1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Ermeni diasporası çıldırmış olmalı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Amerika'da yayınlanan birçok gazete ve dergi, bugünlerde Ermeni taslağını konuşuyor ve yorumluyor. Konu üzerine çok sayıda fikir ortalarda dolaşıyor. Fakat ülkenin genel atmosferi, Ermenileri haklı çıkarır bir tutum içinde.
  hatta Los Angeles'taki Ermeni diasporasının gücü ve şiddeti. Burada asla yılmayan ve sürekli savaşan bir diaspora var. Ermeni diasporasının iddialarını iyi bilmemiz gerekiyor.

  ABD genelinde Ermeni kökenli vatandaşlar da propaganda yapma maksatlı çok sayıda yayın yapıyor. Haftalık 'The Armenian Weekly' gazetesi oldukça radikal tavır alıyor. Buranın yazarlarından, Harut Sassounian'ın Ermeni taslağı referandumu ertesinde yazdığı yazı oldukça ilginç ve bir Türkler açısından kabul edilemez derecede yürek parçalayıcı. Bakın yazar neler diyor:

  "Ermeniler, daima ihtiyatlı ve gözü açık olmak durumundalar. Ermeni soykırımını reddedenler ve görmezden gelenler tarihi yeniden yazmaya çalışıyorlar. Aynı savaşı tarih boyunca on yıllardır vermek gerçekten çok yorucu ve sinir edici bir durum. Konunun yıllardır büyük bir azimle mücadelesini verenler bu mücadelelerini, 'gerçeklerin düşmanı çok ama savunucusu az' zihniyetiyle sürdürmeye çalışıyorlar."

  Yazar Amerikan medyasını da suçluyor
  Amerikan medyasında diyor yazar 'Türk inkarcıları ve kiralık kalemleri var.' Düşünün ABD medyasında Türk yanlıları varmış. 'Bunlarla mücadele etmeliyiz'</I> diyor yazar ve ekliyor: "Ermeniler gerçekleri görmezden gelen ve araştırma yapma zahmetine girmeyen gazetecilerle mücadele etmek durumundalar.

  Bakın dünya medyasına nasıl baskı yapıyor yazar?
  Örneğin Los Angeles Times gazetesiyle Ermeni azınlıklarının yaşadığı problemler bu duruma güzel bir örnek teşkil edebilir. Ortalama son 30 yıldır Ermeni lobisi ve eylemcileri gazetenin önde gelen yazarları ve editörleriyle sürekli çatışma halinde. Ermeni azınlık, gazetecilerin soykırımı doğru bir şekilde karakterize edemedikleri için köpürüyorlar. Diğer taraftan dünyanın en büyük yayın kuruluşlarından 'The Times' ile verilen mücadele de takdire değer. 'The Times'ın konu üzerine ilgisiz kalması ve taraf olma durumu sergileyememesi Ermenileri yıllardır rahatsız etmektedir.

  Daha sadece birkaç yıl önce çoğu Ermeni kökenli olan bir grup Times muhabiri, çarpıtılmaya çalışılan düşüncelerin karşısında , gazetenin Ermeni sorunu üzerine kendi bakışını değiştirecek muhtıra tarzı bir bilgilendirme yazısı yazdılar ve gazeteyi bu konuda eğitmeye çalıştılar. Gazetenin editörleri ve Ermeni kökenli muhabirleri okuyucuların tepkisi üzerine yapmış oldukları haberler üzerinde çoğu kez düzeltme yapmak zorunda kalmıştır. Bu tür hatalar ve ardından gelen düzeltmeler çoğu kez gazete bünyesinde gündeme gelmiştir.

