Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Emlakta Yeni Moda Daire Yerine Oda

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Daire yerine oda satıp, 15 yıl kira garantisi veriyor
  Hoffmann İnşaat’ın, Maslak’ta gerçekleştireceği 20 katlı ’Palms’ projesinde yer alan 342 oda, devremülk sistemine alternatif olarak geliştirilen ’Condo Kiralama Sistemi’yle satışa çıkarıldı. 22 metrekareden oluşan otel odalarının her biri, 149 bin dolar karşılığında satılıyor. Mülkiyetini satın alanlar, proje tamamlandığında bu odaları, aidatı karşılığında kendileri kullanabilecekleri gibi, isterlerse işletmeci kuruluşa, yıllık 14 bin 900 dolar karşılığında kiraya da verebilecekler.

  Türkiye’de ilk kez Süzer Holding Emlak Geliştirme Pazarlama Koordinatörü Baran Süzer’in Süzer Plaza için gündeme getirdiği "Condo Kiralama Sistemi", Maslak Pabetland’ın arazisi üzerinde gerçekleştirilecek Palms Service Apartments projesinde uygulamaya konuluyor. Hoffmann İnşaat’ın, Maslak’ta gerçekleştireceği 20 katlı bu projede yer alan 342 oda, Ritz Carlton, Four Seasons, Hilton, Clarion, Conrad, Bulgari, Le Meridien gibi bir çok otel zincirlerinin devremülk sistemine alternatif olarak geliştirdiği ’Condo Kiralama Sistemi’yle satışa çıkarıldı. 22 metrekareden oluşan otel odalarının her biri, 149 bin dolar karşılığında satılıyor. Mülkiyetini satın alanlar, proje tamamlandığında bu odaları, aidatı karşılığında kendileri kullanabilecekleri gibi, isterlerse işletmeci kuruluşa "Condo Sistemi"yle, yıllık 14 bin 900 dolar karşılığında kiraya da verebilecekler.

  Son Projesi
  Palms Service Apartments, şu anda City Recidence’ı Şaşkınbakkal’da, Hoffmann Park Recidence’yi Erenköy’de, Tanzimat 61’i Göstepe’de, Sahil Park’ı Suadiye’de, Seasaid Resort I ve Seasaid Resort II ile, Greenwood Recidence’ı Suadiye’de, Palms Recidence and Shopping’i Göktürk’te gerçekleştiren Hoffmann İnşaat, son projesi olma özelliğini taşıyor. Hoffmann İnşaat, kat karşılığı aldığı Pabetland’ın Maslak’taki 4 katlı binasını yıkıp, 3.5 dönümlük arazisi üzerine 20 kattan oluşan, 10 bin metrekare inşaat alanı bulunan yeni projesini uygulamaya koyacak.


  15 yıl kira garantisi Önümüzdeki ay inşaatına başlanacak olan Palms Service Apartments projesi, 2009 yılının Ekim ayında tamamlanacak. Çatı katında bir restaurant-bar ve havuz, girişte katta resepsiyon, zemin katlarda ise fitness ve spa center yer alacak. Otelin diğer 18 katında ise 342 otel odası bulunacak. Odalarda, LCD TV, biobed yatak, minibar ve gerekli tüm mobilyalar yer alacak. Bu odaların satış fiyatı 149 bin dolar olacak. Odaları satin alan yatırımcılar, yıllık 14 bin 900 dolar karşılığında Conda sistemi’yle işletmeci kuruluşa kiraya verebilecek. Böylece, yatırımcılara dolar bazında yıllık yüzde 10 getiri garantisi sağlanmış olacak. 15 yılı kapsayan kontrat geregi, ilk üç yıl sabit kalan kira getirisi, devamında 12 yıl boyunca yıllık yüzde 1.5 artış imkanını da öngörüyor. Oda sahibi yatırımcılar, kira kontratı yapmış olmalarına ragmen arzu ettikleri taktirde kendi odalarını kendilerinin veya misafirlerinin kullanim hakkına da sahip olacak.

  20 ay vade
  Odalar, 74 bin dolor peşin, 20 ay vade ile satılıyor. Aylık taksitleri ise 3 bin 750 dolar oluyor. Mal sahipleri arzu ederlerse kendi kullandığı dönemlerde işletmeden kira almayarak, yılda 1 ay hiçbir aidat ödemeden; 2’nci ve 3’ncü aylarda günlük 16 dolar işletme gideri ödeyerek; 4-12’nci aylarda ise yine günlük 26 dolar işletme giderini üstlenerek, odalarını kendileri ya da misafirleri için kullanabilecekler. Kontrat gereği, mal sahipleri odalarını işletme haricindeki 3’ncü kişi ya da kuruluşlara ise kiralayamayacak.

