Etiketler:
 1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Erkeklere uygulanan laboratuar testleri

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  laboratuar testleri Semen Analizi
  Sperm örneği vermek için bir cinsel ilişki veya boşalmadan sonra en az 3 gün, en fazla 5 gün sonra (cinsel perhiz) merkezimize başvurmanız istenir. Tetkik için sperm verme saatleri hafta içi her gün ve cumartesi günleri 09:00-16:00 arasındadır. Tetkik sonucunuz size ertesi gün verilecektir.

  Semen analizi 3-8 hafta ara ile en az 2 kez istenebilmektedir. Daha önce başka yerde yapılmış sperm analizlerine rağmen en az bir kez merkezimizde inceleme yapılması zorunludur. Meni verme işleminde sabun veya benzeri kayganlaştırıcı maddeler kullanılmamalıdır.

  Penis ve parmaklar, verilen kabın ve kapağının iç yüzüne dokundurulmamalıdır. Gelen meninin tamamının kabın içine verilmesi gereklidir. Yanlışlıkla kabın iç kısmına temas edilmesi veya meninin bir kısmının dışarı akması durumunda laboratuvar görevlileri durumdan mutlaka haberdar edilmelidir.

  Laboratuvar koşullarında sperm veremeyen erkeklerin bu durumunu doktorlarına, laboratuvardaki görevlilere veya IVF bölümü hasta danışmanlarına haber vermeleri gerekmektedir.

  Laboratuvar dışında sperm verecek olan erkeklerin, meni içeren kabı en fazla 20 dakika içinde, vücut sıcaklığında (örneğin koltuk altında) korunacak şekilde ve güneş görmeyecek şartlarda laboratuvara ulaştırılmaları gerekmektedir.

  Hormonal Tetkikler
  Hormon tetkikleri ideal olarak sabah saatlerinde yapılmalıdır. Ancak İstanbul dışından gelen çiftlerin zaman darlığı nedeni ile akşam saatlerinde de tetkikleri istenebilmektedir.

  Duruma göre tetkikler 1-2 kez tekrarlanabilir. Tetkik sonucu 2 veya 3 gün sonra sizlere ulaştırılacaktır.

  Ultrasonografi (Testis / Transrektal)
  u tetkikler radyoloji bölümü tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle inceleme yapılacak saatler, hasta danışmanı tarafından randevu verilerek planlanır. Tetkikler genellikle aynı gün veya ertesi gün çalışma saatleri içinde yapılmaktadır ve sonuçlar aynı gün verilmektedir.

  Genetik Analiz
  Genetik inceleme, sperm sayısının 5 milyon/ml'nin altında bulunduğu tüm interfil erkeklerden istenmektedir. İnceleme, kan örneği alınarak yapılmaktadır.

  Hafta içi her gün genetik uzmanı ile bu konuda bilgilendirme amaçlı görüşme ve işlem için kan alınması mümkündür. Sonuçların değerlendirilmesi 1-2 hafta sürebilmektedir.

  Y Kromozom Mikrodelesyonu

  Sperm FISH Testi

  Spermlerde nadir görülen ciddi şekil bozuklukları ortaya çıktığında veya erkeğin translokasyon adı verilen bir genetik hastalık taşıyıcısı olduğu durumlarda; FISH tekniği ile spermlerdeki kromozomal hatalar incelenmektedir.

  Bu uygulama mikroenjeksiyon tekniği ile elde edilecek embriyoların kromozom bozuklukları konusunda önceden bilgi vermesi açısından çok önemlidir. Preimplantasyon genetik tanı böyle durumlarda sağlıklı embriyoların seçilebilmesi için uygulanabilecek bir tanı yöntemidir.

  İdrar Semen Kültürü
  Kültürler, steril (mikropsuz) bir kaba verilen idrar veya meni örneğinden veya direkt olarak üretradan yapılmaktadır.

  Örnek verilmeden önce eller sabun ile temizlenerek yıkanmalı, kayganlaştırıcı madde kullanılmamalı, penis ve parmaklar kabın içine ve kapağın iç kısmına dokunmamalıdır. Sonuçlar en az 48 saat sonra verilmektedir.   
Erkeklere uygulanan laboratuar testleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkeklere uygulanan test sonuçlarının değerlendirilmesi

  Erkeklere uygulanan test sonuçlarının değerlendirilmesi

  spermiogram sonuçları sperm testi sonuçları sperm testi değerleri semen test Erkek kısırlığı nedeniyle kliniğe başvuran hastanın yapılan muayenesi sonucunda öngörülen tanıyı desteklemek için bazı testler yapılır. İlk ve mutlaka yapılması gereken test semen analizi (spermiogram) dir. Semen analizi sonuçları itibarıyla hekime sorunun ne olabileceği konusunda bilgi verir. Ancak asla semen...
 2. Laboratuar

  Laboratuar

  Hayırlı evlada, uygun eşe, sadık dosta yahut faydalı ilme delalet eder.Rüyada laboratuar görmek sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğini aksi taktirde çok ciddi bir hastalığa yakalanabileceğinizi işaret eder. Rüyada laboratuar görmek sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğini aksi taktirde çok ciddi bir hastalığa yakalanabileceğinizi işaret eder. Sağlığınıza dikkat etmezseniz çok ciddi bir hastalığa...
 3. Doğum Sonrası Uygulanan Testler

  Doğum Sonrası Uygulanan Testler

  Postpartum dönemde (bebek doğduktan sonra) uygulanan testler Bu testler bebekte antepartum dönemde (bebek doğmadan önce) ya da doğum eylemi esnasında fetal distres gelişip gelişmediği konusunda geriye dönük bilgi verebilmeleri nedeniyle konuya dahil edilmişlerdir. Kordon kan gazları Bu inceleme bazı doktorlar tarafından her bebeğe rutin olarak uygulanır. Tercihen arter kanı alınarak özel...
 4. Erkek kısırlığında uygulanan işlemler

  Erkek kısırlığında uygulanan işlemler

  erkek kısırlığınta tedavi yöntemleri,erkek kısırlığında tedavi seçenekleri,erkek kısırlığında hangi testler yapılır,erkek kısırlığının nedenleri,erkek kısırlığı hakkında bilgiler Bu bölümde erkek infertilitesi (erkek kısırlığı) ile ilgili genel bilgiler ve uygulanılan tedavi yöntemleri ele alınmaktadır. Kısırlık nedenlerinin %40'ı erkeğe bağlıdır ve "male factor" (erkek faktörü)...
 5. Tüp bebek tedavisi öncesi uygulanan laboratuar testleri nelerdir?

  Tüp bebek tedavisi öncesi uygulanan laboratuar testleri nelerdir?

  FSH, LH, E2,TSH, PRL ile ihtiyaç duyulur ise DHEAS, Total-Testosteron hormon testlerinin uygulanması tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırıcı önemli bir rol oynar. Özellikle bazal (adetin 2. ya da 3. günü) FSH seviyesinin normalden olarak kabul edilen rakamdan fazla (12 ve üzerinde), E2 seviyelerinin 80 pg/ml üzerinde olması “düşük yumurtalık rezervi” ni sorunun tespit edilmesini sağlar....

Sayfayı Paylaş