1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  En İyİ Ses Sİstemİnİ Kurmak

  Konu, 'Tatlı Evim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Sisteminizin evinizde nasil kurulup ayarlandigi sistemin müzikal performansinda büyük farklar yaratir. Kisiden kisiye degisen ses farkliliklari çok küçük olmasina ragmen bir araya geldiklerinde sistemin performansini dramatik olarak artirirlar. Sistem kurulum ve ayarlamalari beceri, bilgi, sabir ve sistemden son noktaya kadar performans ortaya çikartma azmi gerektirir. Bir kurus dahi harcamadan elde edilen ses iyilesmesini basarmanin verdigi keyif en büyük ödüldür.
  Tüm sistem kurumlari iyi hoparlör yerlestirme temeline dayanir. Bu ayarlamayi kabaca yaptiktan sonra iyilestirmeler üzerine çalisabilirsiniz. Sisteminizin sesi düzeldikçe ufak performans degisimlerine daha kolay alisacaksiniz.

  Bu degisiklik aynen bir Grand Prix sürücüsünün lastiklerindeki yarim librelik hava basincinin yarattigi farkliligi hissetmesine benzer. Belli bir seviyenin üzerindeki performanslarda küçük bir degisiklik bile çok büyük farklilik yaratir. Ilerde daha detayli anlatacagimiz sistem kurulum teknikleri,

  • Hoparlörleri ve koltugu en iyi ses için yerlestirir.Uygun hoparlörler ve dinleme mekani olmadan yapacaginiz diger tüm kurumlar ise yaramayacaktir.
  • Odaniza akustik düzenleyiciler yerlestirin. Sistem performansina büyük etkileri oldugundan, ortalama sesten mükemmel sese ulasmak için yararlidirlar.
  • Interconnect’leri AC kablolarindan uzakta tutarak baglayin. Eger birbirlerine yakin olmak zorundaysalar paralel pozisyon yerine dik açi pozisyonunu tercih edin.

  • Cd transport ve digital prosesör arasindaki digital data baglantilarini analog interkonnektlerden uzak tutun. Digital kablolarin tasidigi yüksek frekanslar gürültü üretebilir ve analog sinyali bozabilir. • Pikap çalisirken, digital cihazlari kapatin.
  • Interkonnekt ve hoparlör kablolarini mümkün oldugu kadar kisa ancak sag ve sol kablolari esit tutun.
  • Cihazlari yeterli havalandirma için uygun biçimde yerlestirin. Asiri isinma cihazin ömrünü kisaltacaktir.
  • Hoparlör kablolari ve baglanti noktasi arasindaki baglantinin uygun oldugundan emin olun. Baglantilari iyi sikistirin.
  • Temizleme sivisi ile fis ve baglantilari düzenli olarak silin.
  • Preamfi ve power amfi arasinda yeterli mesafe birakin power amfinin büyük transformatörleri 60Hz’lik bir vizilti üretirler. Bu phono kati olan preamfiler için çok zararlidir.
  • Cihazi saglam, dayanikli bir sehpanin üzerine yerlestirin, vibrasyon sistem performansini azaltabilir.
  • En iyi AC fis polaritesini ölçmek için bir voltmetre veya polarite metre kullanin.
  • Dinleme mekaninizda floresan isik, dimmer isik kullanmayin.
  • AC güç kondisyoner’lerini deneyin. Bazi sistemlerde çok büyük oranda iyilestirme sagladiklari görülüyor. Ancak bazen de sistem performansini azalttiklari da oluyor.
  • Izalasyon ayaklari High-End AC güç kablolari gibi aksesuarlari deneyin. Bu aksesuarlari kisa sürede iade ettiginizde paranizi tamamen geri almaniz kosuluyla satin almanizi tavsiye ederim.

  High-End sistemi veya cihazlari seçerken bu 10 ana hatti takip edin. 1 – Bütçenizi olusturun. Bir cihazi veya sistemi satin alirken sizi uzun vadede mutlu edecek olani tercih edin. Ilk seferde dogru olani yapin.

  2 – Bilgili bir tüketici olun . High-End audio hakkinda edinebileceginiz tüm bilgiyi edinin. Dergi degerlendirmelerini okuyun, High-End audio bayilerini ziyaret edin. Ev ödevinizi yapin.

