En büyük cep telefonu kaçakçılığı şebekelerinden biri çökertildi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
En büyük cep telefonu kaçakçılığı şebekelerinden biri çökertildi
TaaPyvgpD-q.jpg


İstanbul polisi Türkiye'deki en büyük cep telefonu kaçakçılığı şebekelerinden birini çökertmeyi başardı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yapılan açıklamaya göre, kaçakçılık yapmak için örgüt kuran bazı kişilerin, ikinci ve üçüncü el olarak toplanan cep telefonlarına ait IMEI numaralarını Çin'de yaptırdıkları telefonlara klonlayarak cep telefonu kaçakçılığı yaptıkları, bu telefonları İstanbul ve 10 farklı ilde pazarlandıklarının tespit edilmesi üzerine projeli çalışma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, İstanbul'da 75 ayrı adrese yapılan baskınlarda 1'i kadın 41 kişi ile 10 ayrı ilde 22 adrese yapılan baskınlarda 14 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Baskın yapılan adreslerde yapılan aramalarda, piyasa değeri 5 milyon 93 bin YTL olan, 9 bin 290 adet kaçak cep telefonu, 36 bin 46 adet çeşitli cep telefonu aksesuarı, 58 adet IMEI klonlamak için kullanılan UFS cihazı, 52 adet cep telefonu IMEI programlama cihazı, 3 adet bilgisayar, 2 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet Kaleşnikof tüfek ve 168 adet dolu fişek ele geçirildiği kaydedildi.

İstanbul'da gözaltına alınan 41 kişi, emniyette tamamlanan sorgularının ardından, ''Suç işlemek için örgüt kurmak'', ''Örgütlü halde kaçakçılık kanununa muhalefet'' ve ''görevi kötüye kullanmak'' suçlamalarıyla, Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Gözaltına alınan diğer kişilerin de yakalandıkları illerin adli makamlarına sevk edildiği bildirildi.

EN BÜYÜK TELEFON KAÇAKÇILIĞI GRUBU

Emniyet yetkileri, 6 aylık takip sonucu yakalanan grubun Türkiye'de en büyük telefon kaçakçılığı organizasyonu olduğunu belirtti.

Grubun başında, gözaltına alınan şüphelilerden S.G. olduğunu bildiren yetkililer, bu kişi ile birlikte başka bir organizatörün Hong Kong, Çin ve Dubai'den klonlanmış IMEI numaraları olan kaçak telefonları kuryeler aracılığı ile valizlerde uçakla Türkiye'ye gönderdikleri, Atatürk Havalimanı'nda grup için çalışan 2 gümrük ve bir polis memuru tarafından gümrük işlemleri yapıldıktan sonra Türkiye'deki dağıtıcılara ulaştırıldığı, buradan da toptancılara ve perakende satış yapan mağazalara gönderildiğini ifade etti.

Ele geçirilen cep telefonları arasında kameralı, çift sim kartlı, televizyonlu ve lüks model çeşitli markaların kaçak versiyonlarının olduğunu kaydeden yetkililer, Türkiye'de bulunan toptancılardan sipariş alan dağıtıcıların, sipariş sahiplerinin Kapalıçarşı'da bulunan bir döviz bürosuna sipariş için para yatırmasının ardından telefonları Çin'den istediklerini belirtti.

Türkiye'de organizasyonu yöneten dağıtımcılardan olduğu ileri sürülen R.B.T. adlı şüphelinin ise bir hastane ve restoranın ortağı olduğu, daha önceden kaçakçılık ve ırza geçme suçlarından poliste 5 kaydı bulunduğu bildirildi.

YÜZ BİNLERCE KLONLANMIŞ IMEI NUMARASI

Grup için çalışan 3 kişinin, daha önceden kullanılıp eskiyen ya da bozulduğu için kullanılamayan cep telefonlarının IMEI numaralarını topladıkları, bu kişilerin bazı telefonlara üretim sırasında, bazı telefonlara da Türkiye'ye geldikten sonra kullandıkları UFS cihazları ile IMEI numaralarını klonladıkları kaydedildi.

Bu kişilerden ele geçirilen bilgisayarlarda bulunan yüzbinlerce klonlanmış IMEI numarasının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirilerek, kaçak kullanılan cep telefonlarının kapatılacağı ifade edildi.
 
Üst