1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  En Çok Sorulan Soru, Ben Nasıl Oldum Anne?

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  anne ben nasıl oldum Çocukların cinsel sorularına eksik ve hatalı yanıt verilmesinin, mutsuz cinsel yaşama yol açabileceği bildirildi.


  Her konuya merakla eğilen çocukların cinsel konulara da ilgi duyduklarını ancak bunu yetişkinlerin cinsel merakı ile bir tutmamak gerekir.
  Çocuğun yağmur nasıl oluşur sorusu ile bebekler nereden gelir sorusu arasında hiçbir fark bulunmadığı, İkisine de duyulan merak aynıdır. Ancak çocuk için bu merak, anne, baba ve çevrenin soru karşısında gösterdiği tutuma göre farklı anlamlar kazanmaya başlamaktadır Ebeveynlerin bu tarz sorulara yanıt verme konusunda tereddütlü davrandıkları ergenlik ve yetişkinlik dönemlerindeki cinsel yaşamın, çocukluk dönemi cinselliğinin doyurucu deneyimlerine bağlıdır.
  Çocukluk çağlarında cinsel yaşam konusunda eksik, hatalı bilgiler alanların, yetişkinlik döneminde cinsel uyumu olmayan, doyum sağlayamayan, öfkeli ve uyumsuz bireyler oldukları görülmektedir bu nedenle çocukluk yıllarında cinsel eğitimin büyük önem taşıdığını vurgulanıyor.
  ÇOCUKLARA YAKLAŞIMDA İZLENECEK YOLLAR
  Çocuklar 2 yaşından itibaren cinsel roller hakkında bilgi edinmeye başlıyor ve 6 yaşına kadar soruları daha çok cinsiyet farklılıkları, üreme, hamilelik ve doğum üzerine yoğunlaşıyor.

  Çocuğun yanlış kanılara saplanmaması ve karanlık, bulanık genellemelere varmaması için dikkatle dinlenmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ersoy’un diğer önerileri de şöyle: Cinselliği uyarmaktan olduğu kadar engellemekten de kaçının.
  Cinsel eğitimde, çok erken çok şey vererek bütün yükü bir anda boşaltmanın çekiciliğine kendinizi kaptırmayın.
  Yaşı ne olursa olsun dürüst bir şekilde, açık olarak kavrayabileceği bilgiler ve doğru anatomik kelimeler kullanarak cevap verin.
  Tatmin edici cevap alamadığı durumlarda çocuk soru sormayı sürdürecektir. Konuyu, soruları bitinceye kadar açıklayın.
  Kompleks bir soruysa ona Sen ne düşünüyorsun diye sorun. Bu soru çocuğun gerçekten neyi sorduğunu saptamanıza yardımcı olur. Bununla beraber konu hakkında çocuğun neyi ne kadar bildiğini de tespit edebilmiş olursunuz.
  Sorular karşısında doğal olmaya çalışın, soruya müdahale etmeyin, yüreklendirici olun.
  İtici gelen bir konuşma olduğunda ona kızmayın.
  Uygunsuz bir zamanda sorulmuş ise daha sonra konuşmaktan memnun kalacağınızı belirtin ve uygun zamanda mutlaka konuşun.
  Çocuğun öğrenmek istediği konu, yetişkinler için zor bir konu ise çocuğa Bu konuyu düşünmek için biraz zamana gereksinimim var demekten korkmayın.
  YANLIŞ ZAMANLAMA, ZİHİN KARIŞTIRIR
  Cinsel eğitime başlamak için belli bir yaş bulunmadığı, en uygun zamanın, çocuğun soru sorduğu zaman kaydedildi. Çocuğun zamansız uyarılmamasının da önemi, Henüz almaya hazır olmadığı için kendisine bilgi verilmemelidir. Bu durum onu eğitmek değil, zihnini karıştırmak olacaktır
  Bazı çocukların cevap alamayacakları kaygısıyla soru sormaktan çekindiğini,bu durumun konuya ilgi duymadıkları anlamına gelmediğini vurgulanıyor. Çocuğa soru sorabileceği ortamların hazırlanması gerektiği, Aileye yeni bir bebeğin gelmesi, gazete haberi veya cinsellikle ilgili bir kitabın konuyu açmak için uygun fırsat oluşturabilir
  BEDENİNİ SEVMELİ
  Çocuğa, bedenine değer vermesi gerektiğini öğretin. Eğer çocuk bedeninin cinsellikle ilgili bölgelerinin utanç verici olduğunu düşünür ve utanırsa, ileriki yaşlarda cinsel ilişkisi mutsuz olacak, bazı engellemeler ve yanlış kanılar gelişecektir.
  Başkalarının mahremiyetine de saygı göstermesini sağlayın.
  Cinsellik konusunda açık, kabul edici ve dürüst bir tutum sergileyin. Cinselliğin konuşulmasından utanan anne-babaların çocuklarının bu konuda açık ve utanmayan bir tutum içinde olmaları beklenemez.
  Cinsel konuları tartışmak için yeterli kelime bilgisine sahip olun. Bedenin değişik bölümlerinin isimleri ve işlevlerini bilin.
  Cinsel taciz ve sevgiyle dokunma arasındaki farkı mutlaka belirtin


