Erken Gebelik Belirtileri hamileliğin 12 işareti

Cevap: Erken Gebelik Belirtileri

Sevgili Vuslat;

Sana çeşitli sitelerden aldığım derlemelerle bir bilgi vereceğim:

İmplantasyon (yerleşme): Blastokistin yuvalanması sırasında (konsepsiyonu takip eden 10-14 gün içerisinde) lekelenme tarzı kanama (implantasyon kanaması) görülebilir. Yanlışlıkla adet gördüğünüzü düşünebilirsiniz. Fakat bu kanama açık renkte ve bir veya iki gün sürer. Yani son adet kanamanızın çok az olması bir gebelik işareti olabilir.
Yani regl kanaması ile implantasyon kanaması birbirinden farklı olsalar da halk arasında kan geldi mi buna hemen regl diyorlar ne yazık ki.

İmplantasyon kanaması
Hamile kadınların %25'inde ilk üç ayda hafif vajinal kanama veya lekelenme görülebilir. Çoğunlukla lekelenme herhangi bir soruna işaret etmez.

İlk üç aydaki hafif kanamaya döllenen yumurtanın rahim duvarına implantasyonu (yerleşme) neden olur. Bu implantasyon kanaması genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir.

Bazı kadınlar adet kanaması olarak değerlendirse de, implantasyon kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensizdir.

Normal seyreden bir hamilelikte adet kanamasına benzer derecede ve adet kanaması ile aynı sürede devam eden kanamalar olmamalıdır.
Görüldüğü üzere implantasyon kanaması ile regl kanamasını birçok kadın birbirine karıştırmakta ve gebelik oluşmasına rağmen yaşanan kanamaları regl kanaması olarak yani üstüne görme olarak ifade etmekteler.

Hamileliğin oluşmasından sonra vücutta farklı sebeplere bağlı olarak çeşitli kanamalar görülebilmektedir. Bunlar implantasyon (yerleşme) kanaması, düşük tehlikesi kanaması ve ya servikal enfeksiyon-lezyona bağlı kanamalar olabilir. Bunların hiçbiri üstüne görme değildir, böyle birşey söz konusu değildir. Gebe kadınlar regl olmazlar, menstrüel siklusları normal kadınlardaki gibi olamaz.

Alıntı kaynakları:
1. jinekolognet.com
2. aile.org

Verdiğiniz bilgiler için çok ama çok teşekkür ederim ...İnanın bütün hamilelikle ilgili siteleri dolaştım( sanırım bu hamile kalma olayı artık ciddi anlamda takıntı haline geldi bende ) hepsinde buna benzer yazılar vardı ama beni tatmin etmemişti ( sanırım duymak istediğim hep hamile olabilirsiniz cümlesi idi:)) Ama burdaki yazıları ve sizlerin paylaşımlarınızı okudukca kendimi daha iyi hissediyorum ve hamile olmadığım fikrini sanırım daha rahat kabullenebiliyorum ...Hamile kaldığım zaman ilk aileme söylerim diyordum ama sanırım ilk burda söylemek istiyorum :)) Herkeze hepinize ve özellikle böyle bir siteyi bizlere armağan eden admine çok çok teşekkürler..Mutlu kalın sağlıklı kalın ve ( hamile olmak isteyenlere hayırlısıyla Hamiş kalın:))

Selam arkadaşlar, foruma bugün üye oldum. Ama daha önce de okumuştum burada yazılanları. Reglime 1-2 gün kala hamile olduğumu bugün öğrendim. 1 yildir evliyim. Aslinda hissediyordum bu ay bir değişiklik olduğunu, benim için çok sürpriz olmadi. Bendeki belirtileri sizlerle paylaşmak istedim. Sevgiler...
Bacaklarımda, burnumda ve ayağımın altında kaşıntı (ayağımın altinda yanma)
Ayağımda bıçak saplanması gibi batma
Şüpheli ilişkiden 10 gün sonra, Önce sol kasığımda iğne batması gibi batma, ertesi gün sağ kasığımda ağrı.
Özellikle sol göğsümde ağrı, adetime 10 gün filan varken başladı.
Adetime 4-5 gün varken göğüs uçlarımda acı.
Adetime 6-7 gün varken lekelenme, pembe 1-2 damla, 2 gün üst üste.
Mide bulantısı, şüpheli ilişkiden 1 hafta kadar sonra başladı, gün boyu.
Kirpik karışması, alt kirpiklerim çarpraz çarpraz duruyor.
Baş dönmesi, adet günümden 10-11 gün önce.
Adetime 2-3 gün kala adet olacakmışım gibi alt karın bölgemde ağrı ve dolgunluk hissi, göğüs uçlarimda acima.
En başından beri uyuma isteği, adetime 1 hafta kadar varken yorgunluk, halsizlik.
Çok fazla gaz.
Mide yanması.
Stres.
Sol elimde çekilme, ağrı.
Ayaklarımda üşüme.
Çok rüya gördüm.
Akıntım çok arttı, hatta jinekolog bile muayene sırasında söyledi, adetime 6 gün vardı.
Ağzımda kuruluk. Hatta ağız kokusu.
Burnumun üstünde kaşıntı.

