Erdoğan'dan eğitimde eşitlik sözü

Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Erdoğan'dan eğitimde eşitlik sözü
Erdoğan'dan eğitimde eşitlik sözüBaşbakan, yeni eğitim ve öğretim yılı nedeniyle düzenlenen törende konuştu. Erdoğan, eğitimde imkan eşitliğini sağlama konusunda söz verirken, yenilikleri anlattı.


nkara'da yeni öğretim yılı açılış törenlerine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2008 yılı bütçesinden en fazla payı Milli Eğitim Bakanlığına vereceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, 2007-2008 Eğitim Öğretim Yılı açılışı için Ankara Karakusunlar İMKB Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nde yapılan törene katıldı.

Törende konuşma yapan Başbakan Erdoğan, AKP Hükümetlerinin eğitim alanında yaptığı icraatları ve yeni hedefleri anlattı.

Eğitim sisteminin çağın gerektirdiği yapıya kavuşması için tarihi adımlar attıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, Türkiye’de eğitim, sağlık, adalet ve emniyet alanında 2002 öncesi ile kıyaslanamayacak adımlar atıldığını kaydetti.

Önceki hükümetlerin eğitimi geri planda tuttuğunu ileri süren Erdoğan, “Eğitimi geri planda tutan bu anlayış Türkiye’ye zaman kaybettirmiştir” diye konuştu.

“İnsanı yücelt ki devlet yücelsin” anlayışı ile hareket ettiklerini ifade eden Erdoğan, bu anlamda köklü reformların altına imza attıklarını söyledi.

Bütçeden her yıl en büyük payı eğitime ayırdıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, 2008 bütçesinde de en büyük payın eğitime ayrılacağını söyledi.

Eğitime ayrılan bütçenin 2002’de 7.5 katrilyon lira iken, 2007’de bu oranın 21.14 milyar YTL’ye çıktığını hatırlatan Erdoğan, hükümetleri döneminde eğitime ayrılan bütçenin 3 misli artış yaşandığını kaydetti. Erdoğan, bütçe artışı kadar ayrılan payların gerektiği gibi kullanıldığını da kaydetti.

Bugüne kadar 110 bin 944 derslik yaptıklarını ifade eden Erdoğan, hedeflerinin 130 bin olduğunu belirtti.

ÜCRETSİZ KİTAP
Başbakan Erdoğan, bedava kitap dağıtımı uygulamasının ilk başlarda eleştirildiğini ancak uygulamanın sorunsuz işlediğini belirtti. Erdoğan, bu yıl da 411 milyon ders kitabının ücretsiz dağıtıldığını belirten Erdoğan, özel eğitim kurumlarına da ücret karşılığı ders kitabı verdiklerini söyledi. Erdoğan, görme engelliler için de 272 çeşit kabartma alfabenin basıldığını bildirdi. Başbakan Erdoğan, çanta, önlük ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamayan yoksul ailelerin kaymakamlıklar, belediyeler ve valiliklere başvurmasını istedi.

Erdoğan, eğitim alanında yapılan bazı çalışmalara ilişkin bazı istatistiki bilgiler de verdi. Erdoğan, kırsal kesimlerde 345 yeni yurt açıldığını, 280 bin kız çocuğunun “Haydi Kızlar Okula” kampanyası kapsamında okula gönderildiğini belirtti. Eğitimde bilişime büyük önem verdiklerini anlatan Erdoğan, okullara şimdiye kadar 550 bin bilgisayar gönderildiğini kaydetti.

ÖĞRETMENLER
Başbakan Erdoğan konuşmasında öğretmenlerin layık olduğu şartları oluşturmak için de çalışma yapacaklarını ifade ederken, önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerinden de bahsetti. Erdoğan, ilk ve ortaöğretimde tekli öğretime geçileceğini ifade ederken, 1 derslikte en fazla 30 öğrencinin ders alacağını kaydetti. Zorunlu eğitimin kesintili ve yönlendirmeli olarak 12 yıla çıkarılmasının hedeflendiğini anlatan Erdoğan, bu anlamda mesleki ve teknik eğitime önem vereceklerinin altını çizdi. Her ile bir fen lisesi açılacağını, fen liselerinin büyük kentlerde birden fazla olacağını söylen Başbakan Erdoğan, spor eğitimine de ağırlık vereceklerini açıkladı.

Erdoğan konuşmasının ardından öğrencilerle birlikte yeni eğitim ve öğretim yılını başlatan zili çaldı.

ERDOĞAN’A ÇOCUKLARDAN BÜYÜK İLGİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a törenin yapıldığı Ankara Karakusunlar İMKB Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nde hazır bulunan öğrenciler sevgi gösterisinde bulundu.

Öğrencilerin yanaklarını okşayan Başbakan Erdoğan, törenin ardından bilişim sınıfının açılışını yaptı. Erdoğan daha sonra okul öğretmenleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törenin yapıldığı okul ve civarında geniş güvenlik önlemleri alındı. Törene çevre okullardan getirilen ana sınıfı ve ilkokul öğrencileri de katıldı. Tören öncesi, halk oyunları ekibi Karadeniz yöresinden oyunlar sergiledi.
 

Benzer İçerikler

Üst