  En son geçen nisan ayında, büyük bir tartışma alevlendi ve Ermeniler arasında tansiyonu artırdı. The Times editörü Douglas Frantz, Ermeni soykırımı üzerine taraflı bir yazı yazan Mark Arax'ın yazısını engellemiş ve onu etnik kökenininden dolayı olayları çarpıttığını ileri sürmüştü. Kamuoyunda özellikle Ermeni lobileri arasında oldukça ses getiren bu olay çalkalanmalara neden olmuştu. Sonunda Ermeni cemaati ve gazetenin önde gelen yetikilileri arasındaki sorun Arax'ın ve Douglas Frantz'ın sorunu çözmek için masaya oturmasıyla çözümlenmişti."


  Başka bir diaspora gazetesinden çarpıcı iddialar
  Amerika'daki Ermeni tabanlı basında yer alan başka bir haber de, 'Başkan Bush'un tüm çabalarına ve karşı duruşuna rağmen Ermeni soykırımı tasarısı senatodan geçecek gibi görünüyor. Medya da konuyu çok sıcak bir şekilde takip ediyor. Konu dünya gündeminin önemli bir konusu haline geldi' diyor:

  Türkiye'deki bazı parlamento üyeleri, ABD vatandaşlarının ve Ermeni havayollarına ait uçakların Türkiye'ye girişinin engellenmesi konusunda tehditler savuruyorlar. Bu durum da tıpkı Türk hükümetlerinin daha önce yaptığı birtakım sert uygulamalara benziyor...

  Fakat bu bile Ermenileri nezaketten uzaklaştırmayacak. Diğer taraftan Türk yetkililer pazarlık yapmaya hazır gibi görünüyorlar.


  Eurasianet.org'un yaptığı açıklamaya göre ise Türkiye'deki iktidar partisi milletvekillerinden Egemen Bağış Washington'a yaptığı ziyarette, 'Eğer Washington Kuzey Irak'taki Kürt sorununu etkisiz hale getirmemize yardımcı olursa, Ankara belki Ermeni tasarısı konusunda missillemede bulunmayabilir' dediği tartışılıyor.
  (ekolay haber)
   
Ermeni diasporası çıldırmış olmalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ermeni Zulmü!!

  Ermeni Zulmü!!

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından hazırlanan “Görenlerin Gözüyle Van’da Ermeni Mezalimi” isimli kitaptan alıntılarla bazı gerçeklere değinicem. Olaylara şahit olan ve1980’li yıllarda hala hayatta olan insanlarla yapılan röportajların yer aldığı çalışma canlı ve akıcı üslubuyla bir nefeste okutuyor kendisini. Ermeni Tehciri’nden önce yaşanan olaylar tehcirin nedenlerini de...
 2. Ermeni Meselesi

  Ermeni Meselesi

  zorunlu göç ermeni meselesi ermeni meselesi ve zorunlu göç meseleleri ve Tarihi bir belgedir, Ersinek köyü imamının mektubu.. şöyle başlar: "Kardaşlar: Küffâr eline esîr olanın hâli nice olduğu cümlenizce ma'lûmdur. Fakat bu def'a olan esîrlik ve hakâret hiçbir an görülmemişdi. Devr-i âdem'den beri bu gibi zulümler ne olmuşdur ve ne de olabilir. Dil ile vasfolunamaz. Ancak halka ayândır....
 3. Ermeni diasporası Kouchner’e kızgın

  Ermeni diasporası Kouchner’e kızgın

  Fransa’da faaliyet gösteren Ermeni kuruluşları, Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in, 5 Ekim’de Ankara’yı ziyareti sırasında Ermeni iddiaları hakkında kullandığı ifadelere tepki gösteriyor. devamı
 4. Ermeni alfabesi

  Ermeni alfabesi

  ermeni alfabesi ermenice kelimeler ermenice türkçe anlamı harfler rum alfabesi Ermenilere ait alfabe hakkında merak edilenler arkadaşlarım, ne zaman çıktı kim buldu, harf dizilimleri nasıldır... ERMENİ ALFABESİ HAKKINDA BİLGİLER Sim küçük harf büyük harf Latin karşılığı sayısal değeri 1 Ayb ա Ա a 1 2 Ben բ Բ b 2 3 Gim գ Գ...

Sayfayı Paylaş