1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Ergenekon'da hesapları kabaranlar

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Alparslan Arslan’ın anne ve babasının hesaplarına belirsiz bir kaynaktan 100 bin YTL aktarıldı. Diğer sanıklarında hesaplarında da gözle görülür atışlar var. Ergenekon iddianamesinde, Danıştay saldırısından sonra sanık Alparslan Arslan’ın anne ve babası ile sanıklar Osman Yıldırım ve İlhan Parlak’ın yakınlarının banka hesaplarında hareketlilik olmuş. Arslan’ın ailesine 100 bin YTL yatmış

  Ergenekon iddianamesi, Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan’ın anne ve babasının banka hesaplarına belirsiz bir kaynaktan yatan 100 bin YTL’ye dikkat çekti. Savcıya göre, parça parça yatan bu paralar, dava sürecinde baba İdris Arslan’ın yaptığı açıklamalardaki değişkenlikle paralellik arz ediyor.

  Sanıklardan Osman Yıldırım’ın yakınlarının ve sanık İlhan Parlak’ın banka hesaplarında da gözle görülür bir artış tespit edildi. Buna göre, Osman Yıldırım’ın bir yakınının Danıştay saldırısı öncesinde hareketsiz olan bir banka hesabına, çeşitli zamanlarda 26 bin 377 YTL yatırıldı. En fazla para artışı ise sanıklardan İlhan Parlak’ın banka hesaplarında gözlendi. Yeminli Mali Murakıplar banka hesapları üzerinde yaptıkları incelemeler sonucunda, İlhan Parlak’ın banka hesabına, belirsiz bir kaynaktan üç seferde 213 bin 502 YTL yatırıldığını tespit etti.
  Ergenekon iddianamesi, Danıştay davası sürecinde, sanık yakınlarının yaptıkları açıklamalarla banka hesaplarına yatan para miktarları arasındaki ilginç paralelliği ortaya çıkardı. Sanıklardan Osman Yıldırım’ın ifadesinde Cumhuriyet’in bombalanması karşılığında 500 bin dolar vaat edildiğinin anımsatıldığı iddianamede, tetikçi Alparslan Arslan’ın diğer sanıklara, “Ankara’da bir iş olduğunu ve bu işin bir adamın öldürülmesi olduğunu, bu işi dört kişinin yapacağını, bu işin karşılığında alacakları para ile bir daha çalışmalarına gerek kalmayacağını ve büyük paralar kazanacaklarını” söylediği kaydedildi. İddianamede şöyle denildi:
  “Özetlenen birbirine uygun beyanlar ve beyanları destekler telefon görüşmelerinden Osman Yılırım, Erhan Timuroğlu, Tekin Irşi, ve İsmail Sağır’ın münhasıran maddi çıkar vaadi ve beklentisi için eylemlere katıldıklarının açıkça anlaşıldığı, Alparslan Arslan’ın ise kendisine verilen görev ve görevi yerine getirmesi ile önemli yerlere geleceği, çalışmasına gerek kalmayacağı şekilde maddi rahata kavuşacağı vaadi ile eylemlere katıldığı anlaşılmaktadır.”
  Yargılama sürecinde Alparslan Arslan’ın babası İdris Arslan’ın diğer sanıkların kantin hesaplarına para yatırıldığının da tespit edildiği kaydedilen iddianamede, sanıkların yakınlarının banka hesaplarının da incelendiği belirtilerek şu bulgulara yer verildi:

