Endonezya'nın Tercihi ASELSAN

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Endonezya'nın Tercihi ASELSAN
Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) üyesi ve yaklaşık 400 bin kişilik asker sayısı ile Uzakdoğu Asya'nın en büyük ordularından Endonezya Silahlı Kuvvetleri, ASELSAN'ın özgün tasarımı olan Yazılım Tabanlı Telsizlerini tercih etti.
ASELSAN'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Endonezya Silahlı Kuvvetleri'nin siparişi, Türkiye'den Endonezya'ya gerçekleştirilen ilk savunma sanayi ihracatı olması açısından da önem arz ediyor.

YAZILIM TABANLI TELSİZLER

Endonezya'ya ilk kez satışı gerçekleştirilen yeni nesil ASELSAN telsizleri, değişik frekans bandında çalışan altı farklı telsiz çalışma tipini (dalga formunu) tek bir telsiz üzerinde gerçekleştirebiliyor.
Bu ileri teknoloji içeren haberleşme çözümü sayesinde, orduların kara, hava ve deniz kuvvetleri tarafından kendi ihtiyaçlarına uygun özelliklere sahip farklı teknik özellik ve fonksiyonlara sahip telsizlerin tüm özellikleri tek bir telsiz ile yerine getirilebiliyor.
ASELSAN telsizlerinin sağladığı bu teknolojik üstünlük sayesinde, askeri birlikler arasında güvenilir haberleşme imkanı ve eşgüdüm sağlanarak operasyonların gizliliği ve güvenilirliği açısından başarı şansı yükseliyor.

BÖLGESİNDE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK

Endonezya'nın da üyesi bulunduğu ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği), ülkelerin uluslararası politikaları ve savunma işbirliği konusundaki stratejik kararlarının belirlendiği NATO ve AB benzeri bir misyona sahip. ASELSAN telsizlerinin Endonezya Silahlı Kuvvetleri tarafından tercih edilmesinin diğer ASEAN üyesi ülke orduları için de örnek teşkil edeceği değerlendiriliyor.

YURTDIŞINDA YOĞUN PAZARLAMA FAALİYETİ

ASELSAN, ispat edilmiş teknolojik altyapısı ve bilgi birikimi sayesinde sahip olduğu üretim yeteneğinin kullanımına ve ülke ekonomisinin gelişimine olumlu katkı sağlayacak yurtdışı pazarlama/ihracat faaliyetlerini yoğun olarak sürdürüyor.
Teknoloji transferi, yerel firmalar ile işbirliği ve ortak üretim gibi çalışma modellerine açık olan yapısı ile ASELSAN; uluslararası platformda edindiği tecrübeyi savunma projelerinde ana yüklenici olarak ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlayacak şekilde kullanıyor.

Kaynak

Geri