Ergenekon'da Gözaltılar Devam Ediyor

  • Konbuyu başlatan PaSikA
  • Başlangıç tarihi
PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Ergenekon'da Gözaltılar Devam Ediyor


Ergenekon'un son dalgasında aralarında iki emekli Orgeneralin de bulunduğu 40'a yakın kişi gözaltına alındı.


Yalçın Küçük, "Ben bütün diktatöryalarda gözaltına alınırım" dedi.

Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında emekli Orgeneraller Tuncer Kılınç ve Kemal Yavuz, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, yazar Yalçın Küçük ve eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimler gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında sabah saatlerinden itibaren Ankara, İstanbul, İzmir, Sivas, Sakarya ve Tokat'ta eşzamanlı düzenlenen operasyonlarda, yaklaşık 30 kişinin evlerine baskın yapıldı.

Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün Ankara ve İstanbul’daki evlerine saat 07.00 sıralarında gelen polis ekipleri, el yazıları, notları, disketleri ve bilgisayar kayıtlarına incelenmek üzere el koydu. Küçük, Ankara'daki evinde yaklaşık 5 saat süren aramanın ardından gözaltına alınarak Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

KÜÇÜK: BEN BÜTÜN DİKTATÖRYALARDA GÖZALTINA ALINIRIM

Yalçın Küçük, adliyeden ayrılışı sırasında, gazetecilerin ''Ergenekon ile nasıl bir bağınız var?'' şeklideki soru üzerine ''Onu öğreneceğim, ben de öğreneceğim. Ben bütün diktatöryalarda gözaltına alınırım. 12 Mart'ta, 12 Eylül'de, bu dönemde de alınırım. Bu, benim mesleğimin bir parçasıdır, bu kadar'' diye konuştu.

Soruşturma kapsamında eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı gazeteci Engin Aydın, Erdal Şahin ve Yüzbaşı Muhammed Sarıkaya da evlerinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı.Tuncer Kılınç, Emniyet'e götürülürken gazetecilerin, ''Eski MGK Genel Sekreteri olarak, Ergenekon ile ne bağlantınız olabilir?'' sorusu üzerine, ''Ben bilemem. Türkiye'de hukuk düzeni var. Adalete teslim olmuş vaziyetteyiz. O kadar'' karşılığını verdi.

'BU KILIÇ DÖNER KENDİLERİNİ VURUR'

Prof. Dr. Gürüz'ün evinden de bir bilgisayar kasası, bir dizüstü bilgisayar ve dört poşet belge çıkarıldı. Gürüz'ün evine CHP'li milletvekilleri Nesrin Baytok ve Nur Serter ile gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, buradan ayrılırken, ''Maalesef AKP iktidarı kendisine muhalefet eden kendi yanlışlarını kamuoyuyla paylaşan herkesin üzerinde Demokles'in kılıcı gibi bir Ergenekon kılıcını sallamaktadır. Bu kılıç döner kendilerini vurur'' dedi.

Ankara'da gözaltına alınanlardan Prof. Dr. Yalçın Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ve Erdal Şahin, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri nezaretinde Türk Hava yollarının tarifeli uçağıyla İstanbul'a götürüldü. Söz konusu kişiler, daha sonra polis araçlarıyla Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumuna götürüldü.


İSTANBUL'DAKİ GÖZALTILAR

Soruşturma kapsamında, İstanbul'da belirlenen adreslerde de arama ve gözaltılar oldu. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, saat 07.15'de Kayışdağı'ndaki Yeditepe Üniversitesi yerleşkesine gelerek, rektörlük binasının 3. katında yer alan üniversitenin mütevelli heyeti başkanı Bedrettin Dalan'a ait bölümde inceleme yaptı.


İstanbul'da gözaltına alınanlar arasında emekli Orgeneral Kemal Yavuz ile son olarak Donanma Komutanlığında görev yaptığı öğrenilen emekli Kurmay Albay İlyas Çınar da yer aldı. Polis ekiplerince gözaltına alınan emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, Ataman Yıldırım, Mehmet Koral, İlhami Ümit Handan, Özkan Bektaş ve Çoşkun Umur, öğleden sonra götürüldükleri adli tabiplikteki sağlık kontrollerinin ardından yeniden emniyete getirildi.

DİĞER GÖZALTILAR

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Organize Suçlar Büro Amirliği ekipleri de İzmir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Emniyet Amiri E.E. ile binbaşı E.Ç'yi gözaltına aldı. Binbaşı E.Ç. askeri inzibata teslim edilirken, emniyet amiri E.E ise emniyetteki işlemlerinin ardından özel bir hava yolu şirketine ait uçakla İstanbul'a gönderildi.

Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler ise soruşturma kapsamında gözaltına aldıkları 11 kişiye ait yerlerde yaptıkları aramada, 2 adet el bombası, 1 adet ''kalem silah'', çok sayıda ruhsatsız av tüfeği, kesici aletler, 36 adet mermi ve bol miktarda dijital materyal ele geçirdi.

Yarbay Mustafa Dönmez'in Sakarya'nın Sapanca ilçesindeki yazlığında da polis tarafından arama yapıldı. Aramada 5 tabanca, 22 adet el bombası ve çok sayıda Kaleşnikof mermisine el konuldu. Tokat Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesinde görevli polis memuru O.Y.Ş. ile öğretmen O.S. de Tokat Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.


24 KİŞİ TUTUKLU

''Ergenekon terör örgütü''ne ilişkin devam eden soruşturma kapsamında, aralarında emekli Orgeneral Hurşit Tolon, gazeteci Tuncay Özkan, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, eski Esenyurt Belde Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Avukat Emcet Olcaytu ve 3 teğmenin de yer aldığı 24 şüpheli tutuklu bulunuyor.

Olayla ilgili tutuklanan ve aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Üyesi emekli Hakim Albay Tanju Güvendiren, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile İP Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever'in de olduğu bazı kişiler ise tahliye edilmişti.

Bu arada, soruşturma çerçevesinde, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 44'ü tutuklu 86 sanık hakkında açılan dava da sürüyor.


guncel.net
 
Üst