1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Erdoğan'dan eğitimde eşitlik sözü

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Erdoğan'dan eğitimde eşitlik sözü


  Başbakan, yeni eğitim ve öğretim yılı nedeniyle düzenlenen törende konuştu. Erdoğan, eğitimde imkan eşitliğini sağlama konusunda söz verirken, yenilikleri anlattı.


  nkara'da yeni öğretim yılı açılış törenlerine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2008 yılı bütçesinden en fazla payı Milli Eğitim Bakanlığına vereceklerini söyledi.

  Başbakan Erdoğan, 2007-2008 Eğitim Öğretim Yılı açılışı için Ankara Karakusunlar İMKB Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nde yapılan törene katıldı.

  Törende konuşma yapan Başbakan Erdoğan, AKP Hükümetlerinin eğitim alanında yaptığı icraatları ve yeni hedefleri anlattı.

  Eğitim sisteminin çağın gerektirdiği yapıya kavuşması için tarihi adımlar attıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, Türkiye’de eğitim, sağlık, adalet ve emniyet alanında 2002 öncesi ile kıyaslanamayacak adımlar atıldığını kaydetti.

  Önceki hükümetlerin eğitimi geri planda tuttuğunu ileri süren Erdoğan, “Eğitimi geri planda tutan bu anlayış Türkiye’ye zaman kaybettirmiştir” diye konuştu.

  “İnsanı yücelt ki devlet yücelsin” anlayışı ile hareket ettiklerini ifade eden Erdoğan, bu anlamda köklü reformların altına imza attıklarını söyledi.

  Bütçeden her yıl en büyük payı eğitime ayırdıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, 2008 bütçesinde de en büyük payın eğitime ayrılacağını söyledi.

  Eğitime ayrılan bütçenin 2002’de 7.5 katrilyon lira iken, 2007’de bu oranın 21.14 milyar YTL’ye çıktığını hatırlatan Erdoğan, hükümetleri döneminde eğitime ayrılan bütçenin 3 misli artış yaşandığını kaydetti. Erdoğan, bütçe artışı kadar ayrılan payların gerektiği gibi kullanıldığını da kaydetti.

  Bugüne kadar 110 bin 944 derslik yaptıklarını ifade eden Erdoğan, hedeflerinin 130 bin olduğunu belirtti.

  ÜCRETSİZ KİTAP
  Başbakan Erdoğan, bedava kitap dağıtımı uygulamasının ilk başlarda eleştirildiğini ancak uygulamanın sorunsuz işlediğini belirtti. Erdoğan, bu yıl da 411 milyon ders kitabının ücretsiz dağıtıldığını belirten Erdoğan, özel eğitim kurumlarına da ücret karşılığı ders kitabı verdiklerini söyledi. Erdoğan, görme engelliler için de 272 çeşit kabartma alfabenin basıldığını bildirdi. Başbakan Erdoğan, çanta, önlük ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamayan yoksul ailelerin kaymakamlıklar, belediyeler ve valiliklere başvurmasını istedi.

  Erdoğan, eğitim alanında yapılan bazı çalışmalara ilişkin bazı istatistiki bilgiler de verdi. Erdoğan, kırsal kesimlerde 345 yeni yurt açıldığını, 280 bin kız çocuğunun “Haydi Kızlar Okula” kampanyası kapsamında okula gönderildiğini belirtti. Eğitimde bilişime büyük önem verdiklerini anlatan Erdoğan, okullara şimdiye kadar 550 bin bilgisayar gönderildiğini kaydetti.

  ÖĞRETMENLER
  Başbakan Erdoğan konuşmasında öğretmenlerin layık olduğu şartları oluşturmak için de çalışma yapacaklarını ifade ederken, önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerinden de bahsetti. Erdoğan, ilk ve ortaöğretimde tekli öğretime geçileceğini ifade ederken, 1 derslikte en fazla 30 öğrencinin ders alacağını kaydetti. Zorunlu eğitimin kesintili ve yönlendirmeli olarak 12 yıla çıkarılmasının hedeflendiğini anlatan Erdoğan, bu anlamda mesleki ve teknik eğitime önem vereceklerinin altını çizdi. Her ile bir fen lisesi açılacağını, fen liselerinin büyük kentlerde birden fazla olacağını söylen Başbakan Erdoğan, spor eğitimine de ağırlık vereceklerini açıkladı.

