Erdemir 250 işçi çıkaracak

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Erdemir 250 işçi çıkaracak
Küresel ekonomik kriz, Türkiye’nin demir çelik devi Erdemir’i de vurdu.Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (Erdemir) Genel Müdürü Oğuz Özgen, 1 aylık üretimlerinin 400 bin ton olduğunu, ancak 2008’in Ekim ayında 177 bin, Kasım ayında ise 110 bin ton sipariş aldıklarını, sipariş ve talepte yüzde 75 oranında bir azalma yaşadıklarını söyledi.

Mart ayında ellerinde 396 bin ton sipariş bulunduğuna dikkat çeken Özgen, ”İlave sipariş toplayamazsak 1 ay sonra fabrikada hatlar duracak“ dedi. Türkiye’de çelik tüketiminin dibe vurduğunu söyleyen Özgen, yaşadıkları bu kriz nedeniyle fabrikada çalışan 200- 250 kişiyi de, gönüllü ayrılma teşvik programı kapsamında işten çıkaracaklarını açıkladı.

Erdemir Genel Müdürü Oğuz Özgen, Genel Müdür Yardımcıları Samim Şaylan, Günhan Beşe, Esat Günday, İsmail Hakkı Gürol ve Kurumsal İletişim Danışmanı Asaf Ardek ile birlikte Erdemir Sosyal Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi. 2008 yılının başında, bu yılın gerçekten ağır ve zor geçeceğini bildiklerini ve bütün planlarını da buna göre yaptıklarını belirten Özgen, dünya demir çelik piyasasında Ağustos ayında genellikle durgunluk yaşandığını, fabrikaların bakıma alındığını, yıllık izinlerin bu ay kullanıldığını vurguladı.

'YERLİ KÖMÜR KULLANACAĞIZ'

Yılda 1 milyon 600 bin ton kömür kullandıklarını belirten Özgen, krizden çıkmak için kendi öz kaynaklarına yöneleceklerini belirterek açıklamasını şöyle tamamladı:

“Biz yurt dışından 2 milyon ton kömür ve cevher almak için anlaşma yapmıştık. Ama bu kriz nedeniyle iptal ettik. Kendi kaynaklarımızı çok iyi kullanmamız lazım. Güney fabrikamızda tamamen yerli cevherlerle üretim yapabilme imkanı var.

Ereğli Demir Çelik’te de avantajımız var. Çünkü kömür havzasının içindeyiz. 1980 ve 1990’lı yıllarda Zonguldak’tan aldığımız kömür miktarı 750- 800 bin tondu. 2006’nın başında bu rakam 25 bin tona kadar düşmüş. Geçen yıl yeniden 200 bin tona çıkardık. Bu sene de 300 bin tonu geçeceğiz. Kurtuluş buralarda. Kendi kaynaklarımızı iyi kullanıp, maliyetleri düşüreceğiz.”
 
Üst