  “Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında görevlendirilen Yeminli Mali Murakıplar tarafından hazırlanan 04.06.2008 tarih ve R3 ve R-6 sayılı raporda; ilgili şahısların gelir durumu, banka hesaplarının ortalama hareket büyüklüğü, maaş ve diğer düzenli gelirleri ile ekonomik hayatın doğal seyri çerçevesinde olağan görülmeyen işlem ve hareketlerin rapora konu edildiği belirtilerek, Danıştay saldırısıfaili Alparslan Arslan’ın babası İdris Arslan’ın banka hesabında 21.11.2006’dan itibaren önemli artış tespit edildiği, şahsın Bank Asya Üsküdar Şubesi nezdindeki katılım hesabına dört seferde toplam 22 bin EUR para girişi olduğu, para girişlerinin şahsın banka hesabına nakden para yatırılmasıyla gerçekleştiği, şahsın hesabında vadeli olarak 20 bin 414 EUR bulunduğu, Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan’ın annesi Hatice (Porsor) Arslan’ın da Bank Asya Üsküdar Şubesi nezdinde hesabı bulunduğu, Hatice Arslan’ın banka hesabında ise 04.09.2006 tarihinden itibaren önemli varlık artışı tespit edildiği, şahsın katılım hesabına üç seferde toplam 30 bin USD ve 10 bin EUR para girişi olduğu, para girişlerinin şahsın banka hesabına nakden para yatırmasıyla gerçekleştiği, şahsın hesabında vadeli olarak 26 bin 745 USD ve 7 bin 67 EUR bulunduğu, Danıştay saldırısının akabinde ve olaya ilişkin dava sürecinde saldın faili Alparslan Arslan’ın anne ve babasının banka hesaplarındaki artış tutarının ise toplam olarak 32 bin 200 EUR ve 30 bin USD olduğu, 1 USD=1,25 YTL ve 1 EUR=1,95 YTL kurları dikkate alınarak hesaplama yapıldığında toplam para girişi tutarının 100 bin 290 YTL’ye karşılık geldiği...”
  “Danıştay saldırısı sanığı Osman Yıldırım’ın akrabası Muhsin Yıldırım’ın İş Bankası Pınarhisar Şubesi nezdindeki hesaplarında 26.04.2007’den itibaren dikkat çekici artış görüldüğü, şahsın hesaplarına 26.04.2007’de 2 bin 500 YTL, 06.10.2007’de 3 bin 500 YTL, 07.01.2008’de 4 bin 688 YTL ve 17.01.2008’de 2 bin 689 YTL yatırıldığı, diğer taraftan şahsın Ziraat Bankası nezdindeki hesabına ise 04.09.2006 tarihinde 5 bin YTL yatırıldığı, Osman YILDIRIM’ın akrabası Mehmet YILDIRIM’ın Ziraat Bankası nezdindeki hesabına 14.01.2008’de 8 bin YTL’lik para girişi olmasının dikkat çekici bulunduğu, para girişlerinin şahsın banka hesabına nakden para yatırmasıyla gerçekleştiği,”

  Aslan payı Parlak’ın

  “Danıştay saldırısı sanığı İlhan Parlak’ın Ziraat Bankası nezdindeki hesabında 27.11.2007’de 40 bin YTL, 31.12.2007’de 101 bin 50 YTL ve 08.01.2008’de 72 bin 502 YTL varlık artışı görüldüğü, 08.01.2008 tarihli varlık artışı Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım’ın yakınlarına ait hesaplardaki varlık artışıyla paralellik arz ettiği, para girişlerinin şahsın banka hesabına nakden para yatırmasıyla gerçekleştiği,”

  Sanıklardan Yıldırım, Parlak ve Arslan’ın yakınlarının hesaplarına para giriş tarihlerindeki benzerliğe de dikkat çekilen iddianamede, “Banka hesabındaki artışlar tarih bazında incelenip Danıştay saldırısının dava ve duruşma süreci dikkate alındığında, 04.09.2006 ve 07.01.2008 tarihlerinde her iki sanığın yakınları ile İlhan Parlak’ın hesaplarına para girişi olmasının dikkat çekici bulunduğu belirtilmiştir” denildi.

  Paralar nereden geldi?

  İddianamede, “Emekli maaşı ile geçinen, Danıştay saldırısından önce hesaplarında dikkat çekecek bir hareket olmayan, Danıştay eyleminden sonra ise hesaplarında elden nakti olarak yatırılan paralar ile önemli artışlar olduğu tespit edilen Alparslan Arslan’ın yakınlarının banka hesaplarındaki bu artışların dikkat çekici” olduğu olduğu da belirtildi.

