Erdal Erzincan

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Erdal Erzincan
erdal.GIF
2 Mayıs 1971 yılında Erzurum ili Aşkale ilçesi Sos (şimdiki adı Dallı) köyünde doğdu. 7 yaşında usta - çırak geleneğiyle bağlama çalmayı öğrendi. 1981 yılında İstanbul'a yerleşti. 1985 yılında sistemli olarak ASM'de (Arif Sağ Müzik Okulu) bağlama dersleri almaya başladı. 1989 yılında İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Türk Müziği Devlet Konservatuarına girdi ve yine bu yıllarda şelpe tekniği ile ilgili çalışmalara başladı.

1994 yılında müzik çalışmalarına merhaba diyen sanatçının bugüne kadar "Töre, Garip, Gurbet Yollarında, Anadolu (enst.), Al Mendil" adlarında 5 solo albümü yayınlandı. Ayrıca Arif Sağ ve Erol Parlak ile Köln Flarmoni orkestrası eşliğinde Almanya Cumhurbaşkanı Sn: Roman Herzog himayesinde Köln Flarmoni Salonundaki Concerto For Bağlama isimli konserleri 1997 yılında albüm olarak yayınlandı. Bu konserler Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde devam etti. 1998 yılında Tolga Sağ ve İsmail Özden ile beraber yaptıkları bir çalışma olan "Türküler Sevdamız 1", 2001 yılında ise Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik ile beraber yaptıkları "Türküler Sevdamız 2" isimli albümleri yayınlandı. Halen Güvercin Müzik Yapım bünyesinde çalışmalarına devam eden sanatçının yeni bir solo albümü yakın zamanda müzik piyasasına çıkacak. Erdal Erzincan kendi adını taşıyan özel müzik okulunda ise genç kuşaklara halk müziği alanında hizmetlerini sürdürmektedir.

Erdal Erzincan, geleneksel türkü ve deyişleri söylemenin yanısıra derleme çalışmaları da yapmaktadır. Ayrıca Erzurumlu Emrah, Karacaoğlan, Kemal Eroğlu, Mevlüt Doğan, Garip Bektaş gibi şairlerin şiirlerini de bestelemiştir.

Albümleri: Töre, Garip, Gurbet Yollarında, Anadolu (Enst), Al Mendil, Türküler Sevdamız-1, Türküler Sevdamız-2, Arif Sağ ve Erol Parlak ile birlikte Concerto For Bağlama. Bestelerinden bazıları: Gül yüzünü görüp divane oldum, Şeytan bunun neresinde, Feleğe sordurayım, Boşa dönderdi, Düşlerim yol alır, Ağalar Gurbetten Geldim, Felek Senin Elinden, Gel Yetiş...
Ağalar Gurbetten Geldim

Erzurumlu Emrah

Ağalar Gurbetten Geldim
Geldim Ki Nazenin Gitmiş
Bir Daha Saz Almam Ele
Salınıp Gezenim Gitmiş

Aynasın Verin Dizine
Sürmeler Çeksin Gözüne
Siyah Zülfün Mah Yüzüne
Tarayıp Düzenim Gitmiş

Bir Daha İçmenem Bade
Sırrımı Vermenem Yade