  Erdoğan konuşmasının ardından öğrencilerle birlikte yeni eğitim ve öğretim yılını başlatan zili çaldı.

  ERDOĞAN’A ÇOCUKLARDAN BÜYÜK İLGİ
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a törenin yapıldığı Ankara Karakusunlar İMKB Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nde hazır bulunan öğrenciler sevgi gösterisinde bulundu.

  Öğrencilerin yanaklarını okşayan Başbakan Erdoğan, törenin ardından bilişim sınıfının açılışını yaptı. Erdoğan daha sonra okul öğretmenleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Törenin yapıldığı okul ve civarında geniş güvenlik önlemleri alındı. Törene çevre okullardan getirilen ana sınıfı ve ilkokul öğrencileri de katıldı. Tören öncesi, halk oyunları ekibi Karadeniz yöresinden oyunlar sergiledi.
   
Erdoğan'dan eğitimde eşitlik sözü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadın erkek eşitliği söz konusu mudur?

  Kadın erkek eşitliği söz konusu mudur?

  Bu soruya hemen "evet" veya "hayır" demek çok zor. Çünkü, soru bu haliyle yeterince açık değil. Onu bir başka soru ile açmak gerekiyor. "Nerede? Hangi konuda? Ne yönden?" gibi. Eğer, "hukukî açıdan" soruluyorsa, cevap olarak "evet" diyebiliriz. Eğer, her hususta denilirse, o zaman, bu soruya cevap vermeye gerek kalmayacaktır. Zira, cevabı...
 2. Eğitim ile ilgili sözler

  Eğitim ile ilgili sözler

  eğitimle ilgili anlamlı sözler eğitim ile ilgili sözler çocuk eğitimi ile eğitimle çocuk eğitimi güzel Bir devletin içinde barındırdığı insanların eğitimi o ülkenin gelişimi için çok önemlidir.Eğitimle ilgili sizlere en güzel ve anlamlı sözleri vermek istiyorum=) * Bir mermer parçası için heykeltraş ne ise, rugh içinde eğitim odur Addison * Eğitim ağır çalışan bir çarktır 5 senede 10 senede...
 3. Eğitimle İlgili Sözler 2012

  Eğitimle İlgili Sözler 2012

  Eğitimle İlgili Sözler 2012 Selam kızlar Eğitimle İlgili Sözler arıyorum ben baktım hep eskiydi sizden yeni sözler bekliyorum.
 4. 2012 Eğitim ile ilgili sözler

  2012 Eğitim ile ilgili sözler

  2012 Eğitim ile ilgili sözler Eğitim sözleri 2012 Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda misafirlerimizin yoğun isteği üzerine, hem misafirlerimiz ile hem de sizerle eğitim ile ilgili güzel sözleri paylaşıyoruz. En iyi eğitimli kişi, yaşadığı hayatı en iyi anlayandır ( Hellen Keller ) İlk ve orta öğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi ve fenni versin, fakat o...
 5. Eğitimle İlgili Ünlü Sözleri

  Eğitimle İlgili Ünlü Sözleri

  eğitim sözleri, eğitim ile ilgili sözler, Atatürkün eğitim sözleri Eğitim ile ilgili ünlülerin söylemiş olduğu birbirinden anlamlı ve değerli sözleri sizler için paylaşıyoruz. Bir toplumun her açıdan ilermesinin yolu aldığı eğitimden geçer. Bunun içindir ki eğitim küçük yaşlardan itibaren her bireye aşılanmalı ve aydınlık bir toplum için buna dikkat edilmelidir. Yeter derecede eğitime...

Sayfayı Paylaş