Erken Doğumlarda Bebeğin Yaşama Şansı Nedir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Erken Doğumlarda Bebeğin Yaşama Şansı Nedir?
bu konu erken doğan bebeklerde yaşama şansı hakkında genel bilgilere yer vermektedir.

Bazı gebelikler normal doğum haftasına kadar sürmeden gebeliğin erken dönemlerinde doğum gerçekleşerek prematüre bebek dünyaya gelir. Günümüz de erken doğan prematüre bebeklerin yaşama şansı oldukça yüksek oranlara ulaşmışdır. Ben de 33 haftalık erken doğumla ikiz dünyaya getirerek prematüre bebek annesi olarak erken doğan bebekler hakkında epey bir araştırma yaptım. Benim gibi erken doğum yapan anne ve babaları yakından ilgilendiren prematüre bebeklerde yaşama şansı hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizler için paylaşıyorum. Ama şunu unutmayın ki bebekler her ne kadar küçük doğsalarda bazen öyle bir inatçı oluyorlar ve hayata tutunmak için o minicik bedenleri ile mücadele veriyorlar ki inanın bana siz bile şaşırırsınız. Allah kimseyi evladı ile sınamasın (Amin)

Erken doğumda günümüzde 1000 gramın altında dünyaya gelen bebeklerin yaşam şansı, yüzde 85-90'lara ulaşmıştır. 1000-1500 gram arasındaki bebeklerdeki yaşam oranı yüzde 92-95 civarında seyretmektedir. Ancak, bugünkü teknoloji ile 23. haftanın altında gerçekleşen doğumlarda, en gelişmiş ülkelerin ileri teknolojik donanımı ve deneyimi kapsamında bile yaşam şansı yüzde 5-10 oranındadır.