Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli Emziren Annelere Öneriler

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli Emziren Annelere Öneriler
Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli- Bebeğinizi emzirmek kadar doğru bir şekilde emzirmek de çok önemlidir. Doğru emzirmeden kastım hem şekil olarak kendinizi rahat hissettiğiniz bir pozisyon tercih etmek ve sütünüzün yeterli miktarda olması için düzenli emzirmek çok önemlidir. Doğumdan hemen sonra belki tecrübesiz olabilirsiniz ama hem yardım almalı hem de bu zor zamanın kısa ve hemen geçebileceğini de unutmayınız. Bu dönemin mutlaka keyfini çıkarın çünkü bebeğinizle aranızdaki bağın kuvvetlendiği en özel dönem diyebilirim emzirme.

emzirmede neler onemlidir.jpg


Doğru emzirme, doğru pozisyonu yakalamak her anne her bebeğe göre değişebilmektedir. Öncelikle bebeğinizin rahat emebildiği daha iyi iletişim kurabildiğiniz pozisyonu bulun. Emzirme ile ilgili önemli bir konu da bebeğin memeyi tam olarak doğru kavrayabilmesidir. Doğumdan hemen sonra büyük ihtimal doğum yaptığınız hastanede hemşire ve ebe size doğru emzirme yöntemlerinden bahsedecektir tabii böyle bir durumla karşılaşmayanlar için özellikle bebek memenin sadece ucunu değil kahverengi alan olan kısımın tamamını ağzına almalıdır. Böyle olursa daha rahat emzirme gerçekleşir. Zira eğer sadece ucunu alırsa hem sizin canınız yanacak hem de bebeğiniz rahat ememeyecek ve huzursuz olacaktır. İlk olarak buna dikkat etmeliler anneler. Anne sütü arttırıcı çayları buradan inceleyebilirsiniz.

emzirirken nelere dikkat etmek gerekir.jpg


Başlarda yine göğüs ucunuzda çatlak ya da yaralar oluşabilir deli gibi emmesini istediğiniz halde sizin de acıdan kıvrandığınız günler de gelebilir bunun en iyi ilacı kendi sütünüz. Göğsünüzden damlayan birkaç damla süt ile göğüs ucunuzu merhem gibi tedavi edebilirsiniz. Her emzirme sonrası göğüs ucunuzu mutlaka temizleyin bebeğiniz emmeye başlamadan da yine temizlemek önemli. Bir emzirme zamanı yaklaşık 15-20 dk sürmelidir. Bebek bu ilk birkaç dakikada sütün yarısını sonraki zamanda da tamamını alacaktır. Özellikle emerken cuk cuk sesini hep duymalısınız. Bir öğünde bebeğiniz sadece bir memeden beslenmelidir. Diğer öğünde ise diğer göğsünüzü verebilirsiniz. Bebek sürekli memeyi itiyorsa huzursuz oluyorsa sütün gelmeme ihtimali vardır. Sütünüz yetmiyor da olabilir. Sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız buradan yazımızı inceleyebilirsiniz. Emzirme işleminden sonra bebeğinizin gazı mutlaka çıkarılmalıdır. Bebeğiniz emme sırasında hava da yutabileceği için emme işlemi sonrası ona yardımcı olmalısınız. Ayrıca emzirme sırasında bebeğin burun kısmının açık olması önemlidir. Buna dikkat etmek gerekir.
 
Üst