Ergenekon duruşması 23 Ekim'e ertelendi

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Ergenekon duruşması 23 Ekim'e ertelendi
Ergenekon duruşması 23 Ekim'e ertelendi
Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında, Sanıklarını reddi hakim ve yetkisizlik talepleri görüşülürken duruşma ertelendi.
Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde bulunan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Perinçek'in "Davaya Anayasa Mahkemesi bakmalıdır" şeklindeki talebinin reddini istedi.
Savcı Pekgüzel, Sanık Kemal Kerinçsiz'in müdafi avukatlar arasına oturma isteğinin de reddedilmesini talep etti.

Silivri Cezaevi'nde devam eden Ergenekon duruşmasında mütala veren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, sanık avukatlarının "Danıştay saldırısının Ankara'da görülmüş olması yetkisizlik gerektirir" şeklindeki taleplerin; bu oluşum hakkında yapılan suçlamalardan sadece bir tanesinin Danıştay saldırısı olduğu, saldırıyla ilgili planın İstanbul'da yapılması nedeniyle yetkisizlik talebinin reddine karar verilmesini istedi.
Doğu Perinçek ve diğer İşçi Partili sanıkların avukatlarının dosyanın ayrıştırılarak Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesi yönündeki talepleri konusunda ise Pekgüzel, davaya ilişkin bilgilerin CD ortamında Anayasa Mahkemesi'ne gönderildiğini belirterek, bu talebin de reddine karar verilmesini istedi.
Pekgüzel, Avukat Kemal Kerinçsiz'in 'sanık sandalyesinden alınarak müdafi avukatlar arasına oturtulması' şeklindeki talebinin de, Kerinçsiz'in, davanın sanıkları olan müvekkilleri ile aynı suçtan yargılandığını, bu nedenle talebin reddine karar verilerek müdahillik sıfatının ortadan kaldırılmasını talep etti.
Öte yandan, duruşmada söz alan Sosyal Araştırmalar ve Strateji Geliştirme Merkezi (SESAR) Başkanı ve davanın tutuklu sanığı İsmail Yıldız ise, Hükümet ile ilgili olumlu-olumsuz söyledikleri nedeniyle burada olduğunu iddia etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkında 60 dava açtığını belirten Yıldız, "Başbakan 'Davanın savcısıyım' demesi, aynı zamanda 'hakimiyim' demesi anlamına da geliyor." şeklinde konuştu. Yıldız'ın bu ifadesi üzerine mahkeme başkanı Köksal Şengün, "Bunun şiddetle reddediyorum." karşılığını verdi. Konuşmasına devam eden Yıldız, Başbakan'ın savcılık koltuğunda oturduğu bir davada çıkacak kararın gelecek nesillere anlatılamayacağını iddia etti.
Duruşma 23 Ekim Perşembe gününe ertelenmesine karar verildi.
 
Üst