1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Enterobius vermicularis tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  enterobius vermicularis, nedir, tedavisi, hastalığı, belirtileri, nedenleri, sebepleri, hakkında bilgiler burada arkadaşlar Tıp dilinde enterobius vermicularis adı verilen hastalık, halk arasında kıl kurdu olarak bildiğimiz sağlık sorunudur Melek'lerim.

  Kıl kurdu hastalığı, özellikle çocuklarda rastlanan bir parazit türüdür. Dişileri 10, erkekleri 3 mm boyunda olan ve Enterobius vermicularis adı verilen bağırsak parazitlerinin nematotlar sınıfından olan parazit, insanda kör bağırsak, apandisit ve diğer kalın bağırsak kısımlarının içyüzüne başlarıyla tutunarak yaşar.

  [​IMG]  Hamile dişiler geceleri makat civarına doğru hareket edip, bu bölgedeki deriye ortalama 10.000 yumurta bırakır ve ölürler. Her yumurta bir embriyon ihtiva eder ve birkaç saat içinde larva haline geçer.

  Yumurtaların makattan alınıp ağza götürülmesiyle bağırsaklara tekrar yüzlerce yumurta gelir ve bunlardan hemen larvalar çıkar ve birkaç ay geçmeden bu yeni larvalar da yumurtlayacak hale gelirler ve aşağıya hareket edip makat derisi civarına yumurtalarını bırakırlar.

  Çamaşır ve yataklara da dökülen yumurtalar dış ortamda da canlılıklarını koruduklarından ailenin bir üyesinde kıl kurdu bulunması bütün fertlerde de bulunduğu manasını taşır. Bu yüzden tedavi bütün aileye yapılır.
  Kıl kurdu hastalığı ve tedavi yolları

  Kıl kurdu hastalığı

  Belirtileri arasında en dikkat çekicisi, Özellikle geceleri olan makat kaşınmasıdır. Bunun sebebi yumurtalarını bırakmak için olgun dişi parazitlerin aşağılara doğru hareket etmeleridir.

  Huzursuzluk, uykusuzluk, yatağını ıslatma diğer şikâyetlerdir. Kaşınma neticesinde makat bölgesinde egzama ve iltihabi yaralar teşekkül edebilir. Sabahları ağızdan su akıp yastığı ıslatır.

  Kıl kurdunun tedavisi

  Tedavisi için bütün aile bireyleri ele alınmalıdır. Yemeklerden önce ve tuvaletten çıkınca elleri sabunla iyice yıkamalıdır.

  Çocukların makatlarını kaşıyıp, ellerini ağızlarına götürmeleri engellenmeli, tırnakları iyice kesilmelidir.

  İlaç olarak pyrantel pamoat, kilo başına 11 miligram şeklinde tek doz olarak verilir. On beş gün sonra tekrar edilir. Mebendazol (Vermox, Vermazol, Versid), pyrivinium pamoate (Pirok, piramon), piperazine citrate (Siropar, Hemicid, Pipor) müessir olan diğer ilaçlardır.

   
Enterobius vermicularis tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Panik Atak Tedavisi

  Panik Atak Tedavisi

  panik atak tedavisi Panik Atak Tedavisi Panik atak tedavisi hastanın yaşadığı atakların düzeyine ve şiddetine göre değişim gösterebilir. Genel olarak panik atak tedavisinde bilişsel davranışçı terapi uygulanmaktadır. Bu terapi uygulaması ile hastalara ilk olarak ataklar sırasında onlarla başa çıkabileceği teknikler öğretilir. Bu teknikler ile hastanın ataklarını kontrol edebilmesi sağlanır....
 2. Nezlenin tedavisi

  Nezlenin tedavisi

  nezlenin tedavisi nezlenin tedavisi, nasıl geçer, belirtileri, tedavi, grip, ilaçları, için ne yapmalı, için Zaman zaman hepimizi yatağa düşüren nezle hastalığı hakkında faydalı bilgiler sunuyoruz sizlere bu yazımızda Melek'ler. Burun, havanın vücuda giriş yeridir ve burada ısıtılır. Burada, havadaki tozlardan ve mikroplardan koruyan tüyler bulunur. Nezleye, çoğunlukla burna ve soluk...
 3. Mide üşütmesi tedavisi

  Mide üşütmesi tedavisi

  mide üşütmesi tedavisi mide üşütmesinin belirtileri üşütmesine ilaç üşütmesi nasıl geçer usutmesi belirtileri mide üşütmesi tedavisi, ne iyi gelir, ilaç, Mide üşütmesi rahatsızlıklarında nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır, bu rahatsızlık nasıl, hangi ilaçla geçer; buyrun öğrenelim Melek'ler. Mide Üşütmesi Mide üşütmesini tedavi etmek amacıyla aşağıdaki reçeteler kullanılır....
 4. Lazerle Varis Tedavisi

  Lazerle Varis Tedavisi

  lazerle varis tedavisi, nasıl yapılır, etkileri, sonuçları, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Varis kötü görüntüsü kadar çektirdiği ızdırapla bize çok sıkıntı verir.Türkiye'de etkilediği düşünülen kişi sayısı 10 milyon olan varis,çeşitli yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılmaktadır.Varis tedavi edilmediği takdirde ilerleyen zamanlarda egzama, cilt...
 5. Kıl kurdu tedavisi

  Kıl kurdu tedavisi

  kıl kurdu kıl kurdu tedavisi, ilaç, nasıl olur, ve belirtileri, bitkisel, ilgili bilgiler burada arkadaşlar Az önce http://www.meleklermekani.com/tum-saglik-konulari/195970-kil-kurdu.html konumuzda kıl kurdu hastalığının nedenlerini ve belirtilerini sizlerle paylaşmıştık Melek'lerim. Şimdide kıl kurdunun bitkisel tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler. Kıl kurdu...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş