Etiketler:
 1. zeyna

  zeyna Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  276
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  ergenlik cagındaki cocuklar ve aileler

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında zeyna tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>

  unutmayın cocugunuzla gecireceginiz son dönemdir ergenlik bu dönemden sonra onlar büyüyüp artık bir yetişkin olacaklar

  Anne, sabırsızdır. İlk kez kucağına aldığı bebeğinin çabucak büyümesini ister. Oysa, endişelenmesine gerek yoktur. Zaman su gibi akıp gidecektir. Bir konuşsa diye ağzının içine bakılan bebek büyümüş, ergenlik çağına gelmiş bir delikanlı ya da genç kız adayı haline gelmiştir. İşte bu aşamada aileyi yeni sorunlar bekler.

  Çocuklar büyüdükçe dertleri de büyür. Ninelerin bu uyarılarını çoğumuz önemsemeyiz. Bu tür iddialar bizlere saçma gelir. Ama çocuğumuz ergenlik çağına gelince, bize yapılan uyarıların ne kadar yerinde olduğunu anlarız.


  Ergenlik çağına gelen genç adayı, fizyolojik olarak büyük bir değişim yaşar. Bir zamanlar, ebeveynlerini ağızlarından çıkan her sözü önemseyen genç adayları artık onları küçümsemeye başlarlar. Büyüklerin tavsiyeleri ergenlik çağındaki çocukları için ‘modası geçmiş’ sözlerdir.
  Evde her an patlamaya hazır bir bomba gibidirler. Delikanlı adayına ‘gözünün üzerinde kaşın var’ demeye kalkışsanız, alacağınız karşılık, kırıcı ve üzücü olur.

  'Sen anlamazsın' diyerek kızdırmayın

  Çocuğun ergenlik çağında, vücudundaki fizyolojik değişimlerle birlikte ruhsal durumunda da büyük yenilikler söz konusudur. Artık kendine yetişkin gözüyle bakan genç, büyüklerini doğal olarak küçümseyecek ve de onları susturmak için elinden geleni yapacaktır.

  Gencin kişiliğini oluşturması için ona sürekli öğüt vermek çok yanlıştır. Genç adayına düşüncelerinde yanıldığını ya da yaptığı hareketin yanlış olduğunu söylemeye kalkışırsanız alacağınız cevap sizi şaşırtacaktır. Çünkü genç adayı, sizin fikirlerinizin artık geçerli olmadığını, hata yaptıysa da bunun bedelini kendisinin ödeyeceğini söyler. Genç adayları, çocukken her sözünü can kulağıyla dinledikleri anne ve babalarını artık beğenmemeye başlarlar. Onlara söylenen her söz ters tepki yaratır.

  Anne ve baba için sıkıntılı bir dönem başlamıştır. Her sözleri genç adayına battığı için ona bir şey söylemekten bile çekinirler. Böylece evde gergin bir hava oluşur. Ergenlik çağına gelen çocukların huysuz, öfkeli ve tatminsiz olmalarının önemli bir nedeni var:

  Genç adayı, artık ebeveynlerine bağımlı olmak yerine, kendi yolunu çizmek ister. Kişiliğinin gelişmesi için arayışlar içindedir. Yeni kimliğinin oluşmasına ebeveyninin karışmasını istemez.

  Çocukluktan gençliğe geçiş süreci tamamlanıncaya kadar genç adayının kaprislerine, olumsuz tavırlarına göz yumulmalı. Bu arada gencin kişilik sorununu kısa zamanda çözümleyebilmesi için ona yetişkin biri gibi davranıp, çözüm önerileri sıralanmalı. Ama bunu yaparken gence ‘Sen daha çok gençsin, bu konulardan anlamazsın. Hayat tecrüben yok’ gibi sözler söylenmemeli.

  Yapılacak en doğru iş, gence, ebeveynin kendi gençliklerinde yaşadıkları sorunlardan örnekler vererek onun bu anlatılanlardan kendine ders çıkarması sağlanmalı.

  Gençler odalarında dinlenirken boş kalmasınlar diye onlara bir iş emretmekten kaçınmalısınız. Özellikle ergenlik çağında, genç adaylarının yalnız kalıp düşünmeye ihtiyaçları vardır. Bu arada gençlerin seçtikleri kıyafetlere, saç modellerine karşı çıkmak, genç ile ebeveyn arasına duvar örmekten başka bir işe yaramaz.

  Komik görünse bile fikrinizi söylemeyin

  Oğlunuz ya da kızınız, kıyafetiyle ya da saç modeliyle gülünç olmuşsa, bile hiç sesinizi çıkarmayın. Genç, bir süre sonra hatasını anlayıp, kendine yakışanı bulacaktır. Çocukluktan gençliğe geçiş, insanın hayatında son derece kritik bir dönemdir.

  Eğer ebeveyn akıllı davranır, genci yanlış uygulamalarla bunaltmazsa, onu zevklerinde, seçimlerinde özgür bırakırsa, gençler kısa sürede kendileri için en doğru olanı bulacaklardır.

  Ergenlik çağındaki genç adaylarının büyüme, yetişkin bir birey olma çabaları, öğrenimlerinde de aksamalara neden olabilir. Onların artık derslerine eskisi kadar önem vermediklerini gören ebeveynler, endişelenirler. Aslında genç de duruma ailesi kadar üzülmüştür. Bu durumda anne ve babasının ona, onu ne kadar sevdiklerini ve yardım etmeye hazır olduklarını söylemeleri gerek.

  Genci azarlamak, aşağılamak ve hesap sormak yerine ona yardım etmek, krizin kısa sürede atlatılmasını sağlar.

