1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  emzirmek bizi nasıl etkiler

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Emzirmenin bebekler için olduğu kadar anneler için de çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Doğumdan itibaren sürekli bebeğini dışarıdan besleyen annelerin yaklaşık üç ay kadar bebeğini emziren annelere oranla menopoz öncesi göğüs kanserine yakalanma riski %20 daha fazladır (Chilvers 1994). Emzirme bir yaşam tarzı tercihi değildir ancak anne ve bebek için sağlık açısından son derece önemlidir.
  Bu yüzden de emzirmenin yararları hakkında daha fazla öğrenmemiz gereken şey var. Emzirme, göğüs kanseri riskini azaltan basit bir yol olarak görülüyordu. Ancak klinik araştırmalar soncu göğüs kanserinin gelişmesini engellemede de koruyucu etkileri olduğu kanıtlanmıştır.
  Yapılan son çalışmalara göre emziren kadınların göğüs kanserine yakalanma riski yarı yarıya azalmaktadır. Araştırmacılar emziren kadınlar, çocuk sayısı ve göğüs kanseri belirtileri arasında doğrusal bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmışlardır.

  Yeni İngiltere Tıp Dergisinde toplam 2 sene bebek emziren kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin %25 azalmakta olduğuna dair bir araştırma yayınlanmıştır. Araştırmacılar değişik sürelerde emziren kadınları olduğu gibi hiç emzirmeyen kadınları da araştırmışlardır. Araştırmacılara göre emzirme süresinin arttırması doğrudan göğüs kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır (Newcomb 1994).

  Emzirme neden böyle bir koruma sağlıyor? Kadının göğüs kanserine yakalanma riskini etkileyen faktörlerin farkındayız: hamilelik sayısı, ilk adet kanamasının süresi ve yumurtalık fonksiyonları gibi. Ergenlik yaşında doğum yapan, menopoza kadar sık hamile kalıp uzun süre emziren kadınların olduğu yerlerde kadınların göğüs kanserine yakalanma riski neredeyse bulunmamaktadır. Johns Hopkins Göğüs Kanseri Merkezi direktörü Onkolojist, William C. Dooley’ a göre, " hamilelik öncesi adet dönemleri ile göğüs kanseri arasında, ve vücuttaki östrojen hormonu ile göğüs kanseri arasında bir ilişki vardır. Ülkedeki bayanların adet görme yaşının düşmesi ve menopoz yaşının yükselmesi durumunda ilk adet ile ilk hamilelik arasındaki sürenin uzunluğu riski arttırır. Emzirme ve çok çocuk doğurma ise bu riski azaltır”. Ayrıca uzun süreli emzirmeler yumurtalık ve göğüs kanseri riskini azaltır çünkü emzirme yumurtalık fonksiyonlarını azaltır(Intelihealth News, June
  1997).

  Emzirilen çocuklarında göğüs kanserine yakalanma riskleri azalır. 1, 000 kadın arasında yapılan araştırmaya göre kısa bir süre dahi olsa emzirilen çocukların göğüs kanserine yakalanma riskleri %25 azalmaktadır(Freudenheim, 1994).

  Bilim literatürüne göre emziren kadınların ve ayrıca emzirilen bebeklerin göğüs kanserine yakalanma riskleri diğerlerine nazaran daha düşüktür. Ancak kadınlar ve sağlık uzmanları unutmamalıdır ki risk sadece azalır, tamamen ortadan kalkmaz.

  Göğsünüzde herhangi bir değişiklik hissettiğinizde hemen sağlık uzmanınıza danışın. Bu değişiklik büyüklüğünde olduğu gibi renginde yada dokusunda da olabilir. Her ay düzenli olarak kontrollerin yapılması, düzenli olarak doktora gidilmesi ve 40 yaşından fazla olanların mammogram baktırması son derece önemlidir. Göğüs kanserinin erken teşhisi hayat kurtarır!


  alıntı

   
  Son düzenleme: 28 Şubat 2008
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: emzirmek bizi nasıl etkiler

  emeğine sağlık güzel bilgilr için saol
   
 3. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: emzirmek bizi nasıl etkiler
  teşekkür ederim canım
   
 4. melegimeren

  melegimeren Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: emzirmek bizi nasıl etkiler

  emeğine sağlık canım paylaşım için teşekkürler
   
 5. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Ce: emzirmek bizi nasıl etkiler

  emeğine sağlık canım emziren annelerin dikkatine
   
 6. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: emzirmek bizi nasıl etkiler
  emeğine sağlık canım teşekkürler.
   
emzirmek bizi nasıl etkiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ayrılık Erkekleri Nasıl Etkiler?

  Ayrılık Erkekleri Nasıl Etkiler?

  sevgili nasıl etkilenir ayrılık erkeği nasıl etkiler aşk acısı, ayrılığın erkekleri etkisi, ayrılık, biten ilişkiden sonra, biten ilişkinin ardından, erkekler terk edilince ne yapar, terk edilen erkekler. ben hep merak ederdim sevgilimden ayrılınca acaba üzülmüşmüdür nasıldır faalan die işte araştırıp buldum sadece 45 günlük üzülürler :D:D oysa biz yıllarca acı çekeriz ruhsuzlar ne...
 2. Bir Erkeği Nasıl Etkilersin ?

  Bir Erkeği Nasıl Etkilersin ?

  bir erkeği nasıl etkilersin bir erkegi nasil etkilersin kocanızı nasıl etkilersiniz kadın ve erkek, ilişkileri, erkeği etkilemenin yolları, nasıl etkilenir, ne yapmalıyız gibi sorularınıza cevaplar burada hanımlar Biraz da biz kadınlar onların nasıl etkileneceği ve tavlanacağı konusunda bilgiler edinelim değil mi melek’lerim Erkekler kadınların gözlerini çok sever. Bunun yanında doğal...
 3. Yüce Allah'ın herşeyi gördüğünü bilmemiz bizi ve davranışalarımızı nasıl etkiler?

  Yüce Allah'ın herşeyi gördüğünü bilmemiz bizi ve davranışalarımızı nasıl etkiler?

  Yüce Allah'ın herşeyi gördüğünü bilmemiz bizi ve davranışalarımızı nasıl etkiler? bu hususta bana yardımcı olurmusunuz ?
 4. Endometriosis doğurganlığı nasıl etkiler?

  Endometriosis doğurganlığı nasıl etkiler?

  endometriosis nedir,endometriosis belirtileri nelerdir,endometriosis kısırlık yaparmı,endometriosisin tedavisi varmı,endometriosis hakkında bilgiler Endometriosis hastalığı kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen aslında oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Endometriosis, normal olarak rahim iç boşluğunda olması gereken dokuların vücudun başka yerlerine taşınarak oralarda yerleşmesi sonucu...
 5. Stres vücudu nasıl etkiler?

  Stres vücudu nasıl etkiler?

  stresin vücuda olumsuz etkileri,stresten kurtulmak mümkünmü,stresin vücud sağlığına zararları,stres hangi hastalığa yol açar Ev değiştirmek ya da korku filmi izlemek de birer stres kaynağı olabilir. Stres bazı zamanlarda yararlıdır çünkü konuya odaklanmayı ve örneğin bir tehlike anında harekete geçmeyi kolaylaştırır. Ancak sürekli stres altında olmak farklı bir durumdur ve depresyondan...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş