları, SSK’lılar için ise eski adıyla SSK yeni adıyla SGK’dır. Şayet, 1987-1995 yıllarında kamu görevlisi olarak çalışmışsanız o yıllarda çalıştığını her bir kamu kurumuna ayrı ayrı dilekçe göndereceksiniz, SSK’lı çalışmışsanız SGK (SSK) Müdürlüklerine itiraz dilekçesi vereceksiniz. Unutmayın itiraz için son gün 27 Ekim 2008 günüdür ve elinizde belge olmasa bile itirazınızın reddi halinde mahkemelerde hakkınızı arayabilmeniz için mutlaka itiraz edin. İtiraz mahkemeye gitmenin ilk şartıdır. İtirazınızı kabul eden kurumlar (SGK) eksik KEY’lerinizi sizin yukarda verdiğiniz adrese bildirecekler.

  SORU 3:Vatandaşlık numarası olmayanlar

  Lİstede adım var T.C. Emekli Sandığı sicil numaram da var ve adıma göre alacağım parada bir kuruş bile eksik yok ama Ziraat Bankası vatandaşlık numaram olmadığı için paramı vermiyor. Ben ne yapacağım, nereye müracaat edeceğim?

  Sabahattin Gökçe-Ödemiş

  CEVAP: Adı-soyadı veya sosyal güvenlik numarası ile KEY parası olan ama T.C. kimlik numarası listelerde olmadığı için Ziraat Bankası’ndan para alamayanlar da dilekçe yazıp itiraz edip listelere itiraz edecekler. Siz de 1987-1995 arasında çalıştığınız kamu kurumlarına dilekçe yazıp, T.C. vatandaşlık numaranızı listeye ilave ettirmelerini talep edeceksiniz, onlar da 2 ay içinde tasfiye halindeki Emlak Bankası’na durumu bildirerek vatandaşlık numaranızı listeye ekletecekler, siz de paranızı bankadan alacaksınız.

  SORU 4:Evli çalışanlardan erkeğe veriliyor

  1985 yılında Akbank’ta işe başladım. 1987 haziran ayında aynı işyerinden birisi ile evlendim. 1990 temmuz ayında Akbank’tan ayrılarak başka bankada işe başladım. (O zaman Tütünbank’tı en son ING bank oldu) 2003 yılında emekli oldum. Adıma KEY ödemesi bulunmuyor. Acaba hata mı var yoksa ben çalışırken adıma hiç KEY yatırılmadı mı? Eşimde eksik ödeme var. 180 YTL görünüyor. Bende hiç yok.

  Hülya Vural

  CEVAP: 3320 sayılı Kanun gereğince, eşlerden her ikisi de yardıma müstehak iseler bu yardım aile reisine yapılır. Ancak yardıma müstehak eşlerden her ikisine yardım yapılıp yapılmamasına karar vermeye Bakanlar Kurulu yetkilidir. Eşlerden her ikisine yardım yapılması halinde, bu yardım bir konut için kullanılır. Yani, 01.01.1987-31.12.1995 arasında evli olup da her ikisi de çalışan veya emekli ise sadece erkeğe KEY ödendi. Ancak sizin için 1987 Ocak ayından 1987 Mayıs ayına kadar bekar olduğunuz dönem için KEY parası olmalıydı. Bu nedenle SGK’ya itiraz edin. Eşinizin ise bütün çalışma dönemi için KEY parası olmalıydı O’da SGK’ya itiraz etsin.

  Akşam
   
Emeklilere de KEY ödeniyor mu? KEY için hangi şartlar gerekiyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KEY için kayıt bilgileri tamamlanıyor

  KEY için kayıt bilgileri tamamlanıyor

  key kayıt key kayıtları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ile ilgili, hak sahiplerinin kayıtlarına ilişkin eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalarını hızla devam ettiriyor.. Çok az sayıda hak sahibinin TC kimlik numarasının bulunmamasına karşın, bu nedenle sigortalıların hak kaybına uğramalarının söz konusu olmadığı belirtildi. SGK...
 2. KEY listelerinde büyük skandal

  KEY listelerinde büyük skandal

  KEY'de büyük bir skandal daha ortaya çıktı. Eğer ödenecek miktarlarda dava açılırsa işte o zaman işler birbirine girecek! Yaklaşık 8.5 milyon vatandaşın yararlandığı KEY ödemelerinde, inanılmaz bir skandal ortaya çıktı. Ecevit Hükümeti’nin işbaşında bulunduğu 2002 yılında, KEY hak sahiplerine ait arşivin, ‘nasıl olsa ödenmez’ denilerek, imha edilmesi için SEKA’ya gönderildiği belirlendi....
 3. Evsiz emekliye KEY müjdesi

  Evsiz emekliye KEY müjdesi

  KEY olarak bilinen Konut Edindirme Yardımı hesaplarının ödenmesinin kapsamı genişledi. Emekli Sandığı ve SSK’nın arşivlerinde yapılan ikinci ödeme için yapılan çalışmalar sırasında, KEY kesintilerinin olduğu dönemde emekli olan, ancak evi olmayan kişiler adına da KEY payının ödendiği belirlendi. Buna göre, KEY ödemelerinden, o dönem evi olmayan emekliler de yararlanacak. İNTERNETTEN TAKİP...
 4. KEY ödemelerinde iyi haber

  KEY ödemelerinde iyi haber

  KEY listelerindeki hatalar düzeltildi: Bundan böyle ödemelerde gecikme olmayacak. Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesi kapsamında gönderilen listelerde bulunan, yaklaşık 600 bin kişinin sicil ve kimlik numarasına ilişkin yanlışları, çalışanların gayreti ile çözdüklerini, ödemelerde bu nedenle bir gecikme...
 5. Jımmy Key

  Jımmy Key

  Jımmy Key'in gençlere yönelik Koleksiyonunda renkler kimi zaman puslu, bulanık; kimi zaman ise keskin ve minimal tonlarda...

Sayfayı Paylaş