Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  emzirme sorunları

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İlk haftalarda rahat bir lohusa sutyenini gece gündüz takin. Dar sutyenler kanallari tikayabilir. Memeleri her emzirmeden sonra bolca havalandirin ve masaj yaparken yumuşak davranin. Duru su ile yikayin, sabun ciltte kuruma yapar. Daha sonra iyice kurulayin. Memeden süt sızması:
  İlk haftalarda emzirmelerden sonra biraz süt sızabilir. Sutyeninize yerleştireceğiniztek kullanımlık küçük tamponlar sütü emer.
  Islak tamponları sık değiştirmeniz gerekir. Çok fazla sızıntı varsa plastik koruyucu kullanabilirsiniz. Sütün sızması süt yapımınızın iyi olduğunu gösterir ve memelerin aşırı dolmasını engeller.

  Kanal tıkanması:
  Memenizde sert, ağrılı, kırmızı bir şişlik süt kanallarından birinin tıkanmış olduğunu gösterir. Memeyi sıcak su ile yıkayıp,
  hafifçe masaj yapın ve bebeğe bu memeden süt verin. Bir anlık yoğun acı duyabilirsiniz, ama kanal açılacaktır. Tıkalı kanal açılmazsa aynı gün doktora gitmelisiniz. Kanal tıkanmasını önlemek için çok sıkı sutyen kullanmayın ve emzirirken memeye baskı yapmayın.

  Meme iltihabı:
  Tıkalı bir süt kanalı iltihaplanarak ateş yükselmesine ve halsizliğe neden olabilir. Buna mastit denir. Bu tedavi edilmez ise abseye dönüşüp cerrahi tedavi gerektiren bir hal alabilir. Bu nedenle kanal tıkanıklığınız bir günde geçmezse hemen doktora başvurmalısınız. Eğer iltihap oluşmuşsa doktorunuz antibiotik verecektir. Bebeğinizi her iki memeden emzirmeyi sürdürün.(Doktorunuz sütünüz ile bebeğe geçmeyecek bir ilaç başlamalıdır.)


  Memelerde sızı ve çatlaklar: Memelerde çatlak ve soyulmaların nedeni, sizin yanlış konumda tutmanızdan ötürü bebeğin memeye tam kenetlenememesidir.
  Meme derisi kızarır ve sızlar. Memedeki çatlaklar her emzirmede size acı verecektir.
  Bunların oluşmasını önlemek için şu önerilere uymaya çalışın:
  • Her emzirmeden sonra memenizi kurulayın.
  • Sutyenin içine tek kullanımlık meme tamponu koyun.
  • Bebeğin emiş konumunu değiştirerek basıncı aerolanın değişik yerlerine dağıtın.
  • Sızlayan memeyi hergün elle boşaltın, süt birikmesine izin vermeyin.
  • Bebeğin memeyi sütü boşaldıktan sonra uzun süre keyfi emmesine izin vermeyin.
  • Memeniz çok acıyorsa bir meme kalkanı kullanabilirsiniz. Bebeği memeye tutmadan önce meme ucuna yrleştireceğiniz bu kalkan, bebeğin cildinize değmeden süt emmesini sağlar. Bunuda her kullanıştan sonra sterilize edin.
  • Doktorunuz önereceği kremi kullanabilirsiniz   
emzirme sorunları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emzirmenin Devamı

  Emzirmenin Devamı

  Bebeğinizin yeterli beslenebilmesi için emmeye başladığı göğüsten 15-20 dakika aktif emmesi gerekir. Bu süre içersinde bebeğinizin emdiği göğüs boşalır. Bebeğiniz göğüsteki ilk sütü, yağlı ve doyurucu olan son sütü almış olur. Bebeğiniz her iki göğsünüzü de emmişse, bir sonraki emzirmede son emzirdiğiniz göğsünüzden başlayınız. Her iki göğsünüzü emmemiş ise en dolgun hissettiğiniz göğüsten...
 2. Emzirme Sorunlarına Çözümler

  Emzirme Sorunlarına Çözümler

  bebeği memeye alıştırmak bebeği emmeye alıştırmak Bebeğiniz emmiyorsa, sütünüz azsa veya süt gelmiyorsa yapılması gerekenler bu yazıda... Normal veya sezaryen, doğum şekli ne olursa olsun, emzirmeye doğumdan hemen sonra başlanmalıdır. Çünkü saatler süren doğum sonrası, bebek yorgundur ve acıkmıştır. Her hamile kadının vücudunda, hamilelik süresinde bebeğini emzirebilmesi için gerekli...
 3. Emzirme

  Emzirme

  Merhaba, önceden kullanmış arkadaşların fikirlerini almak istiyorum. Süt pompalarının manuel olanlarını mı elektrikli olanlarını mı tavsiye edersiniz?Teşekkürler.
 4. Emzirme önlüğü

  Emzirme önlüğü

  Anneler, BEBE AU LAIT sayesinde artık daha özgür! İster evinizde, misafirlerinizle olun, ister dışarıda, toplum içerisinde, yanınızda BEBE AU LAIT emzirme önlüğünüzle artık bebeğinizi her yerde gönül rahatlığıyla emzirebileceksiniz. Sağduyulu hemşireler, anneler, ünlüler ve medikal uzmanlar tarafından ödüle layık görülen, Rigiflex patentli bu kullanışlı emzirme önlüğü, her annenin sahip...
 5. Hamilelikte emzirmenin sakıncaları

  Hamilelikte emzirmenin sakıncaları

  hamilelikte emzirme düşüğe neden olurmu,gebelikte emzirme bebeğe zarar verirmi,gebelikte emzirme düşüğe neden olurmu,gebelikte emzirmenin sakıncaları,gebelikte emzirmenin zararları,hamilyekn bebek emzirilirmi,hamilelikte emzirme hakkında bilgiler Bebek sahibi olmak yani anne olmak istisnaları olsa da pekçok kadın için hayatının bir döneminde mutlaka isteyeceği bir durumdur. Bu kararı...

Sayfayı Paylaş