  İlk Miami’de başladı
  Condominium adıyla ilk olarak devremülk sistemine alternatif olarak Miami’de uygulanmaya başlanan bu sistemin çıkış noktası, Miami’de tatil yapmak için yazlık almak isteyen tüketiciler oldu. Yılda sadece 1 ay tatil yapmak için yılın kalan 11 ayı için de oluşan masrafları üstlenmek zorunda kalan yazlıkçılara Condo sistemiyle otel odalarını satın almaları cazip hale getirildi. Tatil haricinde otel odasını kullanmadıkları dönemlerde kiraya vererek, gelir elde etmeleri de sağlandı. Daha sonra bu sistem Newyork, Manhattan, Chigago gibi kentlere kaydı. Şu an Dubai’de de yaygın olarak uygulanıyor. Ritz Carlton, Four Seasons, Hilton, Clarion, Conrad, Bulgari, Le Meridien gibi bir çok otel zincirlerinin yaygın olarak uyguladığı bu sistemi ilk önce Süzer Holding, Süzer Plaza’nın 10 dairesinde denemek istedi. Ancak fizibilete olarak baştan bu sistem için tasarlanmadığı için uygulamaya konamadı. Normal kiralama yöntemine gidildi. Bunun sonucunda ilk uygulayan, Hoffmann İnşaat oldu.

  Devremülk’ün yerini alacak
  Devremülk sisteminde mekanların sahiplerinin mülkü sadece yılın belli dönemlerinde kullanabildiklerine dikkat çeken Süzer Holding Emlak Geliştirme Pazarlama Koordinatörü Baran Süzer, "Devremülkte özellikle mülkün diğer sahipleri ile kullanım tarihlerini değiştirme hakları yoksa kullanacak dönem sabit kalıyor. Buna karşın Condo Sistemi’nde kişi dairenin tapusuna sahip oldupu için mülkü istediği zaman kullanma hakkını elde edebiliyor. Ayrıca, Condo’lar zaman içinde değer kazanırken devremülkün satışı zarar göz önüne alınsa dahi çok daha zor oluyor" dedi.


  alıntı


   
Emlakta Yeni Moda Daire Yerine Oda konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Özürlülere Yeni İmkânlar [Kat Mülkiyeti - Emlak Vergisi]

  Özürlülere Yeni İmkânlar [Kat Mülkiyeti - Emlak Vergisi]

  7 Temmuz 2005 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 5378 sayılı Kanun ile, özürlülüğün önlenmesi, özürlülerin sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunlarının çözümü açısından çok önemli bir adım atılmıştır. Özürlülere, yaşamlarını kolaylaştırma yanında bir çok alanda faaliyet gösterme imkânı sağlayan düzenlemelere satır başları ile değinmek yerinde...
 2. 2010 ilkbahar modasına dair ipuçları

  2010 ilkbahar modasına dair ipuçları

  Kışın tam ortasındayken 2010 ilkbaharının modası hazır kızlar...Modacılar İLkbahar kreasyonlarını çoktan hazırladılar..Bahar havasını hissetmek, yeni sezona dair ipuçları edinmek isteyenler için 2010 ilkbahar modası :tik: 2010 İlkbahar Modası Elbise, etek, ayakkabı ve aksesuarların üzerindeki çiçekleri; baharın enerjisini yansıtırken romantik bir görünüm sergiliyor. Hangi yaşta olursanız...
 3. Yeni oya örnekleri

  Yeni oya örnekleri

  oya örnekleri yeni oya örnekleri yeni oya örnekleri, modelleri, örneği ve en güzelleri burada hanımlar. Yeni ve hatta yepyeni oya modelleri, sizlerin beğenisi için geliyor Melek'lerim. Hem güzel modeller bunlar, hem de oldukça şık ve gösterişli modeller:A
 4. Yeni Emlak Kralı "Kenan İmirzalıoğlu"

  Yeni Emlak Kralı "Kenan İmirzalıoğlu"

  kenan imirzalıoğlu haberleri, kenan imirzalıoğlu resimleri, kenan imirzalıoğlunun mal varlığı ATV ekranlarının reyting rekoru kıran sevilen dizisi Karadayı'nın Mahir Kara karakterini canlandıran Kenan İmirzalıoğlu yaptığı emlak yatırımları sayesinde adı bugünler de emlak kralı olarak anılmaya başlandı. Haber ile ilgili detay bilgiler ise şöyle; Sinan Çetin'in emlak yatırımları nedeniyle...

Sayfayı Paylaş