emzirmeyi nasıl kesmeli

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
emzirmeyi nasıl kesmeli
gece beslenmesi ne zaman kesilmeli
Emzirmenin kesilmesi çoğu zaman yüksek sabır ister ve zaman gerektirir. Bu süre bebeğin ne kadar hızlı yeni duruma alışmasına bağlı olarak değişkendir. Bazı anneler sadece birkaç haftada emzirme kesebildiklerini söylerken bazıları da 1 ay ile 6 arasında başarabildiklerini söylerler.
Emzirmeyi Kesmek İçin En İyi Yaş Nedir?
Emzirmenin kesilmesi için doğru bir zaman yoktur. En önemlisi bebeğin emzirmeden kesilmesine hazır olması ve sizin için anne sütünü kesebileceğinizi hissettiğiniz zaman doğru zamandır. Genellikle bebekler 9-12 aydan önce emmeyi bırakmayı tercih etmezler. Bazı bebeklerin 9-12 ay arasında veya kaptan içmeyi öğrendikten sonra anne memesine karşı ilgileri azalır. Eğer bu olursa emzirmeye devam etmek için ısrar etmeyin. Önerilen en az 1 yıl bebeklerin anne sütü almalarıdır.

Emzirmenin kesilmesi aşamasında kendinizi üzgün, yalnız, suçlu veya deprese hissetmeniz doğaldır. Bu dönemde bebeğinizi daha fazla kucağınıza alın ve emzirmenin kesilmesinin büyümesinin bir basamağı olduğun hatırlayın.
Nasıl Kesilmeli?
Aniden değil, mutlaka yavaşça ve alıştıra alıştıra kesilmeli. Eğer birden bire kesilirse bebek için oldukça tramvatik olabilir. Sabırlı olun. Eğer bebek emmeyi bırakmak istemezse emzirirken rahatlatıcı tonlar ile ona memeden ayrılma zamanının geldiğini anlatın. Onunla konuşmanız faydalı olacaktır.

Şu metodları Deneyin:
* Günde bir kez emzirmeyi atlayarak işe başlayın. Emzirmeyi keserken önce biberona sonra kaba (suluk) veya doğrudan kaba geçirebilirsiniz. Bir öğün emzirmeyin ve biberonla veya kap ile beslenmeye çalışın. Öğle öğününde deneyebilirsiniz. Besin maddesi olarak varsa sağılmış anne sütü, hazır biberon maması (formül süt) veya 1 yaştan büyük ise inek sütü verebilirsiniz. Kademeli olarak bir öğün-bir öğün azaltın,bebeğiniz zamanla alışacaktır.

* Emzirme sürenizi kısaltın. Bebeğin memede kalış süresini azaltın. Eğer genellikle 5 dk. emiyorsa 3 dk.ya düşürün. Emzirme sonrası yaşına uygun ise bir ek besin verin. Elma suyu veya inek sütü olabilir.
* Erteleyin ve ilgiyi başka tarafa çakin. Eğer aralıklı olarak emziriyorsanız emzirmeyi ertelemeyi deneyin. 1 yaşından büyük çocuğunuz göğsünüzü sorarsa da sonra emzireceğinizi anlatın ve ilgisini dağıtın.
* Siz etrafta değilken eşinizin veya bir yakınınızın bebeği biberonla veya kaptan beslemesi faydalı olabilir. Annenin ev dışında olması biberondan emmeyi kolaylaştırabilir. Biberonu almak istemiyorsa zorlamayın. Zamanla alışacaktır. Aşırı zorlama yapılırsa tamamen reddedebilir.
* 1 yaşından büyükse bebeğinize nerede ve ne zaman emzireceğinize kısıtlamalar koyabilirsiniz: “Sadece bu koltukta ve uykudan önce emebilirsin” veya “sadece hava karardıktan sonra emebilirsin”.
* Gece öğünlerinin kesilmesi her zaman daha zordur. Bu nedenle gece emzirmeyi kesmeyi en sona bırakın. Tüm beslenmelerini biberondan veya kaptan alması birkaç ay sürebilir.
* Eğer kesmek için denediniz ve hiçbir şekilde başarılı olamadıysanız belki sizin bebeğiniz için emzirmeden kesme zamanı değildir
 
Geri
Üst