   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: En Çok Sorulan Soru, Ben Nasıl Oldum Anne?
  emegine saglik canim,
   
 3. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: En Çok Sorulan Soru, Ben Nasıl Oldum Anne?
  sizi leylek getirdi diyelimm nede olsa büyüyünce anlayacaklar nasıl olduklarını
   
 4. HİDOŞ

  HİDOŞ Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.014
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  istanbul
  Ce: En Çok Sorulan Soru, Ben Nasıl Oldum Anne?

  güzel bir paylaşımdı mislinay işimiz var bu çocuklarla valla
   
En Çok Sorulan Soru, Ben Nasıl Oldum Anne? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düşükle İlgili En Sık Sorulan 10 Soru

  Düşükle İlgili En Sık Sorulan 10 Soru

  Gebelik kayıplarına düşük denir. Düşükler genelde gebeliğin ilk 20. haftasın da görülür. Gebelik kayıpları genelde gebeliğin ilkh hatlarında meydana gelmektedir. Olası düşük riskini engellemek için anne adaylarının düzenli olarak hekim kontrolün de olmaları gerekmektedir. Peki düşük neden olur, düşüğün belirtileri nelerdir ? Düşüğün belirtisi nasıldır ? Düşüğün ilk belirtisi genelde...
 2. Nemlendiriciler Hakkında En Çok Sorulan 10 Soru ve Cevabı

  Nemlendiriciler Hakkında En Çok Sorulan 10 Soru ve Cevabı

  hangi nemlendirici hamilelikte hangi nemlendirici hamilelikte kullanımı hava hava nasıl kullanılır Nem cildimiz için çok önemlidir...Peki cildimizin nemini nasıl sağlamalıyız...Hangi nemlendiriciyi ne şekilde kullanmalıyız... İşte nemlendiriciler hakkında en çok merak edilen 10 soru ve cevabı :tik: 1- Cildi nemlendirmeye ne zaman başlamak gerekir? Cildinizin tipi ve nemlendirilmesi...
 3. Ben Senin En Çok

  Ben Senin En Çok

  BEN SENİN EN ÇOK Ben senin en cok sesini sevdim, bugulu cogu zaman, Taze bir ekmek gibi, once aska cagiran, sonra dinlendiren, Bana her zaman dost, her zaman sevgili, Ben senin, en cok ellerini sevdim, Bir pinar serinliginde, kucucuk, esmer, Nice guzellikler gordum, yeryuzunde, En guzeli, bir sabah ellerinde uyanmak, Ben senin en cok, gozlerini sevdim, Kah cocukca siyah, kah inadina...
 4. İş Görüşmelerinde En Çok Sorulan 69 Soru ve Yanıtları

  İş Görüşmelerinde En Çok Sorulan 69 Soru ve Yanıtları

  muhasebe iş görüşmesi neden iş değiştirmek istiyorsunuz mülakatlarda sorulan mantık soruları İş başvurusunda bulanacaklara yardımcı olabilecek bir konu kızlar ... Hem aday hem de mülakatı yapan kişi için oldukça stresli bir konu olan mülakatlarda, giriş konuşmalarının oldukça samimi ve beliren soğuk havayı ortadan kaldırıcı nitelikte olması gereklidir. Mülakatın başında yapılacak olan...
 5. En güzel ben olayım

  En güzel ben olayım

  Her ne kadar konu başılığımız biraz ukalaca olduysada ki, bütün kadınlar bunu istemez mi? Yani en güzel kendi olsun istemez mi? Elbette ki kayıtsız şartsız bunu ister. Hep daha fazla güzel olmak ister, hep en en güzel olmak ister. Saç ve cilt bakımı ile makyaj yapımının incelikleri konusunda söylenen her şeyi unutun Melek'lerim... Bütün kadınların ihtiyacı olan basit ama çözüme ulaştıran bu...

Sayfayı Paylaş