Ergenekon davası tutuksuz sanığı Sedat Peker Silivri'ye nakledilecek

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Ergenekon davası tutuksuz sanığı Sedat Peker Silivri'ye nakledilecek
Ergenekon davası tutuksuz sanığı Sedat Peker'in de Silivri Cezaevine nakledilmesine karar verildi.
''Ergenekon'' davasının dünkü duruşmasında, başka suçtan hükümlü olan bu davanın tutuksuz sanığı Sedat Peker'in Silivri Ceza İnfaz Kurumuna nakledilmesi kararlaştırıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesindeki duruşma salonunda bugün 5. duruşması yapılan davanın öğleden sonraki oturumunda da bir süre 2455 sayfalık iddianamenin 2 Cumhuriyet savcısı tarafından okunmasına devam edildi.

İddianamenin okunmasına, saat 15.45'te 284. sayfaya gelindiğinde ara verildi.

Ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün bazı sanıklar ile avukatlarının talepleriyle ilgili dilekçeleri okudu.

Doğu Perinçek ve bir kısım sanık avukatlarının dilekçelerinde, iddianamenin okunmasından vazgeçilmesi ve sorguya başlanmasını istediklerini bildiren Şengün, bu konuda sanık Halil Behiç Gürcihan'ın yazılı talebi olduğunu kaydetti.

Sanık avukatı Yusuf Çolak'ın dilekçesinde, ''Ergenekon'' isminin değiştirilip, ''yasa dışı örgüt'' ya da ''örgüt'' olarak okunmasını istediğini belirten Şengün, sanıklardan Abdulmuttalip Tonçer'in de can güvenliği için gerekli işlemlerin yapılmasını istediğini söyledi.

Başkan Şengün, tutuklu sanık Ümit Oğuztan'ın tahliye talebinde bulunduğunu, Ümit Sayın'ın iddianamedeki açıklamaları kabul etmediğini, Oğuz Alpaslan Abdulkadir'in telefon kayıtları ve ek delil klasörü hakkında bilgi istediğini bildirdi.

Tutuklu sanık Veli Küçük'ün avukatının dilekçesinde telefon görüşmeleri ve Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılarak Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı görevinde bulunduğu dönemle ilgili bazı taleplerde bulunduğunu belirten Başkan Şengün, sanık Aydın Yüksek'in ise tahliye talebi olduğunu duyurdu.

Başkan Şengün, tutuksuz sanıklardan Ferudun Refik Nuhoğlu, Kemal Şahin ve Mehmet Murat Yücel'in, haklarında verilen adli kontrol kararlarının kaldırılmasını, Yaşar Arslanköylü ile Fuat Ermiş'in de iddianamenin okunmasının zaman alacağı gerekçesiyle sorgularına geçilinceye kadar duruşmalardan vareste tutulmalarını istediklerini belirtti.

Şengün, sanıklardan Gazi Güler'in avukatı Özbay Demirel ile Oktay Yıldırım'ın avukatı Ahmet Ülger'in mahkeme heyetinin reddi talebi konusunda verilen karara itiraz ettiklerini ve gereğinin yapılmasını istediklerini bildirdi.

Kemal Kerinçsiz'in avukatı Tolga Akalın'ın, yetki itirazlarının mahkemece reddi yönündeki karara itirazın ilgili merciye gönderilmesini istediğini belirten Şengün, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu hakkında verilen ret talebinin reddi yönündeki kararın da yeniden gözden geçirilmesinin istendiğini kaydetti.

Tutuklu sanıklardan Mehmet Demirtaş, 17 aydır tutuklu olduğunu söyleyerek, ''bu sürede hukukun gücünü değil, gücün hukukunu hissettiklerini'' ileri sürdü.

CUMHURİYET SAVCILARININ GÖRÜŞLERİ

Görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, iddianamenin okunması için iddia makamının ısrarlı olduğu yönündeki beyanı asla kabul etmediklerini belirterek, bunun mahkemenin takdirinde olduğunu vurguladı.

