Ergenekonda 50 milyon dolarlık sır

KızılÖtesi

KızılÖtesi

Aktif Üye
Üye
Ergenekonda 50 milyon dolarlık sır
Osman Yıldırım'ın ifadelerine göre, Veli Küçük'ün el koyduğu fabrikanın iki bankaya ipoteğinden 50 milyon dolar geldi. Parayı Küçük, Çevik Bir ve Hasan Özdemir paylaştı.

Tekirdağ Malkara'daki Turgut Gıda Sanayi Sıvı Yağ Fabrikası'nın, 7 yıl önce İsmail Hakkı Özmen isimli biri tarafından satın alındığı ve adının Maraton olarak değiştirildiği öğrenildi.

Ergenekon iddianamesinde, halen Ankara Cezaevi'nde bulunan Danıştay saldırısının hükümlülerinden Osman Yıldırım'ın anlatımlarıyla, örgüt üyesi olmakla da suçlanan bazı isimlerin baskı ile elde ettikleri 50 milyon doların paylaşılmasına ilişkin de ayrıntılar yer alıyor. Buna göre Ergenekon Örgütü'nün kurucu ve yönetici kadrosunda bulunduğu iddia edilen emekli tuğgeneral Veli Küçük, Akın Birdal suikastının azmettirici Selim Tufan Gülaltay ile bir dönem ortak iş yapan Turgut Büyükdağ'ın fabrikasına, tefeci aracılığıyla aldığı genel vekaletnameyle el koydu. Ardından fabrikayı 2 bankaya ipotek ettirerek, 50 milyon dolar aldı. Gelen paradan 5 milyon dolarlık kısmı Danıştay saldırısı hükümlülerinden Osman Yıldırım'a "hak payı" olarak verdi. Geri kalanı ise emekli Orgeneral Çevik Bir, eski İstanbul Emniyet Müdürü MHP milletvekili Hasan Özdemir, tefeci İsmail Özdemir ve Hüseyin Çil ile paylaştı. İddianamenin 916'ncı sayfasında yer alan ve Osman Yıldırım'ın savcılığa 13 Mart 2008'de verdiği ek ifadesindeki anlatımlara göre; Tekirdağ Malkara'da bulunan Turgut Gıda Sanayi isimli sıvı yağ fabrikasının sahibi Turgut Büyükdağ, tefecilik yapan İsmail Özden'den faizle para aldı. Durumdan haberdar olan Osman Yıldırım, Veli Küçük ile Bakırköy İstanbul Caddesi'nde yemek yediği sırada konuyu dile getirdi. Küçük de Özden'in 8 milyon dolar alacağına karşılık fabrikatörden bir genel vekaletname almasını istedi. Osman Yıldırım, Veli Küçük'ün 'talimatı' olarak bu isteği Özden'e Mecidiyeköy'deki Polat Holding'in önünde bir otomobil içerisinde bildirdi. Özden bir hafta sonra aldığı genel vekaletnameyi Veli Küçük'e verdi. Küçük de beraberindekiler ile fabrikayı Kent Bank ile Toprak Bank'a ipotek etti. Bunun karşılığında ise iki bankadan toplam 50 milyon dolar aldı. İsmail Özden, Osman Yıldırım'a 'hakkı'na karşılık 5 milyon dolar verdi. Kalan parayı ise emekli Orgeneral Çevik Bir, eski İstanbul Emniyet Müdürü MHP Milletvekili Hasan Özdemir, tefeci İsmail Özdemir ve Hüseyin Çil paylaştı.

28 Şubat'la ilgili iddialar var

Turgut Büyükdağ'ın bir dönem ortak iş yaptığı isim İHD Başkanı Akın Birdal suikastının azmettiricisi olarak tutuklanan Semih Tufan Gülaltay. Söz konusu ekibin çevrelerine kendilerini JİTEM'ci istihbaratçılar olarak tanıttığı, daha sonra istihbarat birimleriyle işbirliği yaparak Müslüm Gündüz dosyasıyla birlikte başka dosyalar hazırladığı ve bu yolla 28 Şubat sürecine katkıda bulundukları iddia ediliyor. İddia Sisi olarak bilinen Seyhan Soylu tarafından da dile getirilmişti. Büyükdağ Emine Kalkancı'yı televizyona çıkmaya ikna eden ekipte yer almıştı. Ümit Oğuztan, Yeni Strateji dergisini yayına hazırlayan TGS Yayın Grubu'nda Sisi ile beraber çalışıyordu. Ümit Oğuztan ismine ise daha sonra Meclis Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonu'nda da rastlandı. Komisyona ifade vermek üzere başvuran Oğuztan, Mumcu'nun yanı sıra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ve JİTEM Komutanı emekli binbaşı Ahmet Cem Ersever'in devlet sırrının ortaya çıkmaması için öldürüldüklerini iddia etti.

Özdemir: Tamamen senaryo

Eski İstanbul Emniyet Müdürü ve MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir iddiayı yalanladı. Özdemir Osman Yıldırım'ın iddialarıyla ilgili olarak SABAH'a şunları söyledi: "Hiç alakası yok. Yalan. Bunların hiçbirini tanımam. Bunlara itibar etmeyin. Biz bunların dışındayız. Ne ortaklığım var, ne ilgim, ne bilgim, ne de alakam var. Bunlar tamamen senaryo, uydurma. Benim adımı bunlarla gündeme getirmeyin." İsmail Özden ve Hüseyin Çil gibi isimleri tanımadığını belirten Özdemir, Çevik Bir'i tanıyıp tanımadığı konusunda ise, "Çevik Paşa İstanbul 1'inci Ordu Komutanlığı yaptı. Ben de o zaman İstanbul Emniyet Müdürü'ydüm. Oradan tanışıklığım var" dedi.

haber7.com
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Cevap: Ergenekonda 50 milyon dolarlık sır

Mahkeme sonuçlanmadan hiç kimseye iddia ediliyor dışındaki ifadelerle suçlamalarda bulunulmasını doğru bulmuyorum, o kadar çok itibar yok edildi ki, sadece Allah büyük diyorum. Bu arada medya tarafsızlığının ne kadar ütopik bir maval olduğunu da bu olayla birlikte gördük. Söyleyecek söz bulamıyorum.
 
Üst