  Ergenekon’un ‘dava’ adamının hesabına 1.5 milyon YTL girmiş

  Fikirleri yüzünden yargılanan gazeteci ve yazarların duruşmalarında boy gösteren ulusalcıların ön saflarında yer alan avukat Kemal Kerinçsiz’de gizli belgeler ele geçirildiği ve son dört yılda hesabına 1.5 milyon YTL nakit girdiği belirtildi.  Ergenekon iddianamesinde yer alan en medyatik isimlerden biri avukat Kemal?Kerinçsiz. Orhan Pamuk, Hrant Dink, Elif Şafak, Perihan Mağden, İsmet Berkan, Haluk Şahin gibi aydın ve gazetecilere düşünceleri ya da yazdıkları yazılar nedeniyle açılan davalarda ‘şikâyetçi’ olan ve ekibiyle hemen her duruşmada olay çıkaran Kerinçsiz için iddianamede yapılan yorum şöyle:
  “Kerinçsiz’in nihai amacı cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs ve halkı Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etmek olan ve bu yönde eylemleri bulunan yasadışı, silahlı Ergenekon terör örgütünün hukuk birimi sorumlusu olarak faaliyet yürütmek, devlete ait niteliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri temin etmek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek...”
  Kerinçsiz’in yöneticisi olduğu Milli Güç Hareketi’nin çeşitli tarihlerdeki toplantıları ve bu toplantılarda alınan kararlar da iddianamede yer buldu. 20 Ekim 2006 tarihli toplantı tutanağında Orhan Pamuk ve Hrant Dink davalarında olumlu görüş bildiren yazar ve kişilere görüşlerinden ötürü geri bildirim yapılması isteniyor. 21 Temmuz 2006 tarihinde Hukukçular Birliği’yle başlayan bir dokümanda toplantı tukanakları yer alıyor. Buna göre Perihan Mağden’in yargılandığı olaylı davayla ilgili karar alınmış. Belgede, “Davaya muharip gaziler müdahil olarak katılacaktır. Adliyede şiddete yönelik hiçbir harekete izin verilmeyecek ve en şiddetli tepkiyi bizden görecek, avukatlar ve muharip gaziler adliyede üst kata çıkacaktır... Perihan Mağden duruşmasında sorumluluk alan kişiler M.Y.?ve E. Ş. olarak tayin edildi.”
  Kerinçsiz’le ilgili bölümde dikkat çeken unsurlardan biri de Muzaffer Tekin’de ele geçirilen gizli belgelere rastlanmış olması. Kerinçsiz bu durumu ifadesinde “O benim müvekkilimdi” diye açıklasa da, savcı bunu inandırıcı bulmamış ve şu yorumu yapmış: “Soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı mevcut olup, şüphelinin Cumhuriyet Başsavcılığımızın işbu 2007/1536 sayılı soruşturma dosyasından da CD’nin içeriğini alabilmesi mümkün değildir. Kerinçsiz’in bilgisayarlarında silinen dosya ve klasörler içinde söz konusu CD’nin içeriğine rastlanmadığı bilirkişi incelemeleri sonucunda anlaşılmıştır. Kerinçsiz’in Genelkurmay Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın yazısında belirtildiği şekilde, ‘Devlete ait niteliği bakımından gizli kalması gereken’ bilgileri içeren belgeleri temin edip bulundurduğu anlaşılmıştır. Şüphelinin mensubu olduğu örgütün değişik kaynaklardan temin ettiği ve devlete ait gizlilik derecesinde sınıflandırılmış olan belgeyi evinde bulundurmasının izahı yoktur.”
  İddianemede Kerinçsiz’in bazı kişileri fişlediği belirtilirken, son dört yıl içinde, hesap ekstresi açıklamalarında yatıran ya da çeken kişinin isminin belirtilmediği, net olarak 1,5 milyon YTL tutarında nakit girişinin gerçekleştiği vurgulanıyor.

  Radikal


   
Ergenekon'da hesapları kabaranlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hesap

  hesap

  Rüyada hesap çok farklı şekillerde yorumlanabilir. Olumludur.Rüyasinda hesap yaptigini görmek mal ile tabir edilir. Kendisinin bir isten dolayi hesabinin yapildigini gören, eziyete ve mihnete düser. Biriyle hesaplastigini gören, onu bir zahmete sokar. Bir baska rivayete görede: Rüyada ölü için görülen hesap, o ölünün azapta oldugu sekilde yorumlanir. Kendi nefsiyle hesaplastigini gören kimse...
 2. Ergenekon'da karar günü

  Ergenekon'da karar günü

  Ergenekon operasyonunda dananın kuyruğu kopuyor... 13. Ağır Ceza Mahkemesi 2455 sayfadan ve 441 klasörden oluşan Ergenekon İddianamesi'yle ilgili "kabul" ya da "red" kararını bugün verecek... İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ergenekon soruşturmasıyla ilgili iddianamenin kabulü veya reddi konusunda karar vermesinin son günü olarak 28 Temmuz 2008 tarihi verilmişti......
 3. Ergenekon'da diyaloglar

  Ergenekon'da diyaloglar

  Ergenekon Davası’nın binlerce sayfalık delillerinin arasında, özel telefon konuşmaları sansürsüz yayınlanınca yakın dostları birbirine düşürecek görüşmeler de ortaya çıktı. Özner BERBER - Süleyman ARIOĞLU - Mete YILMAZ'ın haberi Konuyla ilgisi olmayan çok sayıda özel sohbetin de deliller arasında yer alması, yapılan şakaları, dedikoduları gün yüzüne çıkardı. Kamoyunda çokça...
 4. Ergenekon'da 3 tahliye daha

  Ergenekon'da 3 tahliye daha

  Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Muammer Karabulut, Orhan Tunç ve Vedat Yenerer tahliye edildi. Ergenekon davasının 11 aydır tutuklu bulunan sanıkları Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut, Gazeteci-Yazar Vedat Yenerer ve emekli Astsubay Orhan Tunç'un tahliyesine karar verildi. Tahliye kararını açıklayan Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, mevcut delil...
 5. Ergenekon'da bilgi sızıntısına inceleme

  Ergenekon'da bilgi sızıntısına inceleme

  Ergenekon soruşturmasında basına sızan bilgilerle ilgili müfettiş görevlendirildi. TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın özel yetkili mahkeme için 3 savcı görevlendirilmesi talebinin Adalet Bakanlığı'nca da uygun görüldüğünü söyledi. Öncelikle hakim ve savcılara güvenilmesi gerektiğini belirten Şahin, “Onlar, adaletin...

Sayfayı Paylaş