Savcı Nihat Taşkın da bazı taleplerin reddini isteyerek, adli kontrol kararının kaldırılmasına ilişkin talebin ise kısmen kabul edilerek, bu sanıklar hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının sınırlı olarak kaldırılmasını talep etti.

Taşkın, bazı tutuksuz sanıkların duruşmalardan vareste tutulması yönündeki taleplerinin reddini, tutukluların tutukluluk hallerinin devamını, soruşturma aşamasında ''gizli bilgi elde etmek'' suçundan tutuklanan Aydın Yüksek ve Muzaffer Şenocak'ın ayrıca TCK'nın 314/2. maddesi uyarınca ''Ergenekon terör örgütü üyesi olmak'' suçundan da tutuklanmalarını istedi.

Mahkeme heyeti, daha sonra duruşmaya 40 dakika ara verdi.

PEKER, SİLİVRİ'YE NAKLEDİLECEK

Başka suçtan hükümlü olan Sedat Peker'in, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne naklinin sağlanmasına karar verildiğini belirten Şengün, tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin'in de hastalığı konusunda rapor alınmak üzere Adli Tıp Kurumuna sevkine ve sıra beklenmeksizin muayenesinin yapılması konusunda yazı yazılmasına hükmedildiğini kaydetti.

Sanıklar Aydın Yüksek ve Muzaffer Şenocak'ın ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmalarına gerek olmadığına karar verildiğini belirten Şengün, diğer bazı talepler ile sanıkların tutukluluk durumu konusundaki taleplerin de yarın değerlendirilmesine hükmedildiğini bildirdi.

DAVADAN İZLENİMLER

Bu arada, iddianame okunurken duruşmaya verilen 2 ara sırasında tutuklu sanıklar, avukatları ve yakınları ile görüşme fırsatı buldu. Bu sırada Kemal Kerinçsiz'in avukat eşi Gönül Kerinçsiz ile tutuklu sanık Mehmet Zekeriya Öztürk'ün de tutuksuz sanık olan eşi Güler Kömürcü Öztürk ile konuştukları görüldü.

Sedat Peker ve Sami Hoştan ile bir süre sohbet eden Veli Küçük de daha sonra avukat olan kızı ile konuştu.

Doğu Perinçek, Oktay Yıldırım ve Semih Tufan Gülaltay da avukatları ile görüştü.

Diğer sanıklar Sevgi Erenerol ile Muzaffer Tekin'in de yakınlarıyla konuştukları gözlendi.

BİRBİRLERİNİ ÖPEREK AYRILDILAR

Duruşma heyetinin salona girmesi üzerine Mehmet Zekeriya Öztürk ile Güler Kömürcü Öztürk çiftinin birbirlerini yanaklarından öperek ayrıldıkları görüldü.

Ayrıca, sanık Hayrettin Ertekin'in duruşmaya ara verildiği sırada fenalaştığı ve duruşma salonunun yanında bekletilen ambulanstaki sağlık görevlisinin kendisine müdahale ettiği öğrenildi.

DURUŞMA SALONUNUN GENİŞLETİLMESİ ÇALIŞMALARI

Cezaevi yetkilileri ile bir inşaat şirketinin görevlileri de duruşma salonun bulunduğu binayı dışarıdan inceleyerek, salonun genişletilmesi konusunda görüşmeler yaptı.

Bu incelemenin ardından salonun duvarındaki ankesörlü telefonların söküldüğü görüldü.

Tutuksuz sanıklardan Ali Yasak'ın da duruşma sırasında zaman zaman elinde bulunan ciltlenmiş iddianame örneğinden iddianamenin okunmasını takip etmesi dikkati çekti.

Davanın 6. duruşması cuma günü saat 09.30'da yapılacak.

guncel.net
 
Üst