  Cinsellikle ilgilenmesi en doğal hakkı

  Ergenlik döneminde genç adayların cinsellikle yakından ilgilenmeleri bazen anneleri endişelendirir. Çocuklarına gönderilen mektupları gizlice okumaya, telefon konuşmalarını, gence belli etmeden dinlemeye kalkışırlar. Bazı anneler çok meraklı olur, çocukların odalarını bile karıştırırlar. İşte bu dönemde, ebeveynin yapacağı en büyük hata gencin dünyasına zorla girmek olur.

  Hepimiz zaman zaman sadece kendimize ait bir ortamda yalnız kalmak isteriz. Gencin de duygularını tahlil edebilmesi, kimliğini bulabilmesi için yalnız kalmaya ihtiyacı olacaktır. Eğer genci bu hakkından yoksun bırakırsanız o zaman, büyüklerine karşı saldırgan bir tutum içine girer. Seçtiği arkadaşları, merakları ve tutkuları, ona belli edilmeden gizlice araştırılmalı. Odasının kapısını kapatıp, ‘Beni rahat bırak’ diye bağıran bir delikanlıya kızmak yanlıştır.

  alıntıdır   
  Son düzenleme: 17 Şubat 2008
 2. zeyna

  zeyna Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  276
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir
  Ce: ergenlik cagındaki cocuklar ve aileler
  benim 15 yasında oglum var onunla yasadığımız problemlerden dolayı böyle bir köse acmayı uygun gördüm belki birlikte paylasabilirsek dahada rahat üstesinden geliriz bu problemlerin
   
 3. merve_69

  merve_69 Üye Üye

  Kayıt:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  164
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Made in İsTanßuL
  Ce: ergenlik cagındaki cocuklar ve aileler
  gelemezsiniz efem...!
  biz çocukların ne düşündüğünü aileler bilmioki..!
  ilk önce zeyna teyze çocuğunuzun hangi ortamda yaşadığına dikkat edin eğer ahlaksız arkadaşları varsa yawaş yawaş onlardan alın..!yoqsa oğlunuzda onlar gibi ahlaksız olur..!
  bazı şeyler için oğlunuzun üstüne gitmeyin çünkü o dahada merak edip yapacaktır..!
  böyle şeyleri bn yaşıyorum vede ailem böyle yparak üstemden geliyorlar..!sizede tawsiye ederim efem:)
   
 4. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: ergenlik cagındaki cocuklar ve aileler

  bilgiler için sağol canım
   
ergenlik cagındaki cocuklar ve aileler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cocuk ve dua

  cocuk ve dua

  Deniz kenarına oturmuş, gözlerinide ilerdeki bir noktaya dikmişti. Belki de bir saattir öylece duruyordu.Onun bu hâli, alışveriş için balıkçı sandallarının kıyıya dönmesini bekleyen bir ihtiyarın dikkatini çekti. Yaşlı adam, seke seke onun yanına gidip: - Merhaba delikanlı!. dedi. Bu gün deniz çok harika değil mi? Küçük çocuk, başını çevirmeden; - Ama rüzgârlı, dedi. Topum denize düşünce...
 2. Cocuklukta ve Ergenlikte görülen tikler...

  Cocuklukta ve Ergenlikte görülen tikler...

  ergenlikte burun ergenlikte tik tikler Çocuğunda başlayan göz kırpma, burun çekme, boğazını temizleme gibi garip hareket ve ses çıkarmalar anne babaların kaygı duydukları durumlardan biridir. Yineleyici istem dışı, amaca yönelik olmayan, ancak baskılanabilen hareketler olarak tanımlayabileceğimiz bu durumları tik olarak adlandırıyoruz. Tikler sıklıkla çocuk ve ergenlerde görülmekte ve bu...
 3. Otizm ve Ergenlik

  Otizm ve Ergenlik

  OTİZMDE ERGENLİK Otistik Spektrumda Yer Alan Bir Çocuğun Ergenliğe Geçiş Sürecinde ve Gençlik Döneminde Akılda Tutulması Gereken 12 Püf Nokta Otistik spektrumda yer alan bir çocuğa sahipseniz, çocuğunuz gün be gün büyürken bazen küçük değişimleri gözden kaçırabilirsiniz. Bir bakarsınız kızınız neredeyse boyunuza ulaşmış. Ya da oğlunuzun sakalları çıkmaya başlamış. Bu fiziksel değişimler...
 4. Ailem ve sevdiğim

  Ailem ve sevdiğim

  Mrb arkadslar ben 26 yasındayım ve kendimi cok yorgun,yaslı hissediyorum yaptıgım hiç birseyden mutlu olamıyorum ve tek mutlulugu sevdigim kişide buluyorum ama bazen onunda bi takım sıkıntıları oluyo ona destek olmaya calıssamda kendi içine kapanıyo sadece onun bu yönü beni cok ürkütüyo her seyini anlatır bana sordugumda ise bana tek dediği su aşkım seni çok seviyorum sadece seni incitmemek...
 5. Ergenlik gecikmesi nedir ?

  Ergenlik gecikmesi nedir ?

  ergenlik,ergenlik gecikmesi,ergenlik gecikmesi neden olur,ergenlik gecikmesi sebepleri,ergenlik gecikmesi tedavisi,ergenlik gecikmesi hakkında bilgiler Ergenlik başlangıcı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Ergenliğin gelişimi beş aşamada tanımlanmıştır. Kızlarda 8-13, erkek çocuklarında 9-14 yaşlan arasında ortaya çıkar. Ergenliğin belirtileri kızlarda gögüsler de büyüme , gögüsler...

Sayfayı Paylaş