En Başarısız Öğrenciler Düz Lisede

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
En Başarısız Öğrenciler Düz Lisede
kaç zayıfla sınıfta kalınır lisede kaç zayıfla kalınır lise 1 de öğrenci hakları lise öğrenci hakları
Türkiye'nin, 2004 yılında, öğrencilerin belli alandaki başarılarını ölçmeyi amaçlayan PISA programına dahil edildiğini hatırlatan Çelik, “Birileri bizi teşvik ettiği için değil, biz, bir dış denetim mekanizması olarak, birileri aynaya yüzümüzü tutsun diye yılda 400 bin dolar veriyoruz. 2004 yılında yapılan sınavda Türkiye, OECD ülkeleri arasında sonlarda gelmektedir. Zaten başka bir sonuç beklemiyorduk. Müfredat değişikliğinin haklı bir zemine oturduğunu da bu gösteriyor” dedi.

Çelik, PISA'da sorulan soruların dayandığı mantığın, Türkiye'de uygulanan müfredatla taban tabana çeliştiğini belirterek, şöyle devam etti:

“PISA'da, Türkiye'nin sonlarda gelmesinin sebebini sizlerle paylaşmak istiyorum. PISA sınavı ilköğretim 8. ve ortaöğretim 9. sınıflara uygulanır. Özellikle öğrenci seçilirken genel liselerden 71, Anadolu liselerinden 17 öğrenci alınmış.

Elenmiş olan öğrencilerimiz genel liseye gidiyor. Dolayısıyla en başarısız öğrenciler genel liseye gidiyor. Çoğunlukla öğrenciler buradan seçildiği için Türkiye'nin çok başarılı görünmesi mümkün değil. Ben 2006 PISA programından da ekstra bir başarı beklemiyorum. Ne zaman başarı bekleyeceğiz? Müfredatımız tam devreye girdikten sonra.”

Bakan Çelik, başarısız öğrencilerden yola çıkılarak, eğitim sisteminin battığını söylemenin Türkiye'nin gösterdiği performansa haksızlık olacağını belirtti.

Merkezi sistem sınavına da değinen Çelik, bu sınavla yazılı sınav yapılamayacağını, Seviye Belirleme Sınavlarının (SBS) müfredata uygun yapılacağının altını çizdi.

Hürriyet

bence bu çok saçma en başarısızları düz lisede olması.
özel okullarda birsürü (lise) para verip okuyanlar var.
kendi okulumdan biliyorum

bnce hiç alakasıı yokk bnm sbs puanım olsun diploma notum olsun yüksek ama düz liseye gidiorummm.. çünkü bn baştan beri düz lise istiodumm bnce alakası yok.

Geri