1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  En fazla ihracat artışını, gelişmiş ülkelere gerçekleştirdik

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İhracatçının yüzünü 'gelişmiş ülke' pazarları güldürdü. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl en fazla ihracat artışının gelişmiş ülkelere gerçekleştirildiğini, sadece Almanya'ya, geçen yıla kıyasla bu yıl dokuz ayda 1,6 milyar dolar daha fazla ihracat yapıldığını bildirdi.
  Gelişmiş ülkelere yönelik hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe geçtiğimiz yıllarda Uzakdoğu ülkelerine kayan siparişlerin tekrar Türkiye'ye döndüğüne işaret eden Tüzmen, bunun da bu yılın 9 ayında gelişmiş ülkelere olan ihracatı artırdığını belirtti.
  AA muhabirine 2007 yılının ilk 9 aylık ihracatını değerlendiren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yılın ilk 9 ayında değer olarak en fazla ihracatın gelişmiş ülke pazarlarına yapıldığını belirterek, ''Bu da gösteriyor ki Türk ihracatçısı artık kalitesiyle dünya pazarlarındadır. Modasıyla markasıyla dünya pazarlarındadır. Özellikle hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe geçtiğimiz yıllarda Uzakdoğu ülkelerine kayan siparişler yeniden Türkiye'ye dönmüştür, bu da çok önemli bir gelişme olmuştur'' dedi.
  Türk ihracatçısının 2007 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre 4 ülkeye 1 milyar dolardan daha fazla ihracat artışı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Tüzmen, şunları söyledi:
  ''En fazla ihracat artışını gelişmiş ülkelere gerçekleştirdik. Sadece Almanya'ya geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 milyar dolar daha fazla ihracat yaptık. Almanya'ya 2006 yılının ilk 6 ayında 7 milyar 89 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik. Bu yılın ilk 9 ayında Almanya'ya yaptığımız ihracat 8 milyar 689 milyon dolara ulaştı. İngiltere'ye geçen yılın ilk 9 ayında 4 milyar 876 milyon dolarlık ihracat yapmıştık, bu yıl aynı dönemde 6 milyar 62 milyon dolarlık ihracat yaptık. Rusya Federasyonu'na 2006 yılı ilk 9 ayında 2 milyar 327 milyon dolarlık ihracat yapmıştık, bu yıl 3 milyar 409 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu rakamlar ihracatçımızın başarı göstergesidir.''

  ''DÜŞÜK DOLAR ABD İHRACATINI OLUMSUZ ETKİLEDİ''
  Düşük dolar kurunun özellikle ABD'ye yönelik ihracatı olumsuz etkilediğini ifade eden Tüzmen, ihracatçıların ABD pazarında rekabette sıkıntı çektiklerini kaydetti. Tüzmen, bunun bir sonucu olarak bu yılın ilk 9 ayında Türkiye'den ABD'ye yönelik ihracatın 687 milyon dolar azaldığına işaret etti.

  Türk ihracatçısının gelişmiş ülke pazarlarındaki etkisinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Tüzmen, gelişmiş ülkelerdeki Türk marka mağazalarının sayısının giderek arttığını, büyük mağaza zincirlerinin raflarındaki Türk mallarının giderek fazlalaştığını söyledi. Tüzmen, amaçlarının dünyanın her yerindeki mağazaların raflarında Türk mallarının sayısını artırmak olduğunu vurguladı.


   
En fazla ihracat artışını, gelişmiş ülkelere gerçekleştirdik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türkiye, Almanya'da en fazla kara para gönderilen 3. ülke

  Türkiye, Almanya'da en fazla kara para gönderilen 3. ülke

  Almanya'dan en fazla kara para gönderildiği tahmin edilen ülkeler arasında Türkiye'nin 3. sırada yer aldığı bildirildi. Focus dergisinin kara para aklanmasına ilişkin bir haberinde, 2006 yılında Almanya'dan en fazla kara para gönderildiği tahmin edilen ülkelerin başında 500 adet şüpheli havaleyle Rusya'nın geldiği, Rusya'yı 213 adetle Ukrayna ve 112 şüpheli olayla Türkiye'nin izlediği...
 2. Az GelİŞmİŞ Ülkenİn Çok GelİŞmİŞ Hiyari

  Az GelİŞmİŞ Ülkenİn Çok GelİŞmİŞ Hiyari

  AZ GELİŞMİŞ ÜLKENİN ÇOK GELİŞMİŞ HIYARI Her gördüğü güzele, gel motele gidek, der Gel hele yemek yiyek, aşna fişna edek, der Evde karın var, desen, o evdeki yedek, der Ne nasihat kar eder, ne düzeltir uyarı Az gelişmiş ülkenin çok gelişmiş hıyarı Viskiye meze yapar acılı lahmacunu Elbisesiyle yatar, çıkarmaz pabucunu Lavman diye kullanır nargile marpucunu Kabuğuyla ısırır,...
 3. sinemanın ülkemize gelişi

  sinemanın ülkemize gelişi

  lütfen acele bir araştırmam var hemde daha bundan başka bir sürü hadi lütfen yardımcı olun bana.
 4. En Fazla İhracat Yaptığımız Ülkeler hangileridir merak ettim

  En Fazla İhracat Yaptığımız Ülkeler hangileridir merak ettim

  En Fazla İhracat Yaptığımız Ülkeler hangi ülkelerdir bunu merak ettim de zaten benim garipten meraklarım var :)
 5. Su kirliliğinin en fazla olduğu iller ve ülkeler ?

  Su kirliliğinin en fazla olduğu iller ve ülkeler ?

  Araştırma ödevim var melekler. Bana da yardım edin lütfen. Önemli bir konu; su kirliliğinini en falz olduğu illerimiz ve ülkeler hangileri ?

Sayfayı Paylaş