1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Engellilere kolaylık sağlanacak

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Sağlık hizmetlerinin verildiği iç ve dış mekanlar, özürlülerin kullandıkları araçgereçlerle rahat hareket etmelerini sağlayacak şekilde düzenlenecek.
  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu imzasıyla yayımlanan genelgede, özürlülere sağlık kurumlarında kolaylık sağlanması için gerekli önlemlerin alınması istendi.

  Genelgede, ülkede hemen hemen tüm kurum ve kuruluşların görev alanına giren özürlülerle ilgili düzenlemelerin Anayasa başta olmak üzere, mevzuatta yer almasına karşın, uygulamada çeşitli aksaklıklar yaşandığı hatırlatıldı.

  Birey, toplum ve özel ihtiyaç grubundakilerin sağlık hizmetlerine talep ve beklentilerinin tam ve sürekli karşılanması, sağlık hizmetlerini talep eden özürlülerin bu ihtiyaçlarının durumlarına uygun ortamlarda hızlı, verimli ve mağdur edilmeden karşılanarak, sağlık bakım kalitesinin yükseltilebilmesi için tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının multisektörel bir anlayışla, birlikte hareket etmesi gerektiği bildirilen genelgede, şu önlemlerin alınması istendi:

  -Özürlü vatandaşların, özürlü sağlık kurulu raporları, “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” ekindeki formda gösterilen formata uygun olarak, “Özür Durumuna Göre Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranları Cetveli” doğrultusunda düzenlenecek. Özürlü vatandaşlara bu çerçevede rapor düzenlenecek ve bu raporlar da sadece yetkili sağlık kuruluşlarından verilerek mağduriyetler önlenecek.

  -Özürlü sağlık kurulu raporları, ilgili mevzuat hükümlerine uygun, eksiksiz ve doğru olarak doldurulacak.

  -Sağlık hizmetlerinin verildiği iç ve dış mekanlar, özürlülerin kullandıkları araçgereçlerle rahat hareket etmelerini sağlayacak şekilde çevresel ve mimari açıdan düzenlenecek.

  -Sağlık kuruluşlarına imkanlar ölçüsünde özürlü asansörü konulacak.

  -Özürlü, gazi, şehit ve gazi dul ve yetimleri, 65 yaşını dolduran muhtaç, güçsüz kimsesizlerin poliklinik muayenelerine genel hizmeti aksatmayacak şekilde öncelik tanınacak.

  -Özürlülerle yakınlarına tanınan öncelikleri belirten tabelalar kolayca görülebilecek yerlere asılacak.

  -Sağlık kuruluşlarındaki lavabo, banyo ve tuvaletlerde özürlü hastalara yönelik kolaylıklar sağlanarak, tekerlekli sandalye transferini kolaylaştıracak ve manevraya imkan verecek şekilde düzenlemeler yapılacak.

  -Mümkün olduğunca özürlü ve yaşlı hastaların hizmet alımlarını kolaylaştıracak, işlemlerinde yardımcı olacak refakatçi personel (hostes) görevlendirilecek.

  -Özürlülerin sağlık kuruluşlarına kayıt ve kabul işlemleri gerekiyorsa oturtularak, özel durumuna uygun şekilde yapılacak.

  -Özürlü ve kimsesiz hastaların başka bir sağlık kuruluşuna transferi, başvurdukları sağlık kuruluşunun imkanları ölçüsünde yapılacak.

  -Sağlık kuruluşlarının otoparklarında özürlü personel ve hastaların araçları için yer ayrılacak.

  -Özürlülere sağlık hizmeti sunan tüm kuruluşlarda her türlü tedbir, mağduriyete meydan verilmeden alınacak.

  -Tüm sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda, toplumun bilgilendirilmesi amacıyla özürlülüğün önlenmesinden başlanarak, özürlülerin engelleriyle birlikte iyi bir hayat sürdürebilmeleri ve ailelerin bilgilendirilmesi konularında ilgili personele hizmet içi eğitim verilecek.

  kaynak:hürriyet sağlık   
Engellilere kolaylık sağlanacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Engelli

  Engelli

  Doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar, sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi. Kavram Karmaşası (Sakat-Özürlü-Engelli) Her biri farklı anlam ifade etse de, toplumun geneli tarafından aynı anlamdaynış gibi kullanılmaktadırlar. Oysa...
 2. Engellilere Taşıt Alımında Gösterilen Kolaylıklar

  Engellilere Taşıt Alımında Gösterilen Kolaylıklar

  Sayıları tam olarak bilinmemekle birlikte görme, işitme, konuşma, zihinsel, ortopedik ve diğerleri olarak sınıflandırılabilecek yaklaşık 9 Milyon engelli (sakat, özürlü) vatandaşımızın bulunduğu tahmin edilmektedir. Engellilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi anayasal güvence altına alınmıştır. Anayasamızın 61 inci maddesinde, Devletin sakatların korunmalarını ve toplum...
 3. Tevhidde Kolaylık Var

  Tevhidde Kolaylık Var

  Her şeyin yüzünde, atomlardan gezegenlere kadar öyle bir damga, mühür var ki, aynada güneşin görüntüsü güneşi gösterdiği gibi, o mühür aynası da, Allah'ın varlığına ve birliğine işaret eder Bütün mevcudat, tek olan yaratıcıya isnat edildiğinde, bir tek mevcut hükmünde kolaylaşır Eğer Vâhid ve Ehad olan Allah'a verilmezse, bir tek mahlûkun icadı bütün mevcudat kadar müşkülleşir Bir çekirdeğin...
 4. Kadınlara İbâdetlerde Kolaylıklar

  Kadınlara İbâdetlerde Kolaylıklar

  İslâm Dîni, ibâdetlerin yapılış şeklinde kadınlara bazı kolaylıklar tanımıştır Bunlar; namaz, oruç, hac, zekât ve cihâd gibi ibâdetlerdir Namaz: Kadınlar, beş vakit namazla mükellef olmakla birlikte, cumâ, bayram ve cenâze namazlarından muaf tutulmuşlardır Beş vakit namazı, cemâatle kılmak yerine, evde kılmalarının üstün tutulması, başka bir kolaylıktır Hz Peygamber (sav) Efendimiz bir...
 5. bayanlara inanılmaz kolaylık :D

  bayanlara inanılmaz kolaylık :D

  Bayanlarda sütyen devrini kapatan harika bant bare up göğsü toparlayıcı ve dik tutucu özelliğe sahiptir.Özel yapısı sayesinde su geçirmeyen bant extra güçlü yapışkan özelliği sayesinde ne kadar hareket ederseniz edin asla düşmüyor.Deri dokusuna yakın özel kadifemsi yapısı sayesinde teni tahriş etmesi olanaksızdır.Bantın nefes alan dokusu yumuşak cilde asla zarar vermez. Ayrıca hipoalerjenik ve...

Sayfayı Paylaş