Bu kadar detaylı gözlemler ve bunları paylaşman için gerçekten teşekkürler canım, hamileliğin hayırlı olsun öncelikle. Çok sevindim. İyi bir gözlemcisin, tebrik ederim ayrıca
:)

Verdiğiniz bilgiler için çok ama çok teşekkür ederim ...İnanın bütün hamilelikle ilgili siteleri dolaştım( sanırım bu hamile kalma olayı artık ciddi anlamda takıntı haline geldi bende ) hepsinde buna benzer yazılar vardı ama beni tatmin etmemişti ( sanırım duymak istediğim hep hamile olabilirsiniz cümlesi idi:)) Ama burdaki yazıları ve sizlerin paylaşımlarınızı okudukca kendimi daha iyi hissediyorum ve hamile olmadığım fikrini sanırım daha rahat kabullenebiliyorum ...Hamile kaldığım zaman ilk aileme söylerim diyordum ama sanırım ilk burda söylemek istiyorum :)) Herkeze hepinize ve özellikle böyle bir siteyi bizlere armağan eden admine çok çok teşekkürler..Mutlu kalın sağlıklı kalın ve ( hamile olmak isteyenlere hayırlısıyla Hamiş kalın:))

Allah her zaman hayırlısını versin hakkımızda Vuslatcım, elbet herşeyin en doğru zamanı gelecektir, ben de çok uzun süredir bu duyguyu tatmak istiyorum ama henüz nasip olmadı. Yine de ümit kesilmez, kendimizi iyi hissederek, kafaya takmayarak gerçekleşebilir ancak. Stres yok, üzüntü yok, sıkıntı yok. İstemek yetmez inanmak lazım ancak kafaya fazla takmadan. :) Yardımcı olabildiğimize sevindim. Biz her zaman buradayız. Herşey gönlüne göre olsun canım.

Bilge Gökçen, mutluluğumu paylaştiğiniz için çok teşekkür ederim. Hamile kalmadan önce bu siteyi takip ediyordum. Belirtileri dikkatli gözlemlemiş olmamin nedeni belki de budur. Hiçbir ayrintiyi atlamadim. Bugün doktorumla görüştüm. Hamilelik konusunda çok bilinçli olduğumu söyledi, sevindim. Umarim, her şey gönlünüzce olur. Sevgiler...

slm bende yeni bir meleğim..;)benimde birkaç gündür iştahım çok açık,karnımda ağrılar var ve sürekli wc ye çıkıyorum.hıı bide göğüslerde hassaslık ve ağrı..ama reglim biteli 10 gün falan oldu..yoksaaa..ve sizceee...:) ???? bi yorum yapıın noolur
:hmm:

sevgili zeynep ,öncelikle adetin kac gün sürdü ... bunu sormamdaki amac eger normalin disinda ise o zaman "yerlesme " dedikleri olay olabilir ve belkide hamilesindir ama her zamanki gibi ve her zamanki yogunlukda geldiyse bence ( tecrübelerime dayanarak) söylüyorum hamile degilsindir kendini fazla dinlemekden dolayi olabilir yada herhangi bir üsütme sonucuda bu sikayateler ortaya cikabiliyor ...Ama bence bir hafta sonra test yaptirsan yada doktora gidip muayene olursan cok daha iyi olur ... Umarim hersey gönlünce olur ....

