1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Engellilere egzersiz önerisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Fırat Üniversitesi (FÜ) Beden Eğitim Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Cengiz Aslan ve Yrd. Doç. Dr. Yüksel Savucu, zihinsel engelli bireylerde egzersizin etkilerini araştırıyor.
  Yrd. Doç. Dr. Savucu,İstanbul'da zihinsel engelli çocuklarla ilgili doktora çalışması yaptığını, Elazığ'a döndükten sonra bu konuyu kendi yöresinde zihinsel engelli bireyler üzerinde araştırıp, genişletmeye karar verdiğini söyledi.

  Zihinsel engelli insanların fiziksel yetersizlikleri nedeniyle birtakım rahatsızlıkları bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Savucu, şöyle devam etti:

  “Bu insanlar, hem solunum hem de kalp problemleriyle karşı karşıyalar. Bu amaçla Elazığ'da özel eğitim veren okullar ile iş birliği yaparak zihinsel engelli çocuklarımızdan özellikle 'down' sendromlu çocuklarımıza nasıl faydalı olabilir, nasıl egzersizle sağlık problemlerini en aza indiririz düşüncesiyle çalışma başlattık.”

  Yrd. Doç. Dr. Savucu, araştırma başlangıcında yaklaşık 25 çocuğun solunum, kan parametrelerini aldıklarını, Eylül ayında sona erecek araştırma sonucunda tekrar bu parametreleri karşılaştıracaklarını bildirdi.

  Çalışmada, fiziksel aktivitelerin 'down' sendromlu çocuklar üzerindeki etkilerini araştıracaklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Savucu, şunları söyledi:

  “Ölçümlerden sonra 3 aylık bir egzersiz programı uygulamaya başlayacağız. Egzersizler içinde tempolu koşu ve yürüyüş bulunuyor.
  Çalışmanın eğlenceli olması için bilimsel kaynaklardan toplu oyunlar belirledik. Biz inanıyoruz ki yapmış olduğumuz bu çalışmalar sonucunda hareketliliğin insan bedeni üzerinde çok daha pozitif sonuçları ortaya çıkacak. Süreç sonucunda da inşallah olumlu birtakım etkiler bulmayı amaçlıyoruz.”

  kaynak:hürriyet sağlık   
Engellilere egzersiz önerisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Engelli

  Engelli

  Doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar, sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi. Kavram Karmaşası (Sakat-Özürlü-Engelli) Her biri farklı anlam ifade etse de, toplumun geneli tarafından aynı anlamdaynış gibi kullanılmaktadırlar. Oysa...
 2. bayanlar gevşeme egzersizi önerisi

  bayanlar gevşeme egzersizi önerisi

  Rahat edeceğiniz ve kimsenin sizi rahatsız edemeyeceği konforlu bir koltuğa oturun. Gözlerinizi kapatıp tüm dikkatinizi toplarken uzuvlarınızı kasıp daha sonrada gevşetecek pozisyona girin. Ellerinizi sımsıkı yumruk yapıp yaklaşık olarak üç saniye sıkın, daha sonra gevşetin ve bu gevşemeyi beş saniye sürdürdükten sonra tekrardan ellerinizi sımsıkı yumruk yapıp yaklaşık olarak üç saniye...
 3. Güzellik önerisi !!!!

  Güzellik önerisi !!!!

  -Sürdüğünüz ojenin daha çabuk kuruması için tırnaklarınızı çok soğuk suya tutun.. -Rimeliniz kuruduysa bir bardak kaynar sıcak suyun içinde bekletin,en azından o anlık işinizi görecektir.. -Rujunuzun tüpteki renginin aynısını dudakta da görmek istiyorsanız sürmeden önce dudağınıza fondöten sürün.. -Kurumuş dudaklar için bir çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı şekeri karıştırıp dudaklarınızı...
 4. telefon önerisi

  telefon önerisi

  telefonum artık daynamıyor bana bozuldu zaten eskimişti de yeni bir telefon almak istiyorum arkadaşalr dokunmatiği olan facebook ve twittera girebilne internet çekim gücü yüksek olan bu tarz telefon kullanıpta önerisi olan arkadaşalr varsa ayrdımcı olurlarsa sevinirim..

Sayfayı Paylaş