  3 – Saticinizla iyi bir iliski kurun. Parça seçimi ve sistem kurulumunda en iyi bilgi kaynagi o olabilir.

  4 – Sinerjistik olarak bir arada çalisabilecek cihazlari bulun. High-end audio saticiniz bu konuda da size tavsiyelerde bulunabilir.

  5 – Ürün seçerken müzikal kalitesine bakin, Teknik performansina, özelliklerine, fiyatina ve markasina degil.

  6 – Dikkatli seçim yapin. Bir çok düsük fiyatli ürünler yüksek fiyatli bazi ürünlerden daha iyi ses veririler. En yüksek standardi olusturmak için gereken zamani harcamaktan kaçinmayin.

  7 – Ürünü satin alacaginiz cihazin üreticisinin müsteri servisi ve güvenilirlik açisindan reputasyona sahip olmasini tercih edin.

  8 – Imkan varsa almaniz olasiligi olan cihazi eve götürüp kendi sisteminizle dinleyin.

  9 – Sistem kurulumu sirasinda saticinizdan yardim alin.

  10 – Aksesuarlari sisteminizi kurduktan sonra satin alin.


   
En İyİ Ses Sİstemİnİ Kurmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ses Sistemleri

  Ses Sistemleri

  DTS ES - Extended Surround Ekstra surround orta kanal ilave ederek 6.1 kanala kadar yüksek kalite çoklu kanal yaratır. DOLDY DIGITAL-EX - Pro Logic II 6.1 çoklu kanala kadar ses için ekstra surround orta kanal ilave eder. DTS NEO:6 Herhangi bir stereo kaynağından ses kalitesini artırır ve 5.1 çoklu kanal surround effekti yaratır. 1- NEO:6 MOVIE : Dts Neo:6 sinema kod çözme modunu...
 2. en yüksek ses hangisidir?

  en yüksek ses hangisidir?

  ses seviyeleri ve mekanlar Sesin seviyesini ölçmede kullanılan birim Desibel'dir ve kısaca dB olarak yazılır. İnsan kulağı inanılmaz şekilde hassas olduğundan bu dB ölçüsü de biraz tuhaftır. Kulağımız en hafif bir yaprak hışırtısından, jet motorunun yüksek sesine kadar her şeyi işitebilir. Halbuki jet motorunun sesi insanın işitebileceği yumuşak bir fısıldamadan bir trilyon kat daha...
 3. akvaryum kurmak istiyorum iyi bir akvaryum nasıl kurulur

  akvaryum kurmak istiyorum iyi bir akvaryum nasıl kurulur

  Selamlar. Son günlerde akvaryumlara kafayı taktım, ben de almak istiyorum ama hiç bilgim yok bu konuda. Heryerde bölük pörçük bilgiler var. Siz buraya iyi bir akvaryum için neler yapmak lazım yazsanız çok memnun olurum :)
 4. Ses Kısıklığına En İyi Çözüm Ballı Turp!

  Ses Kısıklığına En İyi Çözüm Ballı Turp!

  ballı turp, ballı turp nasıl hazırlanır, ballı turp yapılışı Sevgili melekler, yerel seçim mitinglerinde sesi kısılan Başbakanın sesinin ballı turpla iyileştirildiğini biliyor muydunuz? Sağlık sorunlarında başvurulan alternatif tıp yöntemlerinden biri olan ballı turp ses kısıklığına çok iyi geliyor ve kısa bir sürede ses tellerini rahatlatıp, sesi açıyor. Peki ballı turp nasıl...
 5. En iyi ev sinema sistemiyle farkı keşfedin

  En iyi ev sinema sistemiyle farkı keşfedin

  Ev sinema sistemleri üstün teknolojik performansıyla kalitenin adresidir. Birçok film severin evinde bulundurmak istediği bu sistemler performans kalitesine göre sizleri tatmin edebilmektedir. Yalnız bu sinema sistemlerini alırken bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekmektedir. Sizlerle bugünkü yazımda ev sinema sistemi örneklerini paylaşacağım. Ayrıca nelere dikkat ederek tercihte bulunmalıyız...

Sayfayı Paylaş