arkadaslar ya ben foruma yeni uye oldum olmadan once burdaki yazıları okudum ve cok hosuma gitti adeta beni cok mutlu etti.ben 3 senelik evli bir bayanım.cocugumuz olmamıstı bende onemsememiştim ama gecenlerde doktora gittim 2 haziranda ve bana hormon eksikliğimin olduğunu bu sebepten dolayı hamile kalamadıgımı soyledi bi ilac verdi hormon ilacı adetin 5. gunu kullanmaya basladım öle demişti doktor yumurtlama zamanımda bitti suan ama cok merak ediyorum khamilemiyim diye.aslında kasıklarımda agrı var daha adetime 1 hafta yada 1 bucuk hafta falan var.goguslerimde sizliyo midem bulanıyo ama sabah deil ogleden sora (hani hamilelikte sabah bulanırmıs ya)kilo aldım iştahım cok acık ama bu ilactanmı yoksa gebeliktenmi bilemiyorum.bide bu ay akıntım yoktu 2 gundur akıntım gelmeye basladı adet olacakmısım yada oluyomusum gibi.cok umitlendik ama umitlenmekten cok korkuyorum ya bişey yoksa hayal kırıklıgı yasamaktan cok korkuyorum bana yardım edin lutfen kafam cok karısık.karnımda ve kasık bolgemde de sislik var tuvalete sık gidiyorum ama cok su içiyorum cay falan ondan diye dusunuyorum.bide butun vucudumda kabartılar oldu kasınıyo geelikle alakalı olabilirmi? simdiden cok tesekkur ediyorum arkadaslar

arkadaslar ya ben foruma yeni uye oldum olmadan once burdaki yazıları okudum ve cok hosuma gitti adeta beni cok mutlu etti.ben 3 senelik evli bir bayanım.cocugumuz olmamıstı bende onemsememiştim ama gecenlerde doktora gittim 2 haziranda ve bana hormon eksikliğimin olduğunu bu sebepten dolayı hamile kalamadıgımı soyledi bi ilac verdi hormon ilacı adetin 5. gunu kullanmaya basladım öle demişti doktor yumurtlama zamanımda bitti suan ama cok merak ediyorum khamilemiyim diye.aslında kasıklarımda agrı var daha adetime 1 hafta yada 1 bucuk hafta falan var.goguslerimde sizliyo midem bulanıyo ama sabah deil ogleden sora (hani hamilelikte sabah bulanırmıs ya)kilo aldım iştahım cok acık ama bu ilactanmı yoksa gebeliktenmi bilemiyorum.bide bu ay akıntım yoktu 2 gundur akıntım gelmeye basladı adet olacakmısım yada oluyomusum gibi.cok umitlendik ama umitlenmekten cok korkuyorum ya bişey yoksa hayal kırıklıgı yasamaktan cok korkuyorum bana yardım edin lutfen kafam cok karısık.karnımda ve kasık bolgemde de sislik var tuvalete sık gidiyorum ama cok su içiyorum cay falan ondan diye dusunuyorum.bide butun vucudumda kabartılar oldu kasınıyo geelikle alakalı olabilirmi? simdiden cok tesekkur ediyorum arkadaslar

Öncelikle merhaba Esra, aramıza hoşgeldin. Doğru yerdesin canım. İlk olarak hangi ilacı kullandığını sorabilir miyim? Gösterdiğin belirtilerin büyük çoğunluğu bize muhtemel gebelik belirtilerini veriyor diye düşünüyorum. Lakin bu ilaca bağlı olarak da değişebilir. Kullandığın ilacın etkilerini bilmek daha sağlıklı düşünmene yardımcı olabilir.

Kafanın karışık olmasını gayet iyi anlıyorum, bu çok normal. Regline bir hafta kadar kalmış, bir süre daha (en azından 4-5 gün daha) dayanmanı sonrasında da direkt sonuç için kan testi yaptırmanı tavsiye ederim. Beklenen regl gününün geçmesini öngören idrar kitlerinin aksine mevcut bulunan b-HCG hormonunun kandaki seviyesini ölçerek kesin sonuç veren kan testi seni büyük meraktan kurtaracaktır.

Lakin yine de muhtemel hayal kırıklığının önüne geçmek amacıyla kendini hamilelik konusunda şartlandırmamanı, kafana takarak stres yaratmamanı ve oluruna bırakarak kendini rahatlatmanı tavsiye ediyorum canım benim. Senin için en iyi olanın, hayırlısı olanın başına gelmesini diliyorum. Umarım almak istediğin güzel haberi alır ve bizimle burada mutluluğunu paylaşırsın bir an önce. Dualarımız seninle. :) Sevgilerimle...

Geri